Yeni Zelanda'da 2 camiye silahlı saldırı: 49 ölü

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırılarda 49 kişi hayatını kaybetti. En az 20 kişinin yaralandığı açıklandı. Saldırılarla ilgili olarak üç kişi gözaltında tutuluyor. Baş zanlının 28 yaşındaki Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Katil bir bildiri yayınlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemi ve şahsımı da hedef alıyor" dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, El Nur ve Linwood camilerini hedef alan saldırıları "terör saldırısı" olarak niteledi.

Ardern, "Bu, Yeni Zelanda'nın en karanlık günlerinden biri olacak" dedi.

Cumartesi günü bir basın toplantısı daha düzenleyen Başbakan Ardern, baş zanlının ülkede yasal bir şekilde silah edindiğini söyledi ve "Silah yasaları değişecek" dedi.

Saldırıların ardından ABD ve AB'deki bazı kentlerde camilerin önündeki güvenlik önlemleri artırıldı.

Zanlı, saldırı anını sosyal medya hesabından canlı yayınladı.

Yeni Zelanda polisi görüntülerin paylaşılmamasını istedi.

Yeni Zelanda polisinin Twitter mesajında "Christchurch'teki saldırıyla ilgili çok üzücü görüntülerin internette olduğunun farkındayız. Bu linkin paylaşılmaması çağrısında bulunuyoruz ve mevcut görüntülerin kaldırılmasına çalışıyoruz" denildi.

Fransız haber ajansı AFP, görüntülerde yüzü traşlı, beyaz bir adamın aracını camiye doğru sürerken, daha sonra da içeri girip ateş ederken görüldüğünü bildirdi.

Yetkililer, ülkedeki bütün camilere güvenlik gerekçesiyle kapalı kalmaları, Yeni Zelandalılara da evlerinden mümkünse çıkmamaları çağrısı yaptı.

Baş zanlı Tarrant, saldırıdan önce Müslümanların Batı kültürünün hakim olduğu ülkelerde yaşamalarına karşı çıkan bir de manifesto yayımladı.

Cumartesi günü mahkemeye çıkarılan Tarrant'ın yeniden hakim karşısına çıkacağı 5 Nisan'a kadar gözaltında tutulmaya devam edilmesine karar verildi.

Fotoğraf altı yazısı,

Saldırıya uğrayan Nur Camii

Bangladeş kriket takımı kıl payı kurtuldu

Cuma Namazı için camiye giden Bangladeş Kriket Milli Takımı'nın da saldırı sırasında olay yerinde bulunduğu bildirildi. Takımın kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen "Otobüstelerdi ve saldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Sarsılmış haldeler ama iyiler." dedi.

2013'te yapılan nüfus sayımına göre Müslümanlar Yeni Zelanda nüfusunun yüzde 1'inden biraz fazlasını oluşturuyor.

Erdoğan: Katil bildiri yayınlamış, ülkemi ve şahsımı da hedef alıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da saldırıları Twitter'dan Türkçe ve İngilizce paylaştığı mesajlarla kınadı.

Erdoğan, "Yeni Zelanda'da Nur Camii'ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum" dedi.

Erdoğan, hayatını kaybeden Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu'nun cenaze töreninde yaptığı konuşmada ise "Dünyada teşvik edilen İslam düşmanlığı bu saldırıyla toplu katliam seviyesine ulaşmıştır" dedi.

Yapılanın fevri bir davranış olarak geçiştirilemeyeceğinin aşikar olduğunu belirten Erdoğan, "Dünyayı tedbir almaya davet ediyorum" diye konuştu.

Erdoğan daha sonra Gaziantep mitinginde yaptığı konuşmada, saldırıda 3 Türk vatandaşının yaralandığını açıkladı, "Katil bir bildiri yayınlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemi ve şahsımı da hedef alıyor" dedi.

Yeni Zelandalılar Cumartesi günü ise saldırıya uğrayan camilerin önünde kurbanlar için çiçekler ve taziye mesajları bıraktı.

ABD Başkanı Donald Trump da Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'i telefonla arayarak, "ABD'nin yardım etmeye hazır olduğunu" söyledi.