İsrail ordusu: Gazze'de onlarca Hamas hedefini vurduk

Gazze Telif hakkı Reuters

Hamas'ın kontrolündeki Gazze Şeridi'nden fırlatılan bir roketin Tel Aviv'de bir eve isabet etmesinin ardından İsrail Gazze'ye hava operasyonları düzenledi.

İsrail ordusu dün gece Gazze'den topraklarına '30 roket' atıldığını açıklarken, Hamas ve İslami Cihat Hareketi'nin de dahil olduğu Filistinli gruplar, ortak bir açıklama yaparak İsrail jetlerinin bombardımanına roket saldırısıyla yanıt verdiklerini doğruladı.

İsrail ordusu, dün gece Gazze'de onlarca Hamas hedefinin vurulduğunu açıkladı.

Pazartesi günü Gazze'den fırlatılan bir roket Tel Aviv'deki bir evin çatısına isabet etmiş, 3'ü çocuk 7 kişinin yaralandığı açıklanmıştı. İsrail jetleri saatler sonra Gazze'deki Hamas hedeflerine hava saldırısı düzenlemişti.

Ancak Tel Aviv'e yönelik roket saldırısını üstlenen olmadı.

İsrail saldırıdan Hamas'ı sorumlu tutarken, örgüt suçlamayı reddetmişti.

Neler yaşandı?

Hamas, Filistinli gruplar ile İsrail arasında ateşkes sağlandığını duyurmuş, İsrail'den bir açıklama gelmemişti.

Ateşkesin yerel saatle 22:00'de yürürlüğe girmesi beklenirken, Pazartesi'yi Salı'ya bağlayan gece Gazze'den onlarca roket atıldığı haberleri gelmeye başladı.

Telif hakkı Reuters

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) de, Twitter hesabından "Hamas'ın İsrail'deki sivillere roket atarak saldırdığına ilişkin" bir video paylaştı.

Ordudan yapılan açıklamada, roketlerden bazılarının hava savunma füzeleriyle engellendiği, bazılarının da açık alanlara düştüğü belirtildi.

Netanyahu: Yanıtımız sert olacak

İsrail jetlerinin Hamas'ı vurması sonrası Washington'da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Donald Trump, ortak bir basın toplantısı düzenlemişti.

Trump burada, ABD'nin, İsrail'in 1967'de işgal, 1981'de ilhak ettiği Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanıdığını duyurmuştu.

Washington ziyaretini kısa kesme kararı alan Netanyahu, ülkesinin saldırıya yanıtının sert olacağını söylemişti.

Telif hakkı AFP
Image caption Netanyahu ABD ziyaretini kısa kesiyor.

İsrail'in roket saldırılarından sorumlu tuttuğu Hamas, suçlamaları reddetmişti.

Adının açıklanmaması koşuluyla Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir Hamas yetkilisi, "Gazze Şeridi'nden düşmana roket fırlatılması, Hamas dahil direniş hareketlerinden hiçbir kişinin çıkarına değildir" dedi. Yetkili, aynı mesajın, İsrail ve Hamas arasında arabuluculuk yapan Mısır'a da iletildiğini söylemişti.

Akşam saatlerinde ise Hamas Sözcüsü Fawzi Barhoum, Filistinli gruplar ve İsrail arasında ateşkesin sağlandığını duyurdu. Ancak İsrail'den ateşkese ilişkin bir açıklama gelmedi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
Gazze'nin hayat dolu yüzü

Yaklaşık 10 gün önce Gazze Şeridi'nden Tel Aviv'e atılan roketlere İsrail hava operasyonlarıyla karşılık vermiş ve bölgede sıcak çatışmanın yeniden başlayacağı yolunda endişeler artmıştı.

Ancak Gazze'nin yönetimini elinde bulunduran Hamas, saldırıyı düzenlemediğini,roketlerin "yanlışlıkla ateşlendiğini" açıklayınca, taraflar arasında uzlaşı sağlanmıştı.

İsrail, benzer bir saldırı halinde Gazze Şeridi'nde tespit edilmiş olan 100'ün üzerinde Hamas hedefinin hava operasyonlarıyla vurulacağını açıklamıştı.