S-400 ve F-35 - Erdoğan: S-400'le ilgili süreci bitirdik, Temmuz ayında teslimata başlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Telif hakkı DHA
Image caption Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'dan S-400 füzeleri alınmasına yönelik sürecin bitirildiğini söyledi. Temmuz ayında füzelerin telimatına başlanacağını açıklayan Erdoğan, "Amerika'nın şu andaki söylemleri çok yanlış" dedi.

İstanbul'da Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Rusya'ya, S-400'ler için ödeme yapmayı sürdürdüklerini belirtti.

"Bunları yapıyoruz ama bizim ABD'ye de teklifimiz şuydu" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sizden de Patriot'ları alalım. Ama bize uygun şartlarda, yani Rusya'nın S-400'lerde tanıdığı şartlarla aynı şartlarda."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "Biz üyelerimizden kimin hangi silahı aldığına, alacağına müdahale edemeyiz" açıklamasının da "manidar" olduğunu, NATO ülkelerine herhangi bir yaptırımın doğru olmadığını söyledi.

Erdoğan F-35 savaş uçaklarından üçüncüsünün Türkiye'ye ABD'de teslim edildiğini, "haftalar içinde dördüncüsünün de geleceğini" belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S-400 krizinin çözümüne ilişkin olarak ABD ve NATO ile "ortak çalışma grubu oluşturulması" çağrısı yapmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) yapılan açıklamada ise söz konusu çalışma grubu ile ilgili olarak, "Bu aşamada gerekli görmüyoruz" denilmişti.

Pentagon, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın almasına tepki olarak Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarına ait parçaların teslimatını askıya almıştı.

Washington, Türkiye'ye S-400 yerine Raytheon Co Patriot savunma sistemleri satın almaları çağrısında bulunmuştu.

NATO'nun kuruluşunun 70. yıldönümü için Washington'da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin ABD'den Patriot sistemini de satın almak istediğini ancak bunun Rusya'yla yapılan anlaşmadan vazgeçmek anlamına gelmeyeceğini söylemişti.

Çavuşoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in "Türkiye'ye Patriot teklifi sunduk, reddedildi" açıklamalarının da doğru olmadığını belirtmiş, "S-400 konusu bitmiş bir konu. Bizim daha fazla sisteme ihtiyacımız var hava savunma sistemine ve Patriot da almak isteriz, müttefikimizden almak isteriz ama burada tabii müzakere edeceğiz, ortak bir noktada anlaşacağız" diye konuşmuştu.


Sistem nasıl çalışıyor?

  1. Uzun menzilli izleme radarı, havadaki nesneleri takip ediyor ve gelen bilgiyi komuta aracına gönderiyor. Potansiyel hedefler, komuta aracında değerlendiriliyor
  2. Hedef tanımlandıktan sonra komuta aracı füzenin fırlatılmasına karar veriyor
  3. Fırlatmayla ilgili veriler, hedefe göre en iyi konumda bulunan fırlatma aracına gönderiliyor ve buradan karadan havaya füzeler gönderiliyor
  4. Angajman radarı, füzenin hedefine ulaşmasına yardımcı oluyor