Lyra McKee: Kuzey İrlanda polisi gazeteci McKnee'nin protestolarda ölümünden 'Yeni IRA'yı sorumlu tutuyor

Londonderry

Kaynak, PA

Kuzey İrlanda'nın Derry kentinde Perşembe akşamı başlayan protesto gösterilerinde 29 yaşındaki gazeteci Lyra McKee hayatını kaybetti.

Kuzey İrlanda Emniyet Müdür Yardımcısı Mark Hamilton, Lyra McKee'nin ölümüyle ilgili "terör saldırısı" soruşturması başlatıldığını belirtip olayın arkasında kendisini "Yeni IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu)" olarak adlandırılan örgütün olduğundan şüphelenildiğini belirtti.

Emniyet yetkilileri cinayetle ilgili soruşturma başlattı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, gazeteci McKee cinayetinin "şok edici ve akıl dışı" olduğunu söyledi.

May, McKee için "Büyük bir cesaretle görevini yaparken hayatını keybetti" dedi.

Perşembe günü Derry'de yaşanan protesto gösterileri sırasında polis ve göstericiler arasında çatışma çıkmış, Derry Emniyeti bölgede görev yapan polislere en az 50 molotof kokteyli atıldığını ifade etmişti. Polis ayrıca silahlı bir kişinin protestolar sırasında ateş açtığını da söyledi.

Emniyet Müdür Yardımcısı Hamilton, Perşembe günkü gösterilerde bölgedeki bir kişinin cep telefonuyla çektiği görüntülerde, maskeli silahlı bir kişinin sokağa gizlenip tabancayla ateş açarken görüldüğünü söyledi.

Zırhlı polis aracı yakınında duran McKee açılan ateşte yaralandı. Hamilton, "McKee olay yerinden bir polis aracıyla alınıp Altnagelvin Hastanesi'ne götütüldü, ama maalesef hayatını kaybetti" dedi.

Protestoların Derry bölgesinde polis güçlerinin yürüttüğü bir güvenlik operasyonuna tepki olarak başladığı belirtiliyor.

Kuzey İrlanda'nın Birleşik Krallık ile birliğini savunan Demokratik Birlik Partisi'nin (DUP) lideri Arlene Foster, Derry'de yaşananları ve Lyra McKee'nin öldürülmesini kınayan bir açıklama yaptı ve "1970'lerde, 80'lerde, 90'larda sokaklarımıza silahları getirenler hatalıydı. 2019'da da bu eylemler aynı ölçüde hatalıdır. Kimse geçmişe dönmek istemiyor" dedi.

1970'li yıllarda "IRA'nın siyasi kanadı" olarak bilinen ve bugün Kuzey İrlanda'nın en büyük iki siyasi partisinden birisi olan Sinn Fein'in Başkan Yardımcısı Michelle O'neill ise Lyra McKee'nin öldürülmesini "Tüm toplumumuza yönelik bir saldırı" diyerek niteledi.

O'neill, "Bu genç kadının öldürülmesi ailesi için büyük bir trajedi ancak aynı zamanda tüm toplumumuza yönelik, Kuzey İrlanda'daki barış sürecine yönelik bir saldırı" dedi.

Gazeteci Leona O'neill'in, Twitter'dan paylaştığı videoda polis araçlarına atılan molotof kokteylleri görülüyor.

İngiltere Ulusal Gazeteciler Birliği (NUJ) de, McKee'nin Kuzey İrlanda'nın "en başarılı gazetecilerinden ve gelecek vaadeden gazetecilerinden biri olduğunu" söyledi.

'Yeni IRA' kim, ne istiyor?

Yeni IRA, Kuzey İrlanda ve İngiltere'de aktif olan bir paramiliter örgüt olarak tanımlanıyor. Örgüt, amacının Kuzey İrlanda'daki Birleşik Krallık hakimiyetini sonlandırmak ve Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti'ni birleştirmek olduğunu söylüyor.

Yeni IRA'nın köklerinin, 1997'deki ateşkesi reddeden ve kendisini 'Gerçek IRA' olarak adlandırmaya başlayan yapılanmaya dayandırıyor.

2012'de Gerçek IRA ve daha küçük ölçekli Cumhuriyetçi militan örgütler bir araya gelerek Yeni IRA olarak tanımlanmaya başlanmıştı. Örgüt ise kendisini sadece IRA olarak adlandırıyor.

Örgüt son olarak Mart ayında Londra ve Glasgow'da yaşanan bombalı paket olaylarını üstlenerek gündeme gelmişti.

Bombaların gönderildiği adresler arasında Glasgow Üniversitesi, Heathrow Havalimanı ve Waterloo Tren İstasyonu da vardı.