ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Adalet Bakanı Barr'ı Kongre'ye yalan söylemekle suçladı

Attorney General William Barr and US Speaker Nancy Pelosi Telif hakkı EPA/Reuters

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Adalet Bakanı William Barr'ı Kongre'ye yalan söylemek ve makamını itibarsızlaştırmakla suçladı.

Nancy Pelosi, Barr'ın Çarşamba günü Senato Adalet Komisyonu'na verdiği ifadesi ile ilgili olarak, "Bunu bir başkası yapsaydı, suç teşkil ederdi" dedi.

Pelosi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne ABD Başkanı, ne ABD Adalet Bakanı. Hiç kimse hukukun üstünde değildir."

Pelosi bu yorumuna gerekçe olarak, Barr'ın Mueller Raporu konusundaki ifadelerini gösterdi.

Barr, Rusya soruşturmasını yürüten eski FBI Başkanı ve özel yetkili savcı Robert Mueller'in raporunun 4 sayfalık özetine yönelik şikayetinden haberi olmadığını söylemişti.

Mueller'in Barr'a yazdığı ve sonra kamuoyuna açıkladığı 27 Mart tarihli mektubunda, "Barr'ın özeti, [raporun] bağlamını, doğasını ve içeriğini tam olarak anlatmıyordu. İncelemenin sonuçlarının kritik yönleriyle ilgili halkın kafasını karıştırdı" ifadeleri yer almıştı.

Barr ise Senato Adalet Komisyonu'ndaki ifadesinde, Mueller'in aslında raporun özetinin doğruluğuyla ilgili bir kaygısının olmadığını, sadece medyanın yansıtma biçiminden rahatsız olduğunu söylemişti.

'Adalet Bakanı'na saldırı sorumsuzca'

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Kerri Kupec ise Pelosi'ye verdiği yanıtta, "Adalet Bakanı'nı hedef alan bu temelsiz saldırı, doğru olmadığı gibi sorumsuzca" dedi.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Jerold Nadler da Barr'ı, Mueller Raporu'nun tamamını paylaşmadığını için eleştirmiş, onu "Kongre'yi küçümsemekle" suçlayabileceği uyarısında bulunmuştu.

Pelosi de Nadler de Demokrat Parti'den.

Başkan Donald Trump'ın da mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen isimleri ise Barr'ın yanlış birşey yapmadığını söylüyor.

Barr, Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nda ifade vermeyi reddetmişti.

Raporun sonuçlarını saptırmakla suçlanıyor

William Barr, Robert Mueller'in, Rusya'nın 2016'daki ABD başkanlık seçiminin sonuçlarını etkilediği iddiaları ile soruşturmasının sonucunda açıkladığı raporun sonuçlarını saptırmakla suçlanıyor.

Amerikan Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Nadler'in Barr'ın oturumda ifade vermesi için öne sürdüğü şartların "daha önce görülmemiş ve gereksiz" olduğu belirtilmişti.

Jerold Nadler ise gazetecilere yaptığı açıklamada Barr'ın "hiç dürüst olmadığı için Perşembe günkü oturumda ifade vermeyi reddettiğine" inandığını söyledi.

Nadler, "Yetenekli bir avukatla karşı karşıya onu dehşete düşürüyor. Gelmezse, sorgulanması için ihtar göndermeyi planlıyoruz. Kaçabilir ama saklanamaz" dedi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption ABD Adalet Bakanı William Barr

Nadler ayrıca, komisyonun Adalet Bakanı Barr'la müzakere için bir girişimde daha bulunacağını aksi halde Barr'ın bu tavrının 'Kongre'yi küçümseme' olarak değerlendirileceğini söyledi.

ABD Adalet Bakanı Barr, Robert Mueller'in 448 sayfalık raporunun yayımlanmasından sonra Çarşamba günü Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato Adalet Komisyonu'nda ilk kez ifade verdi.

Rapor, 2016 seçimlerinde Rusya ve başkan seçilen Donald Trump arasında gizli bir anlaşma olmadığı sonucuna varmış ancak Mueller'in incelemesini baltalamaya çabaladığı iddia edilen Trump'ı bu konuda aklamamıştı.

Beyaz Saray: Barr, Başkan Trump'a onurlu bir şekilde hizmet etti

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Barr'ın Başkan Trump'a onurlu bir şekilde hizmet ettiğini söylemişti.

Sanders, "Demokratlar, temeli olmayan saldırılarla kendilerini sadece küçük duruma düşürüyor ve itibarlarını zedeliyor" demişti.