İsrail Gazze'de Anadolu Ajansı'nın ofisinin bulunduğu binayı da vurdu, Türkiye saldırıyı kınadı

İsrail'in Gazze'deki saldırılarında vurulan, AA ofisinin de bulunduğu bina Telif hakkı DHA
Image caption İsrail'in Gazze'deki saldırılarında vurulan, AA ofisinin de bulunduğu bina

İsrail, Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında içinde Anadolu Ajansı'nın (AA) ofisinin bulunduğu binayı da vurdu. Türkiye saldırılara tepki gösterdi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise orduya Gazze'de "geniş çaplı saldırılar" düzenlemeyi sürdürme emri verdi. İsrail'in Pazar günkü saldırılarında iki Filistinli daha hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabından Türkçe, İngilizce ve Arapça yaptığı açıklamada AA ofisinin de bulunduğu binaya yönelik saldırıyı şiddetle kınadı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "İsrail'in pervasızca sivil halkı hedef alan saldırıları kabul edilemez" derken, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da, Batılı ülkelerden İsrail'i kınamalarını istedi.

Çavuşoğlu: İsrail saldırganlığının yeni göstergesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise AA binasının hedef alınmasının İsrail saldırganlığının yeni göstergesi olduğunu söyledi.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı ise yaptığı açıklamada, "Anadolu Ajansına ve çalışanlarına yapılan bu saldırı, özgür basına ve kitlelerin haber alma hürriyetine yapılmış bir saldırıdır" dedi. Kazancı, "Bütün dünyanın bilmesini isteriz ki bu saldırılar bizi yıldıramaz" ifadesini kullandı.

Kazancı ayrıca, çalışanların, saldırıdan kısa süre önce binayı terk etmesinin can kaybını önlediğini belirtti.

İsrail'den ise henüz binanın vurulmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Telif hakkı Getty Images
Image caption İsrail'in saldırıları sonucu hasar almış bir bina

Netanyahu'dan 'geniş çaplı saldırıları sürdürme' talimatı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bugünkü kabine toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, orduya Gazze'de "geniş çaplı saldırılar" düzenlemeyi sürdürme talimatı verdiğini söyledi.

Netanyahu, "Bu sabah ordudan, Gazze Şeridi'ndeki terör unsurlarına yönelik yoğun saldırılarını sürdürmesini istedim. Orduya ayrıca Gazze Şeridi çevresindeki birliklerin tanklar, toplar ve piyadelerle desteklenmeleri emri verdim" dedi.

Abbas: Sessiz kalınması İsrail'i teşvik ediyor

Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas da İsrail'i Gazze'deki hava saldırılarını kınadı.

Abbas, "İşlediği suçlara ve uluslararası hukuku ihlallerine karşı sessiz kalınması, İsrail'i Filistin halkına karşı daha fazla suç işlemeye devam etmeye teşvik ediyor" dedi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Bir Filistinli İsrail'in hava saldırılarında yıkılmış evinin önünde otururken

İsrail: 400'den fazla roket atıldı

Öte yandan, İsrail Cumartesi sabahından bu yana Gazze'den 400'den fazla roket atıldığını ve bu roketlerin çoğunun Demir Kubbe sistemiyle havada imha edildiğini açıkladı.

İsrail ordusu ayrıca hava saldırılarında Hamas ve İslami Cihad'a ait olduğunu belirttiği 200'den fazla hedefin vurulduğunu, en az 2 militanın da öldürüldüğünü duyurdu.

Filistinli yetkililer ise hava saldırılarında şu ana kadar 8 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Filistinli bir kız yıkılan bir evin enkazının üzerinde yürüyor

Gazze'yi kontrolünde bulunduran Hamas, Cumartesi günü yaşamlarını yitiren 6 kişi arasında bir anne ile 14 aylık bebeğinin de olduğunu açıkladı.

İsrail ordusu ise anne ve bebeğinin, Filistinlilerin attığı bir roket sonucu ölmüş olabileceklerini iddia ediyor.

Ülkenin güneyindeki Aşkelon kentinde ise bu sabah bir İsrailli Gazze'den atılan bir roketin evine isabet etmesi sonucu öldü.

Telif hakkı Reuters
Image caption Aşkelon'da Gazze'den atılan roketin düştüğü bölge

Son saldırılar nasıl başladı?

İsrail Gazze'yi uzun süredir abluka altında tutuyor ve bunun militanlara silah akışının durdurulması için gerekli olduğunu savunuyor.

Gazze'de Cuma günü ablukanın protesto edildiği bir gösteri düzenlendi.

Gösterilere katılan Filistinlilerden birisi sınır bölgesinde İsrail askerlerine ateş açtı, iki asker yaralandı.

İsrail'in bu olay sonrası düzenlediği hava saldırılarında ise iki Filistinli öldürüldü.

Cumartesi sabahından itibaren Gazze'den İsrail'e roket saldırıları düzenlendi, İsrail de yoğun hava saldırılarıyla karşılık verdi.

İsrail ve Hamas arasında geçen ay varılan ateşkese karşın bölgede hafta sonunda karşılıklı olarak son yılların en yoğun saldırıları düzenlendi.

Son saldırılar öncesi ise Mısır ve Birleşmiş Milletler daha uzun vadeli yeni bir ateşkes için çalışmalarını sürdürüyordu.

İlgili Konular