Boykot çağrıları sonrası neo-faşizm bağlantılı yayınevi Torino kitap fuarından çıkarıldı

Yayınevi Altaforte, neo-faşist CasaPound partisiyle bağlantılı. Telif hakkı AFP
Image caption Yayınevi Altaforte, neo-faşist CasaPound partisiyle bağlantılı.

Avrupa'nın en büyük kitap fuarlarından biri olan İtalya'daki Torino Uluslararası Kitap Fuarı, boykot çağrılarına neden olan "faşist yayınevinin" fuara katılımını iptal etti.

Bugün açılışı yapılan 32. Torino Uluslararası Kitap Fuarı'na, neo-faşist CasaPound partisiyle bağlantılı Altaforte yayınevinin de katılması nedeniyle yayın dünyasından birçok tanınmış isim boykot kararı almıştı.

CasaPound ile ilişkili Altaforte yayınevi, koalisyon hükümetinin aşırı sağcı ortağı Lig partisinin lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ile bir söyleşi kitabı da yayımladı. Geçmişte ırkçı şiddet olaylarına karıştığı iddia edilen yayınevi editörü Francesco Polacchi de açıkça faşist olduğunu ilan ediyor.

Altaforte'nin Torino'da stand açmasına izin verilmesi üzerine fuarın danışmanlığını yapan yazar Christian Raimo istifa kararı almıştı. Raimo'nun istifasının ardından, aralarında tanınmış karikatürist Zerocalcare, yazar kolektifi Wu Ming, tarihçi Carlo Ginzburg ve gazeteci-yazar Francesca Mannocchi'nin de yer aldığını yayın dünyasından birçok isim fuardan geri çekileceklerini açıklamıştı.

Boykot çağrısına katılanlar arasında, Polonya'daki Auschwitz-Birkenau Müzesi Müdürü Piotr Cywiński ve Holokost'tan kurtulan şair-yazar Halina Birenbaum da yer alıyordu. Cywiński ve Birenbaum, Torino belediyesine bir mektup yazarak "Soykırımdan kurtulanların, Holokost'a yol açan tarihi gerçekleri sorgulayanlarla ve faşist bir toplum fikrini savunanlarla aynı mekanı paylaşması beklenemez" demişti.

Belediye ve bölge yönetimi talep etti

Tepkiler, boykot çağrıları ve tartışmalar sürerken Altaforte editörünün İtalyan basınına yaptığı açıklamalarda faşizmi övmesi üzerine Torino belediyesi ve Piemonte bölge yönetimi dün gece, yayınevinin kitap fuarından çıkarılmasını talep etti. Kitap Fuarı'ndan yapılan açıklamada da bu talebin uygulamaya konulacağı belirtildi.

Faşizm tartışmalarının merkezindeki Altaforte yayınevi editörü Francesco Polacchi son birkaç gündür İtalyan basınına yaptığı açıklamalarda "Evet faşistim. Bu ülkenin esas sorunu anti-faşizmdir" demişti. Polacchi, faşist diktatör Benito Mussolini için de "Mussolini kesinlikle en iyi İtalyan devlet adamıydı" ifadelerini kullanmıştı.

Bu sözler üzerine Torino Belediye Başkanı ve kentin içinde yer aldığı Piemonte bölge yönetimi Polacchi hakkında "faşizmi övme" suçlamasıyla suç duyurusunda da bulunmuştu.

Auschwitz'ten kurtulan Birenbaum açılışta konuşacak

Altaforte'nin kitap fuarından çıkarılması üzerine boykot kararı alan isimler Torino'ya gideceklerini açıklamaya başladı.

Auschwitz Müzesi'nden yapılan açıklamada da "Neofaşistlerle bağlantılı yayınevi Torino Kitap Fuarı'ndan çıkarıldı! Auschwitz'ten kurtulan Halina Birenbaum açılışta konuşacak: 'Bu benim için, kötülüğün kazanmayacağına dair yeni bir delil. Umarım bu İtalya'ya, Avrupa'ya ve tüm dünyaya örnek olur'" denildi.

Roberto Saviano ve Ece Temelkuran 'Demokrasiye veda' oturumuna katılacak

Boykot çağrıları anti-faşist cephede ayrılıklara da yol açmıştı. Boykot karşıtları sosyal medyada "Ben Torino'ya gidiyorum" etiketiyle yazdıkları mesajlarda "meydanın neo-faşistlere bırakılmaması" adına fuara katılımın önemli olduğunu savunuyordu.

Torino'ya gideceğini ilan eden ünlü isimlerden biri de gazeteci-yazar Roberto Saviano olmuştu. Napoli mafyası hakkındaki "Gomorra" kitabıyla dünya çapında ün sahibi olan ve hâlâ koruma altında yaşayan Saviano'nun Torino'da 11 Mayıs Cumartesi günü Ece Temelkuran ile birlikte "Demokrasiye veda" başlıklı bir oturuma da katılması planlanıyor.

Roberto Saviano sosyal medyada "Ben Torino'ya gidiyorum" etiketiyle yazdığı mesajında fuara katılım kararını gerekçelendirirken Ece Temelkuran'ın İtalya'da da yayımlanan "Bir ülke nasıl kaybedilir" isimli kitabından da söz ederek şunları söyledi:

"Kitap fuarında Ece Temelkuran ile buluşacağım. Ece, temel önemde bir kitap yazan muhalif bir Türk gazeteci. Torino'da bir kişi bile bu kitabı okumaya karar verirse benim için bu, faşizmin iyi yanları da olduğunu savunanlara karşı düşüncenin ve mantığın zaferi olur."

İlgili Konular