Kuzey Kore 'iki kısa menzilli füze denemesi yaptı'

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Telif hakkı EPA/KCNA
Image caption Kuzey Kore lideri Kim Jong-un

Kuzey Kore'nin iki kısa menzilli füze atışı denemesi yapmasına tepki gösteren Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore'nin füze demelerine devam etmesinin Washington ile Seul arasındaki müzakereleri sekteye uğrattığını söyledi.

Güney Kore ordusu, Pyongyang'ın ik kısa menzilli füze atışı denemesi yaptığını duyurmuştu.

Füzeler, Kuzey Kore'nin kuzeybatı şehri Kusong'dan fırlatıldı ve yaklaşık 420 km mesafe kat etti.

Pyongyang füze denemesini, ABD'nin Kuzey Kore temsilcisinin nükleer müzakereleri canlandırma amacıyla Güney Kore'de temaslarda bulunduğu sırada yaptı.

Uzmanlar, Kuzey Kore'nin ABD'ye daha fazla imtiyaz tanıması için baskı yapmaya çalıştığını söylüyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında Şubat ayında Vietnam'da yapılan görüşme, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer programını sona ermesi ısrarı üzerine sonuçsuz kaldı. Pyongyang da yaptırımların hafifletilmesini talep etmişti.

Beş günde iki deneme

Pyongyang geçen hafta Cumartesi günü de 'taktiksel amaçlı' kısa menzilli füze denemesi yapmıştı.

Füze, ülkenin doğusundaki Hodo yarımadasından ateşlenip Japon Denizi'ne düşmüştü. Bu deneme, Kuzey Kore'nin 500 günde yaptığı ilk ateşleme oldu.

Üzerinden bir hafta geçmeden Kuzey Kore, ülkenin doğusundaki bir füze üssünden yeni bir ateşleme gerçekleşti.

Güney Koreli yetkililer, daha sonra iki kısa menzilli füze olduklarını belirttikleri ateşlemenin Kuzey Kore hava sahasında 420 km uçtuğunu söyledi.

Washington merkezli düşünce kurulıuşu Stratejik ve Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Merkezi'ne göre cismin fırlatıldığı üs, Kuzey Kore'nin en uzun menzilli füzelerinin fırlatıldığı Sino-ri üssü.

Pyongyang'ın bu hamlesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore temsilcisi Stephen Biegun'un Seul ziyaretine denk geldi.

Biegun, 'nükleer silahsızlandırma' görüşmelerini canlandırmak için Güney Kore'de temaslarda bulunuyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen sene nükleer silah denemelerine son verileceği ve kıtalararası balistik füze denemeleri yapılmayacağı sözü vermişti.

Pyongyang'ın nükleer faaliyetlerinin devam ettiği bildiriliyor. Uzmanlara göre Kuzey Kore'nin ana nükleer üssüne ait uydu görüntüleri, ülkenin 'radyoaktif malzemeyi bomba yakıtına dönüştürme' işlemlerinin yeniden başlamış olabileceğine işaret ediyor.

Kuzey Kore, uzun menzilli bir füzeye sığabilecek kadar küçük bir nükleer bomba ve ABD topraklarına erişebilecek özellikte balistik füze geliştirdiklerini öne sürüyor.

İlgili Konular