Trump'ın 'Savaş İran'ın sonu olur' uyarısına Tahran'dan yanıt: 'Ekonomik terör İran'ın sonu olmayacak'

Cevad Zarif Telif hakkı Reuters

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Twitter'da İran'a yaptığı "İran savaşmak istiyorsa bu resmen İran'ın sonu olur. Bir daha ABD'yi tehdit etmeye kalkma" uyarısına Tahran'dan yine Twitter aracılığıyla yanıt geldi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, kendi Twitter hesabından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un ekibine atfen kullandığı 'B-team' (B-ekibi) ve ABD Başkanı Donald Trump'ın 'İskender, Cengiz ve diğer saldırgan kişilerin yapamadığını yapmayı umduklarını' söyledi. Zarif, "Saldırganların hepsi giderken, İranlılar bin yıllar boyunca ayakta kaldı. #EkonomikTerör & soykırımsal alaylar 'İran'ın sonu olmayacak'" dedi.

Zarif ayrıca, mesajında 'Hiç bir zaman bir İranlıyı tehdit etme' etiketiyle "Saygı duymayı dene, işe yarıyor" mesajı paylaştı.

İki ülke arasında son dönemde yaşanan gerilim Orta Doğu'da bir savaş yaşanır mı sorusunun daha çok sorulmasına sebebiyet vermişti.

Trump'ın tweeti, Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD Büyükelçiliği'nin de yer aldığı yüksek korumalı Yeşil Bölge'ye bir füzenin fırlatılmasının ardından geldi.

İki taraftan da son dönemde gelen daha önceki açıklamalarda ise savaş istemedikleri vurgulanmıştı.

Telif hakkı AFP

ABD Başkanı Trump, bölgede "çatışmadan kaçınmak istediğini" söylerken, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de Tahran'ın bir savaş istemediği mesajını vermişti.

Irak'ta Yeşil Bölge'ye füze

Diğer yandan Irak'ın başkenti Bağdat'ta hükümet binaları ve ABD Büyükelçiliği'nin de içinde olduğu yabancı misyon temsilciliklerinin yer aldığı yüksek korumalı Yeşil Bölge'ye bir füzenin fırlatıldığı ancak hayatını kaybeden kimsenin olmadığı açıklandı.

Irak ordusunun yaptığı açıklamaya ek olarak ABD Dışişleri Bakanlığı da 'düşük kalitede' bir füzenin büyükelçilikleri yakınına fırlatıldığı ancak bir zararın yaşanmadığını belirtti.

Bakanlık, şimdiye kadar olayı üstlenen kimsenin olmadığını ancak "böylesine bir saldırının İran'a yakın milis güçler tarafından gerçekleştirilmesi halinde İran'ı sorumlu tutacakları" belirtildi.

Telif hakkı EPA

Reuters haber ajansına konuşan bir Amerikalı yetkili ise büyükelçiliğin koruması için ek personelin bölgeye gönderilmesinin saldırının öncesinde de gündemlerinde olduğunu söyledi.

Bahreyn'den İran ve Irak uyarısı

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını yeniden uygulamaya koymasıyla beraber bölgede gerginlik yeniden tırmandı.

Washington, geçen Çarşamba günü, Irak'ın başkenti Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği'ndeki "acil görev yapmayan" tüm personelini, Iraklı Şii milislerin müttefiki İran'dan geldiği düşünülen bir tehdidi gerekçe göstererek geri çekmişti.

Washington'ın, "İran'dan kaynaklanan tehditler" nedeniyle bölgeye savaş gemileri ve uçakları konuşlandırması sonrası Birleşik Arap Emirlikleri, farklı ülkelerin bandıralarını taşıyan petrol tankerlerine saldırı düzenlendiğini açıkladı.

ABD'nin bölgedeki müttefiki Bahreyn hükümeti ise vatandaşlarına Irak ve İran'a gitmemeleri ve bu ülkelerde bulunanlara da güvenlikleri adına "derhal" geri dönmeleri çağrısında bulundu.

Resmi Haber Ajansı BNA'ya göre, Bahreyn Dışişleri Bakanlığı çağrısına "bölgedeki istikrarsız durumu, tehlikeli gelişmeleri ve potansiyel tehditleri" gerekçe göstermişti.

Petrol şirketi Exxon da Irak'taki bir sahasında çalışan yabancı personelini geri çağırdı.

Washington Tahran'a bölgedeki ABD unsurlarının İran üzerinden veya İran'ın taşeronları üzerinden hedef alınması durumunda ciddi bir askeri karşılık verileceğini belirtiyor.

İran ise ABD'nin attığı adımları 'psikolojik savaş' ve 'siyasi bir oyun' olarak tanımlıyor.