Erdoğan ve Putin telefonda İdlib'i görüştü

Erdoğan ve Putin Telif hakkı Getty Images

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefonda İdlib'i görüştü. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Putin'e "İdlib'de bir an önce ateşkesin sağlanması ve akabinde siyasi çözüm sürecine yeniden odaklanmak gerektiğini" söyledi. "İkili ilişkilerin olumlu gündemle ilerlediğini" de ekledi.

Birkaç aydır Suriye rejim ordusu ve Rusya'nın hava bombardımanını artırdığı İdlib'de on binlerce kişi, Türkiye sınırındaki kamplara sığındı.

Ankara: İdlib'de bir an önce ateşkes sağlanmalı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi'nin Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre Erdoğan, görüşmede "İdlib'de bir an önce ateşkesin sağlanması ve akabinde siyasi çözüm sürecine yeniden odaklanmak gerektiğini" söyledi.

"Suriye rejiminin İdlib'in güneyinde ağırlıkla sivilleri hedef alan saldırılarında daha fazla can kaybının önüne geçmek ve sınırlarımıza yönelik artan göç riskini bertaraf etmek gerektiğini" Rus mevkidaşına iletti.

İkili ilişkilerin 'olumlu gündemle ilerlediği' de açıklamada belirtildi.

Moskova: İdlib'de terörist grupların etkisiz hale getirilmesi de dahil ortak çalışmanın önemine değinildi

Görüşmenin ardından Kremlin'den yapılan açıklamaya göre ise iki lider "İdlib'deki durumun istikrara kavuşması için, terörist grupların etkisiz hale getirilmesi için etkili önlemler almak da dahil, ortak çalışmanın önemine değindi."

Japonya'daki görüşmeye değinilmeyen açıklamada, "askeri ve teknik işbirliği gibi ikili meselelerin de telefon konuşmasında gündeme geldiği" belirtildi.

Rusya ve Türkiye, Eylül ayında İdlib'de ateşkesin sağlanması ve silahtan arındırılmış bölge ilan edilmesi konusunda uzlaşmıştı. Ancak hem Rus savaş uçakları hem de Rusya tarafından desteklenen Suriye ordusu muhaliflerin elindeki bu son bölgeyi almak için yakın zamanda taarruz başlattı.

Son üç haftada hastane ve okulların da vurulduğu İdlib'de, Birleşmiş Milletlere'e göre en az 160 sivil öldürüldü.

MGK bildirisi: İdlib'deki saldırılar Astana ruhunu zedeliyor

30 Mayıs'ta yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, İdlib'de Rus ordusunun ve Suriye rejiminin sürdürdüğü operasyonlara değinildi.

Telif hakkı Getty Images

Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda Suriye'nin yanı sıra Kuzey Irak'taki Pençe operasyonu, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler ele alındı ve Sri Lanka'daki saldırılar kınandı.

Açıklamada yer alan Suriye kısmında, uzunca bir süredir neredeyse tüm toplantıların ardından yapılan açıklamalarda "güney sınırındaki terör tehdidi" olarak değinilen Fırat'ın doğusu ve Menbiç konularına yer verilmedi.

Açıklamada Suriye ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

"Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da görev yaptığı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde yaşayan sivil halka yönelik Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilen saldırıların İdlib Mutabakatı'na aykırı olduğu, Astana ruhunu zedelediği belirtilmiş; yeni bir insani krize ve kitlesel göçe engel olmak maksadıyla ilgili ülkelerle temasların sürdürüldüğü ifade edilmiştir."

Açıklamada, Suriye başlığı altında PKK'ya değinilmezken, "Kuzey Irak'ta yuvalanan PKK terör örgütüne karşı başarıyla yürütülen "Pençe Harekâtı" kapsamlı şekilde ele alınmıştır" denildi.

İlgili Konular