Yayıncılar ve basın örgütleri Avustralya devlet televizyonu ABC'ye polis baskınına tepki gösterdi

ABC Yayın Yönetmeni Craig McMurtrie Telif hakkı AFP
Image caption ABC Yayın Yönetmeni Craig McMurtrie

Avustralya devlet televizyonu ABC'ye düzenlenen polis baskını uluslararası yayıncıların ve meslek örgütlerinin tepkisini çekti.

BBC, partner kuruluşları arasında yer alan ABC'ye yönelik baskının ardından bir açıklama yayımlayarak "Bu basın özgürlüğüne bir saldırıdır" dedi.

BBC tarafından yapılan açıklamada "Dünya çapında basın özgürlüğünün azaldığı bir dönemde bir kamu yayıncısının kamu yararına yaptığı haberler nedeniyle hedef alınması son derece endişe verici" ifadeleri yer aldı.

Avustralya'nın en büyük basın sendikası da operasyonun, "Avustralya'da basın özgürlüğüne yönelik rahatsız edici bir saldırı" olduğunu söyledi.

ABC Genel Müdürü David Anderson, operasyon nedeniyle basın özgürlüğüne dair meşru endişeler taşıdıklarını açıkladı.

Avustralya polisi, devlet televizyonu ABC'nin (Avustralya Yayıncılık Kuruluşu) Sydney'deki ana binasına bu sabah saatlerinde baskın düzenlemişti.

İki gazeteci ve bir haber müdürü için arama izni taşıyan polisler baskının "gizli belgelerin sızdırılması" ile igili olduğunu, gözaltı yapılmayacağını açıkladı.

2017'deki Afgan Belgeleri ile ilgili

ABC'den yapılan açıklamada baskının 2017 yılında yayımladıkları "Afgan Belgeleri" ile ilgili olduğu belirtildi.

Haber dizisinde Afganistan'daki Avustralya Özel Birlikleri'nin karıştığı öldürme ve görevi kötüye kullanma iddiaları gündeme getirilmişti. ABC'ye sızdırılan yüzlerce sayfalık gizli savunma belgesi iddialara kaynak olarak gösterilmişti.

ABC polisin gazeteciler Dan Oakes ve Sam Clark ile haber müdürü Gaven Morris için arama izni taşıdığını belirtti ve baskını kınadı.

Avustralya polisi Salı günü de Amerikan News Corp'a çalışan gazeteci Annika Smethurst'ün Canberra'daki evinde arama yapmıştı. Polis ise ABC'ye yapılan baskının bu aramayla ilgisi olmadığını belirtti.

ABC Genel Müdürü David Anderson "olağandışı" diye nitelediği baskına yönelik olarak "Bu çok ciddi bir gelişme ve basın özgürlüğü ile ulusal güvenlik ve savunma meselelerinde kamu denetimi hakkında çok meşru endişeler doğuruyor" dedi.

Hedefte belge sızdıranlar mı var?

Jay Savage, BBC News İnternet Sitesi Avustralya Editörü

Avustralyalı gazeteciler polis baskınına büyük tepki gösterdi. Bir editör, "Basın özgürlüğüne yönelik bu kadar vahşi bir saldırı görmemiştim" dedi.

Polisler ABC ofisiyle News Corp Avustralya ofisi için çalışan bir gazetecinin evine düzenlenen baskınların birbirinden bağımsız olduğu konusunda ısrarcı.

Fakat zamanlama dikkat çekiyor: İki günde iki baskın. Baskına yol açan iki haber de bir yıldan daha eski haberler. İki haber de Avustralya'nın gizli servislerinin hesap verebilirliğini inceliyordu.

Bazıları burada esas hedefin basın değil basına belge ve bilgi sızdıranlar olduğunu düşünüyor.

Muhalefet bunun Başbakan Scott Morrison hükümetine dair büyük şüphelere yol açtığını söylüyor ve basın özgürlüğü konusunda bir araştırma yapılmasını talep ediyor. Hükümet ise operasyonlarla bir bağlantısı olmadığını savunuyor.

Bazı yorumculara göre basının, kendi özgürlüğünü koruduğu kadar kendisine bilgi ve belge sızdıranların da özgürlüğünü koruması gerekiyor.

"Gazetecilerimizin yanındayız"

Anderson açıklamasına "ABC gazetecilerinin yanında duruyor, kaynaklarını koruyor ve açıkça kamu yararı bulunduğu sürece ulusal güvenlik ve istihbarat konularında korkusuzca haber yapmaya devam edecek" diye devam etti.

ABC çalışanları da polis baskınını sosyal medya hesapları üzerinden an be an paylaşarak tepki gösterdi.

ABC editörü ve araştırmacı gazetecilik departmanı müdürü John Lyons dünkü baskını da hatırlatarak "Bu yeni normal mi?" diye sordu.

Arama izninin polisin ABC bilgisayarlarında "ekleme, çıkarma ve silme" izni verdiğine dikkat çeken Lyons "Tüm Avustralyalılar, lütfen durup düşünün, şu an, 2019 yılında Avustralya polisinin ABC bilgisayarlarındaki materyalleri silme yetkisi var" yazdı.

Gazetecilik sendikaları da son iki polis baskınının "Avustralya'da basın özgürlüğüne yönelik saldırılara dair rahatsız edici bir motifi" işaret ettiğini belirtti.

Geçen Mart ayında eski bir savunma avukatı olan Daniel McBride, Afganistan'daki Avustralya askerlerine dair gizli belgeleri sızdırma bağlantılı 5 ayrı iddiadan suçlu bulunmuş, McBride karara itiraz ederek Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.