Trump: ABD'nin videosu Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarını İran'ın düzenlediğini gösteriyor

ABD ordusunun yayımladığı videodan bir kare Telif hakkı AFP
Image caption ABD ordusunun yayımladığı videodan bir kare

ABD Başkanı Donald Trump, Umman Körfezi'nde iki petrol tankerine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu. Trump, ABD ordusunun yayımladığı videonun saldırıları İran'ın düzenlediğini gösterdiğini söyledi. İran ise ABD'nin suçlamalarını reddetti.

Washington yönetimi, yayımlanan videoda, küçük bir teknedeki İran güçlerinin, patlamamış, mıknatıslı bir mayını tankerlerden birinin gövdesinden sökerken görüldüğünü iddia ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump da bu kanıtın "olayın tamamen İran ile bağlantılı olduğunu" gösterdiğini savundu.

Donald Trump, Fox News televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırıların ardından önemli bir ticari güzergah olan Hürmüz Boğazı'nın gemi trafiğine kapatılmayacağını söyledi.

Trump, gelecekte bu tür olayların yeniden yaşanmasının nasıl engelleneceği sorulduğunda ise "Göreceğiz" demekle yetindi.

Telif hakkı EPA
Image caption ABD Başkanı Donald Trump

ABD ordusu videoda, Umman Körfezi'nde saldırıya uğrayan Japonya'ya ait bir petrol tankerinden patlamamış bir mayını sökmeye çalışan İran Devrim Muhafızları'nın görüldüğünü öne sürüyor.

Dünkü olayda Norveç'e ait petrol tankeri de hasar gördü.

Bir ay önce de Birleşik Arap Emirlikleri açıklarındaki 4 petrol tankeri, düzenlenen saldırılarda hasar görmüştü. Washington, bu patlamalardan da İran'ı sorumlu tutmuş, ancak bu iddiayı destekleyen herhangi bir kanıt sunmamıştı. İran, bu suçlamayı da reddetmişti.

İran: İddiaları kesin bir dille reddediyoruz

İran'ın Birleşmiş Milletler'deki misyonu dünkü saldırılar konusunda ABD'nin dile getirdiği suçlamalara şu yanıtı verdi:

"Bu temelsiz iddiaları kesin bir şekilde reddediyoruz."

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise, Twitter'da paylaştığı mesajında ABD'nin suçlamalarını ülkesine yönelik "sabotaj diplomasisi" ve "ekonomik terörü gizleme çabalarının" bir parçası olarak niteledi.

Telif hakkı FREDERICK A TERRY/ARTJOM LOFITSKI

Pompeo: Saldırıları İran'ın düzenlediği sonucuna ulaştık

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da ABD'nin edindiği istihbarat sonucunda, kullanılan silahların cinsi ve gerçekleştirilen saldırıların gelişmişliği göz önüne alındığında bu saldırıların İran tarafından gerçekleştirildiği sonucuna ulaştıklarını öne sürmüştü.

Amerikalı askeri yetkililer, videoda görüldüğü iddia edilen İran Devrim Muhafızları Güçleri'ne ait bir devriye botunun daha sonra hızla bölgeden uzaklaştığını iddia etti.

Telif hakkı AFP

Körfez'de neler yaşandı?

Perşembe sabahı ABD donanmasının 5. filosu, Umman Körfezi'nde iki ayrı petrol tankerinden gelen yardım çağrılarına yanıt verdiğini açıkladı.

Bölgesel yayın kuruluşları, Norveç'e ait Front Altair ve Japonya'ya ait Kokuka Courageous adlı gemilerde patlamalar meydana geldiğini ve yangın çıktığını aktardı. Gemilerin işletmecileri, iki geminin toplam 44 mürettebatının güvenli bir şekilde tahliye edildiğini söyledi.

BBC'ye konuşan üst düzey bir İranlı yetkili İran'ın patlamalarla bir ilgisi olmadığını belirtti.

Olayın ardından Brent tipi petrolün ve Amerikan ham petrolü WTI'ın varil fiyatı yüzde 4,5'a yakın yükselmişti.

Fransız haber ajansı AFP'ye göre Katar'dan demir alan Marshall Adaları bandıralı gemiden 23 mürettebat, yangının ardından suya atladı ve bir İran donanmasına ait bir gemi tarafından kurtarıldı.

Panama bandıralı ve Singapur'dan Suudi Arabistan'a gitmekte olan diğer gemiden suya atlayan 21 kişinin de aynı şekilde kurtarıldığı bildiriliyor.

İran "kaza" sonrası mürettebatı kurtardığını açıkladı ancak bu bilgi henüz başka kaynaklarca doğrulanmadı.

Front Altair gemisini kiralayan Tayvan devlet petrol rafinerisi CPC Corp'un sözcüsü Wu I-fang, 75 bin ton petrol taşıyan geminin torpidoyla vurulduğundan şüphelendiklerini açıkladı.

Telif hakkı AFP
Image caption Birleşik Arap Emirlikleri'nde 12 Mayıs'ta zarar gören gemilerden biri

Bölgede geçen ay Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) açıklarında 4 tankere saldırılar düzenlenmişti.

BAE saldırılardan adını açıklamadığı bir devleti sorumlu tutmuştu.

ABD ise su altı mayınları kullandığını öne sürdüğü İran'ı suçlamış, İran iddiaları reddetmişti. Tüm bu gelişmeler İran'ın ABD ve Körfez'deki ABD müttefikleriyle ilişkilerinde gerginliği artırmıştı.

ABD bunun üzerine Mayıs başında bölgeye savaş gemileri ve savaş uçakları göndermişti.