Michel Platini - Eski UEFA Başkanı 'Katar soruşturması' kapsamında gözaltına alındı

Michel Platini Telif hakkı EPA

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA) eski başkanı Michel Platini, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesi süreciyle ilgili olarak yürütülen rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında Paris'te gözaltına alındı ve sorgulandı.

Mediaport internet sitesi ve Le Monde gazetesi, 63 yaşındaki Platini'nin Fransız polisi tarafından Paris'te gözaltına alındığını ve yolsuzlukla mücadele şubesine götürüldüğünü duyurdu.

Reuters ajansına konuşan bir kaynak da Platini'nin gözaltına alındığını ve sorgulandığını doğruladı.

Soruşturma kapsamında eski FIFA Başkanı Sepp Blatter'in de ifadesinin alındığı bildiriliyor.

Fransa'nın yetiştirdiği en iyi futbolculardan biri olan ve 3 kez Altın Top Ödülü'nün de kazanan Platini, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor, yanlış bir şey yapmadığını söylüyor.

Platini, 2007'de UEFA Başkanı seçilmiş, 2015'e kadar da bu görevi sürdürmüştü.

FIFA Etik Komitesi'nin tavsiyesiyle bir süre futboldan men edildi

Michel Platini, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Başkanı da olmak istiyordu.

Ancak 1998-2002 yılları arasında Blatter'e danışmanlık yaptığı ve kendisine 2011'de 2 milyon dolar ödendiği ortaya çıkınca FIFA'nın etik kurallarını ihlal etmekle suçlanmış, 2015'te FIFA Etik Komitesi'nin tavsiye kararının ardından 8 yıl futboldan men edilmişti. Platini'nin cezası önce 6, daha sonra da 4 yıla indirilmişti.

Platini'nin cezası Ekim ayında sona erecek.

FIFA 2010 yılında, 2018 Dünya Kupası'nı Rusya'ya, 2022 Dünya Kupası'nı Katar'a vermişti.

Mart 2014'te, Katar adına çalışan bir şirketin, ev sahibi ülkeyi belirleyecek olan komite üyelerinden ve o dönem FIFA'nın başkan yardımcısı olan Jack Warner ve ailesine 2 milyon dolar ödeme yaptığı iddia edilmişti.

Yine Mart 2014'te İngiltere basınında yer alan haberlerde Asya Futbol Konfederasyonu başkanı Muhammed bin Hammam'ın Katar lehine lobi yapmaları karşılığında yetkililere toplamda 5 milyon dolar rüşvet verdiği iddiaları gündeme gelmişti.