Dışişleri Bakanlığı: Erbil Başkonsolosluğumuzun bir görevlisi şehit oldu

Saldırının ardından olay yerine kolluk kuvettleri gönderildi Telif hakkı Getty Images
Image caption Saldırının ardından olay yerine kolluk kuvettleri gönderildi

Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de bir restorana düzenlenen silahlı saldırı sonucu bir Türk diplomatın yaşamını yitirdiğini duyurdu.

BBC Türkçe'ye olayla ilgili bilgi veren üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, iki kişinin hayatını kaybettiğini, hayatını kaybedenlerden birinin konsolosluk yetkilisi olduğunu söyledi.

Irak Bölgesel Hükümeti de bir Türk diplomat ile bir sivilin öldüğünü, bir sivilin de yaralandığını duyurdu.Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir. Şehidimize Allah'tan rahmet, acılı ailesine ve tüm Türk Milletine sabır diliyoruz" ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, saldırganların üç kişi olduğunu ve yakalanmaları için hem Bağdat hem Erbil'le temasta olduklarını söyledi.

Saldırıyı düzenleyenin PKK olduğuna dair söylentilerin sorulması üzerine Çavuşoğlu, "Böyle bir saldırı  olunca ilk akla gelen 'terör saldırısı mı?' oluyor" dedi ve ekledi:

"Ama hemen yan masada iki de Iraklının saldırıya uğraması ve birinin öldürülmesi ve diğeri ağır yaralıymış, onlara yönelik de bir saldırı olması olası.

"Detaylı bilgiler için bunların ortaya çıkması gerekiyor. Bunun aydınlatılması için yoğun temas ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Öte yandan Kuzey Irak'taki özel haber sitesi Dwarozh News'e konuşan PKK'nın askeri kanadı HPG'nin medya ofisinden Diyar Deniz, saldırıyla ilişkilerinin olmadığını söyledi.

Deniz, neden açıklama yapmadıkları sorusuna ise "Türk diplomatın vurulması ve öldürülmesiyle ilgili bir bilgimiz yok. Açıklama yapmamamızın nedeni bir bilgimizin olmaması" dedi.

En son 1994'te bir Türk diplomat hayatını kaybetti

BBC Türkçe'ye olayla ilgili bilgi veren üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, iki kişinin hayatını kaybettiğini, hayatını kaybedenlerden birinin konsolosluk yetkilisi olduğunu söyledi. İkinci kişinin kimliğiyle ilgili bilginin ise henüz teyit edilmediğini belirtti. Bir kişinin de ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı bilgisinin kendilerine ulaştığını aktardı.

Saldırıyı kimin yaptığına yönelik bir bilginin henüz olmadığını, Irak güvenlik güçleriyle irtibat halinde olduklarını söyledi.

Saldırı Divan Oteli'nin karşısındaki Empire Business Towers'taki Huqqabaz restoranında gerçekleşti.

Telif hakkı Getty Images

Dışişleri Bakanlığı'na göre yurtdışı görevi sırasında öldürülen son Türk diplomat, 1994'te yaşamını yitiren Atina Büyükelçiliği Müsteşarı Ömer Haluk Sipahioğlu olmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "Bu hain saldırıyı yapanlara gereken cevap verilecektir" dedi.

Kürdistan Bölgesel Hükümeti de internet sitesinden yayımladığı açıklamada saldırıyı kınadı ve ekledi:

"Hükümetimiz saldırıyla ilgili soruşturma başlattı ve üst düzey Türk diplomatlarla başsağlığı iletmek ve yardımcı olmak için iletişime geçti.

"Vatandaşlarımıza ve yabancı diplomatlara, Kürdistan Bölgesi ve halklarının güvenliği için gerekli tüm önlemleri alacağımızın güvencesini veririz."

ABD ve AB'nin Ankara büyükelçileri de saldırının ardından taziyelerini iletti.

İran da gerçekleşen bu 'terörist saldırısını güçlü bir şekilde kınadıklarını' açıkladı.

İlgili Konular