Apple, Intel'in akıllı telefon modem çip teknolojisinin çoğunluğunu 1 milyar dolara alıyor

Apple Intel Telif hakkı Getty Images

Teknoloji devi Apple, çip alanında dünyanın en iyileri arasında yer alan Intel'den akıllı telefonlar için geliştirdiği modem çipi teknolojisinin büyük çoğunluğunu 1 milyar dolara aldığını açıkladı.

Apple ve Intel arasında imzalanan anlaşmanın bu yılın dördüncü çeyreğinde devreye girmesi bekleniyor.

Intel'in bu alandaki teknolojisinin telif hakları, ekipmanı, kontratları ve 2.200 çalışanı böylece Apple'a geçiyor.

Apple bu anlaşmayla 17 bin kablosuz teknoloji patentini eline almış olacak; Intel ise bu teknolojiyi akıllı telefon dışındaki cihazlar -bilgisayarlar, şeylerin interneti araçları, otonom araçlar- için geliştirebilecek.

Apple, Intel'den patent ve çalışanlarını toplamda 1 milyar dolara alarak kendi 5G teknolojisine sahip çiplerini üretmeye başlayabilecek.

Haber ilk defa bu hafta içinde Amerikan Wall Street Journal gazetesinde yer almıştı.

Apple, uzun bir süre boyunca yasal sorunlar yaşadığı telekomünikasyon ekipman şirketi Qualcomm ile Nisan ayında sürpriz bir anlaşmaya vararak bu şirketin akıllı telefonlar için ürettiği modemleri modellerinde kullanacağını açıklamıştı.

Bu gelişmenin üzerine Intel, Nisan ayında 5G mobil modem teknolojisinden çekildiğini açıkladı.

Intel CEO'su Bob Swan, en büyük müşterilerinin Apple olduğunu, bu yüzden Apple'ı kaybetmelerinin ardından bu teknolojide bir gelecek görmediklerini söyledi.

Intel, bu gelişmenin ardından bu teknolojisini satacak bir şirket aramaya başlamıştı; bu açıdan Apple uygun bir müşteri olarak ortaya çıktı.

Apple, Intel'den bu teknolojiyi satın almasıyla 5G teknolojisine sahip akıllı telefonlarını üretmekte büyük bir avantaj edinmiş olacak.

Uzun bir dönem boyunca Apple, Intel'in akıllı telefon modem teknolojisinin tek müşterisiydi; bütün diğer Android telefonlar bu teknolojide ya Qualcomm şirketini kullanıyor ya da kendi içlerinde üretim yapıyor.