Güney Kore, Rusya ve Çin'in ortak tatbikatına 360 uyarı atışı ile karşılık verdi

F-15 Telif hakkı Getty Images
Image caption Güney Kore Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-15k tipi savaş uçakları, hava sahası ihlali gerçekleştiren Rus uçağa yönelik uyarı ateşi açtı.

Rusya, Çin ile Asya Pasifik bölgesinde uzun menzilli ilk hava tatbikatını gerçekleştirdiğini açıklarken Güney Kore Rus uçaklarının geçişine 360 uyarı ateşi ile karşılık verildiğini belirtti.

Güney Kore, Rus uçaklarının hava sahasını ihlal ettiğini dile getirirken Rusya bu iddaları yalanlıyor, uçaklarının daha önce planlanmış rutin bir rotada ilerlediğini ve Güney Kore'nin hava sahasını ihlal etmediğini aktarıyor.

Bu tatbikat, Rusya ve Çin'in bölgedeki askeri işbirliğini geliştirdiklerine yönelik önemli bir işaret.

Japonya hükümeti ise Güney Kore ve Rusya'ya yaşanan bu gerilim sonrası protesto notu gönderdi.

ABD'de ise Savunma Bakanlığı Pentagon, Güney Kore'nin ve Japonya'nın verdikleri tepkide haklı olduklarını belirtti.

'Bu olayları ciddiye alıyoruz'

Güney Kore Savunma Bakanlığı'ndan Salı gününün ilk saatlerinde yapılan açıklamada, Rus uçaklarının Dokodo adaları yakınlarında hava sahası ihlâli yaptığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında F-15k ve F-16k tipi savaş uçaklarının hava sahası ihlâl üzerine havalandığı, Rus uçağına yönelik uyarı ateşi açıldığı ifade edildi.

Güney Kore Ulusal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Bu tür olayları son derece ciddiye alıyoruz. Eğer tekrarlanırsa daha ciddi tedbirleri devreye sokacağız" denildi.

Rus uçağının önce hava sahasını terk ettiği ancak birkaç dakika içerisinde yeniden hava sahası ihlâli yapması üzerine bir kez daha uyarı ateşi açıldığı da açıklamada yer aldı.

Güney Kore ordusu, Çin ve Rusya'nın Seul'deki askeri ateşelerini karargâha çağırdı.

Daha sonra bir açıklama yapan Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kim In-chul da, Rusya'ya ait askeri uçağın Güney Kore hava sahasına girdiğini ve buna karşılık yüzlerce atışla karşılık verildiğini, ardından Çin'e ait bombardıman uçağının da hava savunma teşhis bölgesine girdiğini duyurdu.

Rusya: Rus pilotlar tehdit altında hissetseydi yanıt gecikmezdi

Rusya ise iki savaş uçağının Güney Kore'nin hava sahasını ihlâl ettiği haberlerini yalanlıyor. Jetlerinin uluslararası suların üzerinde daha önce planlanan bir devriye görevinde olduğunu söylüyor.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın olayla ilgili yaptığı açıklamada, Güney Koreli pilotların uyarı atışı yapmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler de yer aldı:

"Rus pilotlar kendilerini tehdit altında hissetseydi yanıt gecikmezdi.

"Rusya hava kuvvetlerine ait iki Tu-95 tipi stratejik bombardıman uçağı, Japon Denizi'nin tarafsız sularının üzerinde daha önce planlanan bir uçuş gerçekleştirdi. İki Güney Kore jeti Dokodo adaları yakınlarında Rus hava aracına yanaşarak, profesyonel olmayan manevralarla Rus uçaklarının uçuş güzergâhına girdi, güvenliklerini tehdit etti.

"Japon Denizi'nin tarafsız bölgesi üzerindeki Rus hava kuvvetlerine ait uçuşlara Güney Koreli pilotların başarısızca müdahale etmesi ilk kez olan bir şey değil."

Güney Kore ve Rusya arasında daha önce benzer bir olay yaşanmamıştı.

Japonya protesto etti

Japonya hükümeti de Güney Kore ve Rusya'ya, Dokodo Adası üzerinde yaşanan gerilim sonrası protesto notu gönderdi.

Japonya'nın Kyoto Haber Ajansı, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Japonya'nın iki ülkeye de diplomatik kanallar üzerinden, "Kendi bölgemizde böyle hareketleri kabul edemeyiz" mesajı verdiğini yazdı.

Dokodo Adası üzerinde hem Güney Kore hem Japonya hak iddia ediyor.

Ada, Güney Kore'nin kontrolünde ancak Japonya adanın işgal edildiği görüşünde.

Japonya adaya Takeşima adını veriyor.

İlgili Konular