Boris Johnson'ın kabinesi: Dışişlerine Raab, Maliye Bakanlığına Javid

Boris Johnson Telif hakkı Getty Images

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson'ın kabinesi şekilleniyor. Johnson, eski Brexit Bakanı Dominic Raab'a dışişleri, May'in kabinesinde içişleri bakanlığı yapan Sajid Javid'e de maliye bakanlığını teslim etti. Stephen Barclay ise Brexit bakanı olarak görevde kaldı.

Downing Sokağı'ndaki başbakanlık konutuna çağrılan ilk isim eski İçişleri Bakanı Sajid Javid oldu. Maliye bakanlığının açıklanmasının ardından Javid, "Bu bir onurdur, hazineyle yakından çalışıp AB'den ayrılık sonrasına hazırlanacağız" açıklamasını yaptı.

Javid 2016'daki Brexit referandumu öncesinde İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde kalmasını destekleyen siyasetçilerdendi.

Image caption Başbakan Johnson, Dışişleri Bakanı Raab, İçişleri Bakanı Patel, Maliye Bakanı Javid, Brexit Bakanı Barclay ve Savunma Bakanı Ben Wallace.

Dışişleri'ne Brexitçi, Savunma'ya Brexit karşıtı

Başbakan Johnson, dışişleri bakanlığını ise eski Brexit Bakanı Dominic Raab'ı atadı. Brexit referandumu sırasında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması yönünde kampanya yaptı.

44 yaşındaki Raab, ülkenin AB'den anlaşmasız ayrılması senaryosunun 'düşünüldüğü kadar kötü' olmayacağını, İngiltere'nin kendi kendine yeteceğini savunuyor.

Savunma Bakanlığı görevi ise ABD'den anlaşmasız çıkışın AB-İngiltere güvenlik ilişkisine 'büyük etkisi' olacağı uyarısı yapan Ben Wallace'un oldu. Wallace, ordudayken Kuzey İrlanda, Almanya, Kıbrıs ve Orta Amerika'da görevler almıştı. 2005'e kadar da İskoçya Parlamentosu'nda Lancaster ve Wyre milletvekiliydi.

Johnson içişleri bakanlığını da Brexit kampanyasının önde gelen savunucularından 47 yaşındaki Priti Patel'e teslim etti. Patel, Theresa May sonrası Muhafazakar Parti'nin liderlik yarışında Johnson'ı desteklemişti.

May'in kabinesindeki gelişim bakanlığı görevinden İsrailli bakanlarla yetkisi dışından görüşmeler yaptığı ortaya çıkınca istifa etmişti.

Johnson'dan ilk açıklamada Brexit mesajları

Johnson kabinesini açıklamadan önce başbakan olarak yaptığı ilk konuşmada, Avrupa Birliği (AB) ile "yeni ve daha iyi bir anlaşma" sözü verdi, anlaşma olmaması halinde "amasız ve fakatsız" 31 Ekim'de AB'den çıkılacağını söyledi.

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin lideri seçilen Johnson, bugün Buckingham Sarayı'nda İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth tarafından kabul edildi ve hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Johnson daha sonra Başbakanlık konutu Downing Street 10 numara önünde yaptığı konuşmada, "Parlamentonun halka tekrar tekrar verdiği sözleri yerine getireceğiz ve AB'den 31 Ekim'de çıkacağız, amasız ve fakatsız" dedi.

Johnson, AB'den anlaşma olmadan çıkılmasının düşük bir ihtimal olduğunu da sözlerine ekledi.

Telif hakkı PA IMAGES

AB'den Boris Johnson'ı ilk tebrik eden AB Konseyi Başkanı Donald Tusk oldu.

Tusk, Johnson'a gönderdiği kısa tebrik mesajında, "İşbirliğimizi, detaylı olarak konuşmak için, sizinle bir araya gelmeyi dört gözle bekliyorum" ifadelerine yer verdi.

Theresa May'in kabinesinden istifa haberleri bugün gelmeye başlamıştı. İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond istifa eden ilk isim oldu.

Bakan Hammond, BBC canlı yayınında yaptığı açıklamada, Boris Johnson'ın yeni İngiltere Başbakanı olması halinde istifa edeceğini söylemişti.

Johnson'ın görevi devralmasının ardından Adalet Bakanı David Gaukeda ve Ulaştırma Bakanı Chris Grayling istifasını açıkladı.

Savunma Bakanı Penny Mordaunt ve Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox da görevden alındı.

Theresa May, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasını (Brexit) gerçekleştiremediği için istifa etmişti, ancak Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçilene kadar başbakanlık görevini sürdürmüştü.

May, bugün öğle saatlerinde İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'e istifasını sundu.

Telif hakkı Getty Images
Image caption İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond

May, Başbakanlık Konutu Downing Street 10 Numara'da yaptığı son konuşmada, başbakan olarak ülkesine hizmet vermenin "yaşadığı en büyük onur" olduğunu söyledi.

Eşi Philip May ile birlikte son kez başbakanlık konutu önünde kameraların karşısına çıkan May "Bu, bir tutkular ve fırsatlar ülkesi ve umarım bir kadın başbakan gören bütün genç kızlar, neleri başarabileceklerinin önünde hiçbir sınır olmadığını biliyordur" dedi.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Theresa May ve eşi Philip May

Theresa May, daha önce de her hafta düzenlenen ve milletvekillerinin Başbakan'a sorular yönelttiği parlamento oturumuna da bugün son kez katıldı.

İşçi Partisi Milletvekili Ruth Cadbury, May'e başbakanlık koltuğunu "Müslümanları şeytanlaştıran, Donald Trump'a boyun eğen" birine devretme konusunda ne hissettiğini sordu. May, "Kabinesinde görev yapmış, muhafazakar ve Brexit ile ülkesini parlak bir geleceğe ulaştırma sözü vermiş birine görevi bırakmaktan memnuniyet duyduğunu" söyledi.

May, istifasını sunmadan önce parlamentoda veda konuşması da yaptı. May, Boris Johnson ve hükümetine iyi dileklerini sunduktan sonra "Onların başarısı ülkemizin başarısı olacak" dedi.

May, milletvekilliği görevine devam edeceğini ve ileride "başbakana sorular sormayı dört gözle beklediğini" belirtti.

Muhafazakar Parti'nin yaklaşık 160 bin üyesinin katılımıyla yapılan oylamada Johnson, Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ı geride bırakarak, partinin lideri seçilmişti.

Johnson, daha önce Dışişleri Bakanlığı ve Londra Belediye Başkanlığı yapmıştı.

BBC politika editörü Laura Kuenssberg, Boris Johnson'ın Dominic Cummings'i üst düzey danışman olarak atayacağını duyurdu.

Cummings, Brexit referandumu öncesinde İngiltere'nin AB'den ayrılması gerektiğini savunan grubun kampanya yöneticiliğini yapmıştı.

İngiltere, AB ile yapılan son müzakereler sonucunda Brexit tarihini 31 Ekim'e erteledi.

İlgili Konular