Navalni: Hastaneye kaldırılan Rus muhalif lider taburcu edilerek cezaevine geri gönderildi

Aleksey Navalni Telif hakkı Reuters

Protesto çağrısı yaptığı gerekçesiyle geçen hafta 30 günlük hapis cezası alan ve cezaevinde iken "alerjik reaksiyon" nedeniyle Moskova'da hastaneye kaldırılan Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin doktoru, Navalni'nin hastaneden taburcu edilerek cezaevine geri gönderildiğini söyledi.

Navalni'nin vücudunda şişme, gözde akıntı, boyun, sırt, göğüs ve bileklerde döküntü nedeniyle dün cezaevinden hastaneye nakledilmişti.

Navalni'nin doktoru Anastasia Vassileva, AFP'ye yaptığı açıklamada, bu sorunların "alerjik reaksiyon" olabileceği yönündeki iddialara cevaben, daha önce bilinen bir alerjisinin olmadığını, rahatsızlığının "kimyasal bir maddeye karşı reaksiyon" kaynaklı olabileceğini söyledi.

Navalni'nin hastaneden taburcu edilmesine karşı çıkan Vassileva, "Bu bir kimyasal maddeye karşı toksik bir reaksiyondu. Ona alerji demek saçma" ifadesini kullandı.

Navalni taburcu edilmeden önce özel doktorlarının, saçından ve tişörtünden numune alarak test için gönderdiği kaydedildi.

Vassileva, Navalni'nin "yakın doktor takibi altında olması" ve akrabalarını aramasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Hastane yetkilileri Navalni'nin durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Telif hakkı EPA

'Zehirlenmiş olabilir'

Özel doktoru Anastasia Vassilieva, Navalni'nin "bilinmeyen bir kimyasal maddeyle" zehirlenmiş olabileceğini ifade etti.

Vassilieva, Pazar günü Facebook'ta paylaştığı bir mesajda, Navalni'yi ziyaretinin engellendiğini, ancak kapı aralığından gördükleri kadarıyla, belirtilerin "kimyasal bir maddeye" maruz kalmaktan kaynaklı olabileceğini ifade etti.

"Bazı yetkililerin tuhaf davranışlarının" da şüphelerini artırdığını kaydeden Vassilieva, Facebook mesajında, "Kimse rahatsızlığının nedenini tespit etmeye çalışmıyor, doktorlara izin verilmiyor. Yalanlar söyleniyor" diye yazdı.

Vassilieva, hastanenin Navalni'nin ailesine ve avukatlarına teşisle ilgili herhangi bir açıklama yapmadığını belirterek, yetkilileri Navalni'ye donanımlı bir tıbbi tedavi uygulanmasına izin vermeye çağırdı.

2017'de Kremlin yanlısı eylemciler Navalni'ye yeşil boya fırlattığında bir gözünde geçici körlük oluşmuş ve tedavisini göz doktoru Anastasia Vasilieva yapmıştı.

Yerel seçimlerde bağımsız adaylara engel

Navalni geçen hafta hükümet karşıtı bir protesto çağrısı yaptığı için tutuklanmış ve 30 gün hapis cezası almıştı.

Seçim kurulunun, 8 Eylül'de 16 bölgede yapılacak yerel seçimlere bağımsız adayların katılımını engellemesi üzerine protesto gösterileri planlanmıştı.

Güvenlik güçleri, aday olmalarına izin verilmeyen bazı muhaliflerin evlerine hafta içinde baskın düzenlemişti.

Muhaliflerin aday olabilmeleri için 5 bin imza toplamaları şartı getirilmişti, ancak "sahte imza" kullanmakla suçlanarak, yeterli imzayı toplayamadıkları gerekçesiyle 30 kişinin adaylıkları reddedilmişti.

Bunun üzerine Cumartesi günü bir protesto gösterisi düzenlenmesi çağrısı yapılmıştı.

Telif hakkı Reuters
Image caption Moskova'daki protesto gösterilerinde 1400'e yakın kişi gözaltına alındı.

Protesto gösterisinde gözaltılar

Navalni de izin verilmeyen bu protestoya destek vermesinin ardından, Çarşamba günü 30 günlük hapis cezasına çarptırıldı. Navalni geçmişte de benzer cezalar almıştı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, gösteri öncesi yaptığı açıklamada kamu düzenini sağlama sözü vererek, protestoyu "güvenlik tehdidi" olarak tanımlamıştı.

Cumartesi günü Moskova'da gerçekleşen protesto gösterilerinde 1400'e yakın kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların büyük bir kısmı serbest bırakılırken, 200'e yakın kişinin bu hafta içinde hakim karşısına çıkarılabileceği belirtiliyor.

20 Temmuz'da aynı nedenle Rusya'da yıllardır görülen en büyük protesto gösterilerinden biri düzenlenmiş, gösterilere 20 binden fazla kişi katılmıştı.

Navalni, 2011 yılında Rusya'daki seçimlerde usülsüzlük yapıldığı gerekçesiyle şimdiye kadar Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı en büyük protestoların başını çeken isimdi.

İlgili Konular