ABD-Çin ticaret savaşı: Trump 300 milyar dolar değerinde ürün için ek gümrük vergisi açıkladı, Pekin'den misilleme gelebilir

Wang Yi Telif hakkı Getty Images
Image caption Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Asya Ülkeleri Forumu (ASEAN) bölgesel toplantısı için gittiği Bangkok'ta Trump'ın açıklamalarına tepki verdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin ile devam eden ticaret savaşında, 1 Eylül tarihinde devreye girecek kapsamlı yeni ek gümrük vergileri açıklamasına Çin misilleme tehdidiyle cevap verdi. Haberler üzerine Asya döviz piyasalarında Amerikan Doları Japon Yeni, Çin Yuanı da Amerikan Doları karşısında değer kaybetti.

Donald Trump, Çin ile devam eden ticaret savaşında, 1 Eylül tarihinde devreye girecek yeni bir ek gümrük vergisi duyurusunu yaptı.

Trump, 300 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 10 oranında "küçük bir" ek vergi getirileceğini açıkladı.

Yeni vergi açıklaması, iki ülke arasında, henüz çok az bir ilerleme gösteren görüşmeler sonrası geldi.

Çin'in tehdidi ne anlama geliyor?

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Trump'ın açıklamasından sonra bunun ticaret savaşından kaçınmak için "yapıcı ve doğru yöntem olmadığını" söyledi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise 1 Eylül'de başlayacağı ilan edilen yeni ek gümrük vergilerinin, Haziran ayında Trump ile Çin lideri Şi Cinping arasında varılan uzlaşmanın "ciddi şekilde ihlali" olduğu kaydedildi.

Ticaret Bakanlığı açıklamasında niteliği somut olarak belirtilmese de bu adımlara misillleme yapılabileceği kaydedildi.

Çin yetkilileri daha önce ABD teknoloji sektörü için hayati önem taşıyan nadir elementlerin ihracatını kısıtlayabileceğini ve "güvenilmez" yabancı şirketlerden oluşan bir kara liste hazırladığını ima etmişti.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Haziran ayında Trump ile Çin lideri Şi Cinping arasında bir uzlaşma sağlanmıştı

ABD-Çin ticaret savaşının yeniden tırmanabileceğine işaret eden karşılıklı açıklamalar piyasalarda da dalgalanmalara yol açtı.

Asya döviz piyasalarında çin yuanı abd dolarına karşı 2018 Kasım ayından bu yana en düşük değerine inerken, dolar da japon yenine karşı son bir ayın en düşük seviyesine geldi.

Dövizdeki bu oynamalar hisse senetleri piyasalarına da yansıma tehlikesi taşıyor.

Dow Jones endeksi, ek vergi açıklaması sonrası yüzde bir oranında düştü.

Trump'tan ek vergi tweeti

Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve şimdiye kadar yüzde 25 gümrük vergisi uygulamasına dahil edilen 250 milyar dolarlık Çin ürünlerinin dışında kalan 300 milyar dolarlık bazı Çin ürünlerine de yüzde 10 gümrük vergisi konulacağını söyledi.

Trump, Çin lideri Şi Cinping'i de "ABD'den tarımsal ürün satın alma" ve bir uyuşturucu madde olan "fentanil satışını durdurma" sözünü tutmamakla eleştirdi.

'Birileri bunu Çin'e çok önce yapmalıydı.'

ABD Başkanı, bu paylaşımların ardından, 1 Eylül'de yürürlüğe gireceği açıklanan, ek vergilerle ilgili Amerikan medyasınının sorularını yanıtladı.

"Birileri bunu Çin'e çok önce yapmalıydı." diyen Trump, yüzde 10 oranındaki ek verginin kısa süreli bir önlem olduğunu ve sonraki aşamalarda kaldırılabileceğini de söyledi.

Trump'ın duyurusunu yaptığı ek vergilerin, akıllı telefonlardan, çocuk giyimine, geniş bir ürün yelpazesini etkilemesi bekleniyor.

ABD'de Trump'ın bu stratejisinin, Çin'den çok Amerika'ya zarar verdiğini düşünenler de bulunuyor.

Amerikan Ticaret Odası, bu ek vergilerin "Amerikan şirketlerine, çiftçisine ve tüketicisine zarar vereceği" değerlendirmesini yaptı ve taraflara vergileri kaldırma çağrısı yaptı.

İki ülke arasında Eylül ayında yeni bir görüşme trafiği başlayacak.