ABD-Çin ticaret savaşı - Pekin'den Washington'a tepki: 'Kur manipülatörü' suçlaması uluslararası kuralların ihlâli

Dolar ve yuan Telif hakkı Reuters

Çin Merkez Bankası, ABD'nin Pekin yönetimini "kur manipülatörü" ilan etmesine tepki gösterdi. Bankadan yapılan açıklamada Amerikan yönetiminin Çin'i bu şekilde suçlamasının "uluslararası kuralların ihlâli" olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada bu ifadenin mali piyasalar üzerinde ciddi etki yaratacağı belirtildi, kararın çok geç olmadan geri alınması istendi.

Çin Yuanı dün Amerikan Doları karşısında son 11 yılın en düşük düzeyine gerilemişti.

Yuan/Dolar kuru 2008'den beri ilk kez 7,00'yi aşmıştı.

Pekin'in buna izin verdiğini vurgulayan ABD Hazinesi Çin'i resmen "kur manipülatörü" ilan etmişti.

ABD'nin koyduğu ek vergilere misilleme mi?

Çin, geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin'den 300 milyon dolarlık ithalata ek yüzde 10 vergi uygulayacağını ilan etmesinin ardından buna karşılık vereceğini açıklamıştı.

İki büyük ülke arasındaki gerilimin tırmanmasıyla hızla düşen Asya piyasaları ise gün içinde kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Bu gerilim dünya borsalarını da etkilemiş, Wall Street dün 2019'da bir gün içindeki en büyük değer kaybını yaşamıştı.

ABD "kur manipülasyonu" ifadesini, bir ülkenin kendi para birimine Amerilan doları karşısında bilinçli bir şekilde değer kaybettirmek suretiyle uluslararası ticarette haksız bir avantaj sağlaması anlamında kullanıyor.

Yuan'ın değer kaybı Çin mallarını ucuzlatmak suretiyle ABD yönetiminin Çin mallarına koyduğu gümrük vergilerinin etkisini yok etmiş oluyor.

ABD, Çin'i daha önce en son 1994'te Bill Clinton döneminde yine "kur manipülasyonuyla" suçlamıştı.