Barış Pınarı Harekâtı: Dünyadan tepkiler

Resulayn'dan gelen fotoğraflarda bölgede dumanların yükseldiği görülüyor

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Resulayn'dan gelen fotoğraflarda bölgede dumanların yükseldiği görülüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Çarşamba günü Suriye'nin kuzeyinde Barış Pınarı Harekâtı'na başlaması pek çok ülkede yankı buldu.

Milli Savunma Bakanlığı ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlikleri'nin 9 Ekim saat 14.00'ten itibaren Barış Pınarı Harekâtı'na ilişkin bilgilendirildiğini açıkladı.

BM: Suriye'nin kuzeydoğusunda 100 bin kişi evini terk etti

Birleşmiş Milletler, Suriye'nin kuzeydoğusunda yürütülen operasyonla ilgili 11 Ekim akşamı yaptığı açıklamada "Tahmini 100 bin kişi evlerini terk etti" dedi.

BM, sınırın birkaç farklı cephesinde yürütülen harekâtın farklı insani sonuçları da olduğunu söyledi.

BM, Haseke ve çevresinde 400 bin kişinin kullandığı su kaynağının hizmet dışı kaldığını belirtti.

ABD: Trump'tan çelişkili açıklamalar

Amerikan Savunma Bakanı Mark Esper'in 11 Ekim'de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la yaptığı görüşmede, durum "tamir edilemez" boyutlara gelmeden önce Türkiye'nin gerilimi azaltması gerektiğini" söylediği açıklandı.

Esper'in ayrıca, "Türkiye'nin harekâtının Suriye'deki Amerikan personeline zarar verebileceğini" ekledği kaydedildi.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'dan Esper-Akar görüşmesiyle ilgili yapılan yazılı açıklamada "Bakan, stratejik ikili ilişkilerimize verdiği değeri teyit ederken, bu harekât Türkiye için ciddi sonuçlar yaratma riski taşıyor" denildi.

Açıklamada "Telefon görüşmesinin bir kısmında Bakan Esper, Türkiye'yi, ABD, Türkiye ve ortaklarımızın tamir edilemez boyutlara gelmeden önce gerginliği azaltmak için ortak bir zemin bulma olasılığı için, Türkiye'yi kuzeydoğu Suriye'deki harekâtına devam etmemesi için güçlü bir şekilde teşvik etti" ifadeleri yer aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, 10 Ekim akşamı Türkiye'nin harekatına dair yeni bir açıklama yaparak "Üç seçeneğimiz var: Ya ordumuzu göndermek, ya Türkiye'yi yaptırımlarla vurmak ya da Türkler ve Kürtler arasında arabulucu olmak" dedi.

Trump konuyla ilgili attığı tweetlerde "IŞİD'i yüzde 100 yendik ve şu an Türkiye'nin Suriye'de saldırıda bulunduğu alanda hiç askerimiz yok. İşimizi çok iyi yaptık! Şimdi Türkiye, Kürtlere saldırıyor ve onlar 200 yıldır savaşıyor. Bu durumda üç seçeneğimiz var. Ya binlerce askerimizi göndermek ve askeri olarak kazanmak, Türkiye'yi finansal olarak yaptırımlarla sert vurmak ya da Türkler ve Kürtler arasında bir anlaşma sağlanması için arabulucu olmak!"

Trump daha sonra Beyaz Saray bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamasında üçüncü seçenekten yana olduğunu, arabulucu olmayı umduğunu aktardı.

"Türkiye, belirlediğiniz sınırları geçti mi?" sorusuna cevabında ise Trump "Türkiye durduğum yeri biliyor. Muhtemelen yaptırımlar ve diğer ekonomik şeyler bakımından, çok, çok sert bir şeyler yapacağız" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, 9 Ekim Çarşamba günü yaptığı açıklamada da Türkiye'ye ekonomik tehditte bulunmuş ve "Ankara'nın Suriye'deki harekâtının oradaki Kürt nüfusu, yok etmesi durumunda Türk ekonomisini yıkacağını" demişti.

ABD Başkanı bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kürtleri yok etmesinden kaygı duyup duymadığı" yönündeki sorusuna "Bu olursa onun ekonomisini mahvederim. Bunu daha önce bir kez Pastör Brunson ile yaptım. Umarım makul davranacaktır." yanıtını verdi.

Kaynak, Getty Images

Trump ayrıca, Türkiye'nin harekâtının "mümkün olan en insani şekilde yapılmaması" halinde, Erdoğan'ın kast ederek "Bunu adil olmayan bir şekilde yaparsa, büyük bir ekonomik bedel ödeyecek." diye konuştu.

Trump, 9 Ekim'de operasyonun başlamasının hemen ardından yaptığı açıklamada ise "Bir NATO ülkesi olan Türkiye bu sabah Suriye'yi işgal etti. ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu da Türkiye'ye iletti" demiş ve "Türkiye artık kamplarda tutulan bütün IŞİD savaşçılarının cezaevinde kalmaya devam etmesinden sorumludur. Türkiye IŞİD'in tekrardan varlık bulmasını engellemekten sorumludur" ifadelerini kullanmıştı.

Trump, Türkiye'den verdiği sözleri tutmasını beklediklerini ekledi.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Lindsey Graham

ABD Senatosu'ndaki etkili Cumhuriyetçilerden Lindsey Graham, "Türkiye'nin kuzey Suriye'ye girmesi bir felaket. Trump yönetiminin utanmadan terk ettiği Kürt müttefiklerimiz için dua edin. Bu hamle IŞİD'in tekrar ortaya çıkmasını kesinleştirdi" dedi ve ekledi:

"Kongre'de Erdoğan'ın ağır bir bedel ödemesi için girişimlere liderlik edeceğiz. İşlemiş olan güvenli bölge konseptine geri dönmek için hâlâ zaman varken Başkan Trump'ı bu yoldan dönmeye davet ediyorum."

Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili olarak ABD'de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen'ın üzerinde uzlaşı sağladığı Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının ardından, Temsilciler Meclisi'nden 29 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de benzer bir yaptırım yasa tasarısı sunacaklarını açıkladı.

Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin lideri Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi Parti grubu denetçisi Steve Scalise ve diğer parti liderleri Ankara'nın operasyonuna güçlü bir karşılık verilmesi gerektiğini savundu.

10 Ekim'de Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney yaptığı yazılı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejimi, IŞİD'e karşı binlerce kayıp veren ve yurdumuzu korumamıza yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırdığı için ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmalı" dedi:

"Bu yaptırımlar sadece Erdoğan'ın rejiminin kuzey Suriye'deki vahşi saldırılarına yönelik bir cevap değil. Kongre uzun zamandır rejimin Rusya gibi ABD düşmanlarıyla yaptığı iş birliğinden rahatsız. Türkiye ona diğer müttefiklerimiz gibi davranmamızı istiyorsa, müttefikimiz gibi davranmaya başlamalı."

BM Güvenlik Konseyi acil toplandı, fikir ayrılığı çıktı

Birleşmiş Milletler'in Güvenlik Konseyi Perşembe günü Fransa, Almanya, İngiltere ve Belçika'nın talebiyle acil bir toplantı düzenledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin üyesi beş Avrupa Birliği ülkesi ortak bir açıklama yayımlayarak Türkiye'ye Suriye'de düzenlediği operasyonu durdurma çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'nin düzenlediği acil toplantının ardından Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika ve Polonya yaptıkları ortak açıklamada, "Türkiye'nin tek taraflı düzenlediği askeri operasyona son vermesi çağrısında bulunuyoruz; bu operasyonun Türkiye'nin güvenlik endişelerine yanıt vereceğini düşünmüyoruz" dedi.

Bu ülkelerin ortak açıklama için Güvenlik Konseyi'nin bütün üyelerinden bu aşamada destek görmediği belirtildi.

Kaynak, Getty Images

AB Komisyonu Başkanı Juncker'den itidal çağrısı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, 9 Ekim'de Türkiye'ye Suriye'deki Barış Pınarı Harekâtı konusunda, Ankara'ya itidal ve harekâtı durdurma çağrısı yaptı.

AB Parlamentosu'nda konuşan Juncker, "Türkiye'nin Suriye sınırında anlamamız gereken güvenlik kaygıları var. Ancak Türkiye ve diğer aktörlere itidal çağrısında bulunuyor. Plan, sözde bir güvenli bölge oluşturulmasını da içeriyorsa, AB'den hiçbir şekilde maliyetini üstlenmesini beklemeyin." dedi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk 11 Ekim'de ana çekincelerinin, Türkiye'nin operasyonunun yeni bir insani krize yol açma ihtimali olduğunu söyledi.

Tusk, "Sığınmacıların birer silah olarak kullanılması ve şantaj yapılması kabul edilemez" dedi.

Putin: 'Türkiye'nin durumu kontrol altına tutabileceğinden emin değilim' dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 11 Ekim'de, Türkmenistan ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Türkiye'nin durumu kontrol altında tutabileceğinden emin olmadığını söyledi.

Rusya'nın Interfax'ın geçtiği habere göre Rus lider, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Suriye'nin kuzey doğusunda tutulan IŞİD savaçılarının kaçabileceği uyarısı yaptı.

Putin, "Türkiye'nin operasyonu IŞİD'in dirilmesine neden olabilir" diye konuştu.

Rus devletine bağlı haber ajansı RIA Novosti, parlamentonun üst kademesinin dışişleri komitesinin ilk başkan yardımcısı olan Vladimir Dzhabarov'un açıklamalarına yer verdi. Haber ajansına göre Dzhabarov, Rusya'nın Türkiye ve Suriye arasındaki çatışmaya dahil olmayacağını söyledi. Dzhabarov, Rusya'nın Suriye'de başka nedenlerle bulunduğunu aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Perşembe günü yapılan açıklamada da Suriye hükümeti ile Türkiye arasında diyalog başlaması için çağrıda bulunacaklarını söyledi.

Perşembe günü bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara ve Şam'ın kuzeydoğu Suriye'deki Kürt güçlerin durumunu tartışması gerektiğini söyledi.

Reuters'ın haberine göre Lavrov, "Türkiye ve Suriye arasında diyalog için uğraşacağız" dedi.

Lavrov, bu sorunun geçmişte çözülememiş olmasının ABD'den kaynaklandığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Türkiye operasyona son vermeli

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye'nin Suriye'deki harekatını eleştirdi.

Macron "Suriye'deki tek taraflı operasyonu güçlü bir şekilde kınıyorum. Türkiye'nin buna en kısa zamanda bir son vermesini talep ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Macron, "Türkiye uluslararası toplumun Suriye'deki önceliğinin IŞİD ve terörizmle mücadele etmek olduğunu unutuyor" ifadelerini kullandı ve ekledi:

"Türkiye milyonlarca kişiyi etkileyebilecek bir insani sorun yaratmak üzere. Bu da IŞİD'in tekrardan bir halifelik kurmasını sağlar."

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'deki harekâtını kınadı. Le Drian, "Harekât, IŞİD'le mücadele koalisyonunun güvenliğini ve insani yardım çabalarını tehlikeye atıyor ve Avrupalılar'ın güvenliği için bir risk" dedi.

Fransa'nın Avrupa Birliği Bakanı Amelie de Montchalin de 11 Ekim'de, gelecek haftaki Avrupa Birliği toplantısında Türkiye'ye yaptırımların görüşüleceğini açıkladı.

Fransa'nın Inter radyosunda Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği Barış Pınarı Harekatı ile ilgili soruyu yanıtlayan de Montchalin, "Siviller, özgür Suriye güçleri ve bölgenin istikrarı için şok edici koşullarla karşı karşıyken aciz bir şekilde bekleyemeyiz. Yaptırım konusu Avrupa Konseyi'nde görüşülecek. Açıkçası yaptırımlar masada " dedi.

Almanya: IŞİD tekrar ortaya çıkabilir, insani felaket riski var

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'nin adımlarının bölgeyi daha istikrarsız hale getirme ve IŞİD'in tekrar ortaya çıkmasına yol açma riski taşıdığını söyledi ve ekledi:

"Türkiye'nin harekatı yeni bir insani felakete ve sığınmacı dalgasına yol açabilir. Türkiye'yi bu operasyonu sonlandırmaya ve güvenlik çıkarlarını barışçıl yollarla sağlamaya davet ediyoruz."

İtalya: Ankara'nın girişimini kınıyoruz

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağıran ülkeler arasına İtalya da katıldı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio sosyal medyada yaptığı açıklamada, "İtalya, Ankara'nın girişimini kınamaktadır ve bu nedenle Türk büyükelçinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılması için talimat verdim" dedi.

NATO: Türkiye'nin orantılı bir operasyon yapmasını umuyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 11 Ekim'deki Türkiye ziyaretinde 'PKK ve YPG'yi terör örgütü olarak görüyor musunuz?' sorusuna "NATO'nun kamuya açık bir terör örgütü listesi yok. BM ve AB'nin kamuoyuna açık bu tür bir listesi var ama bizim yok. Biz terörün bütün çeşitleriyle eşit olduğunu düşünüyoruz. IŞİD bizim ortak düşmanımızdır" dedi.

Stoltenberg, 9 Ekim'de de Türkiye'nin orantılı ve kısıtlı bir operasyon yapmasını umduğunu söylemişti.

"Müttefikimiz Türkiye bir krizin cephesinde yer alıyor ve meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terörist saldırılara maruz kaldı ve milyonlarca Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor" diyen Stoltenberg bölgeyi istikrarsızlaştırma ve gerilimi artırmadan kaçınmak gerektiğini söyledi.

Stoltenberg Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini belirtti.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg

Hollanda: Silah satışını durdurdu

Hollanda, Türkiye'nin Barış Pınarı harekâtı nedeniyle, Türkiye'ye tüm silah satışlarının dondurulduğunu duyurdu.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda, durumun gidişatına bağlı olarak, Türkiye'ye tüm askeri mazemelerin ihracı için yapılan lisans başvurularını askıya almaya karar verdi" denildi.

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanı Sigrid Kaag, dün parlamentoda yaptığı açıklamada, "Kuzeydoğu Suriye'de kullanılmayacağına yönelik net kanıtlar olmadığı sürece Türkiye'ye tüm silah satışı lisanslarının reddedileceğini" söylemişti

Amsterdam merkezli araştırma ve lobi grubu Stop Wapenhandel'e göre Hollanda, Avrupa'nın Türkiye'ye sattığı silahların yüzde 8'ini üretiyor.

Bunlar arasında, tank ve zırhlı araçlar için parçalar ve aynı zamanda savaş uçaklarıyla, saldırı helikopterleri için teknoloji ve parçalar da bulunuyor.

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, konuyu NATO gündemine taşıma sözü verdi. Hollandalı bakan 9 Ekim'de "Hollanda Türkiye'yi kınıyor. Türkiye bu yoldan dönmeli" dedi ve Türk mevkidaşından harekata ilişkin açıklama istediğini söyledi.

Reuters, Hollanda Dışişleri Bakanı'nın Türkiye Büyükelçisi'ni görüşmeye çağırdığını yazdı.

Mısır: Kabul edilemez bir saldırı

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye'nin Suriye'deki saldırganlığını en sert şekilde kınıyoruz. Bu, kardeş bir Arap devletinin ulusal egemenliğine yapılmış küstahça ve kabul edilemez bir saldırıdır" ifadeleri yer aldı.

Mısır devlet televizyonu da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih'in Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Görüşmede Sisi ve Salih'in "Türkiye'nin Suriye'deki ilerlemesine karşı koymak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü ve birlikteliğini korumak için birlikte çalışma ve iletişimde kalmakta" anlaştıkları bildirildi.

Mısır'ın çağrısıyla 12 Ekim'de olağanüstü toplanan Arap Birliği'nin Genel Sekreteri Ahmet Ebul Geyt, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı'nı, "Bu, bir Arap devletinin topraklarını işgal edip egemenliğine saldırmaktır" şeklinde değerlendirdi.

Arap Birliği'nin dönem başkanı Irak'ın Dışişleri Bakanı Ali el-Hakim ise Türkiye'nin operasyonunu kınadı. el-Hakim, 2011'de üyelikten çıkarılan Suriye'nin Birlik'e yeniden alınması çağrısı yaptı.

İsrail: Kürt bölgelerindeki Türk işgalini şiddetle kınıyoruz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Twitter'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda başlattığı askeri harekatı kınayarak 'etnik temizlik' ihtimali konusunda uyarıda bulundu.

Netanyahu mesajında, "İsrail, Suriye'deki Kürt bölgelerindeki Türk işgalini şiddetle kınıyor ve Türkiye ve yönlendirdiği güçlerin Kürtlere etnik temizlik uygulaması konusunda uyarıda bulunuyor. İsrail, cesur Kürt halkına insani yardımlarını artırmaya hazır" dedi.

Yunanistan: Ege'deki olası göçmen artışına karşı NATO'dan daha fazla gemi talep etti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün AB'ye yönelik olarak, "Kapıları açar, 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz" sözlerinin üzerine NATO'dan Ege Denizi'ndeki devriyelerin sıklığını artırmasını talep etti.

Miçotakis, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile toplantısında NATO'dan Ege Denizi'ne daha çok gemi göndermesini talep ettiğini dile getirdi.

Yunanistan'ın karasularının tam olarak korunması için Ege Denizi'nin güneyi için de devriye talep ettiklerini aktardı.

Stoltenberg ise halihazırda NATO üyelerinden daha çok gemi göndermelerini istediğini ancak daha fazla bir sorumluluk üstlenmek için NATO üyelerinin görüş birliğine varması gerektiğini aktardı.

Şu an için Ege Denizi'nde altı NATO gemisi var.

Ermenistan:Harekâtı kınadı, Halep Konsolosluğu Tel Abyad'daki Ermenilerin tahliye edileceğini açıkladı

Ermenistan, Barış Pınarı Harekâtı'nı "işgal" olarak niteledi ve kınadı. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı siyesinde yer alan açıklamada harekâtın bölgesel güvenliğin kötüleşmesine, sivil kayıplara, kitlesel göçlere ve yeni bir insani krize yol açacağı belirtildi.

Ermenistan, bu operasyonun sonlandırılması için uluslararası önlemler alınması çağrısında bulundu. Ermenistan'ın Halep Başkonsolosu Armen Sargsyan ise Tel Abyad'daki 16 Ermeni ailenin çatışmalardan etkilendiğini, bu kişilerin tahliyesinin planlandığını söyledi. Sargsyan, Kamışlı'da da Ermeni ailelerin bulunduğunu aktardı.

Kanada'dan kınama: Kırılgan istikrarı ve IŞİD'le mücadeleyi riske atıyor

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Kanada Türkiye'nin Suriye'ye saldırısını sert şekilde kınıyor... Sivillerin korunması ve tüm taraflara uluslararası hukukun yükümlülüklerine uyma çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Kanada Dışişlerri Bakanı, Türkiye'nin harekatının kırılgan bölgedeki istikrarı ve IŞİD ile mücadele çabalarını baltalama riski taşıdığını da belirtti.

Fransız haber ajansı AFP'nin aktardığına göre Uluslararası Af Örgütü Orta Doğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf, "Hem Türk güçleri hem de Kürt güçleri bugüne kadar Suriye'de hedef gözetmeksizin saldırılar düzenledi ve çok sayıda kişinin yaşamını yitirmesine yol açtı" dedi ve ekledi"Bunun tekrarlamasına izin verilmemeli."

Danimarka: Derin endişe duyuyoruz

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise "Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonundan derin endişe duyuyoruz" dedi.

Twitter'dan açıklama yapan Kofod, "Bence bu pişman olunacak yanlış bir karar. Bunun hem siviller hem de IŞİD'e karşı mücadeleye ciddi etkisi oluyor. Türkiye itidalli davranmalı. Danimarka müttefikleriyle konuyla ilgili sürekli iletişim halinde."

Norveç: Türkiye'ye yeni silah satışını durdurduğunu açıkladı

Türkiye'nin NATO'daki müttefiklerinden olan Norveç, Türkiye'ye her türlü silah ihracatını durdurduğunu açıkladı.

Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, AFP'ye gönderdiği mailinde, "Durumun karmaşık olduğunu ve sürekli değiştiğini göz önüne alırsak, dışişleri bakanlığı bir önlem olarak Türkiye'ye savunma ya da farklı amaçlı kullanımlar için yeni ihracat taleplerine yanıt vermeme kararı aldı." dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu: Kürt bölgelerindeki Türk işgalini şiddetle kınıyoruz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Twitter'da yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda başlattığı askeri harekatı kınayarak 'etnik temizlik' ihtimali konusunda uyarıda bulundu.

Netanyahu mesajında, "İsrail, Suriye'deki Kürt bölgelerindeki Türk işgalini şiddetle kınıyor ve Türkiye ve yönlendirdiği güçlerin Kürtlere etnik temizlik uygulaması konusunda uyarıda bulunuyor. İsrail, cesur Kürt halkına insani yardımlarını artırmaya hazır" dedi.

İran Meclis Başkanı, Suriye harekatının ardından Türkiye ziyaretini iptal etti

İran Meclis Başkanı Ali Larijani, Türkiye'deki mevkidaşının davetine cevaben İstanbul'a yapacağı ziyareti iptal etti.

İran devlet medyası MEHR haber ajansı, Larijani'nin Türkiye'nin Suriye'de başlattığı askeri harekat üzerine seyahatini iptal ettiğini bildirdi.

İran Meclis Başkanlığı Özel Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahyan ise dünkü açıklamasında Türkiye'nin operasyonunun Suriye'deki durumu daha da karmaşık hâle getireceğini söyledi.

Abdullahyan, "Sınır güvenliğinin çözümü toprak bütünlüğüne saygı göstermek, müzakere ve anlaşmadan geçer. Askeri operasyonun sonucu ise krizin yoğunlaşması, sığınmacıların sayısının artması ve terörizmin yükselmesi olur" dedi.

İran Meclis Başkanlığı Özel Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahyan, Türkiye'nin operasyonunun Suriye'deki durumu daha da karmaşık hâle getireceğini söyledi.

Abdullahyan, "Sınır güvenliğinin çözümü toprak bütünlüğüne saygı göstermek, müzakere ve anlaşmadan geçer. Askeri operasyonun sonucu ise krizin yoğunlaşması, sığınmacıların sayısının artması ve terörizmin yükselmesi olur" dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi: Operasyondan endişeliyiz, arabuluculuğa hazırız

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Fırat'ın doğusunda devam eden harekata dair "derin endişe" duyduklarını söyledi.

Barzani, "Kürdistan bölgesi ve Irak'ta teröristleri yok etmek için pek çok fedakarlık yaptık, katliamlar yaşadık. İstikrarsızlık yaratan bu durumdan derin endişe duyuyoruz. İşbirliği ve arabuluculuğa hazırız" dedi.

Barzani ayrıca bu harekatın sivillerin ölmesine ve yerinden edilmesine kapı açtığını belirtti ve bu durumun "bölgede daha fazla istikrarsızlığa yol açarak terörizmi artırabileceği" uyarısında bulundu.

Pakistan: Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz, insani çabalarını tebrik ediyoruz

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Faysal, "3,5 milyondan fazla Suriyeli mülteciye nezaketle ev sahipliği yapan Türkiye'nin insani çabalarını tebrik ediyoruz ve Türkiye'nin bölgedeki meşru güvenlik kaygılarını anlıyoruz" dedi.

Faysal "Pakistan, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına ve en kısa zamanda tüm taraflarla bölge ülkelerinin bir araya gelerek sorunun siyasi yollarla çözülmesine ilişkin umudunu korumaktadır" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan: Barış ve istikrar sağlayacak

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı "Barış Pınarı Harekatı'nın barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olacağından eminiz" açıklaması yaptı.

Yazılı mesajda Barış Pınarı Harekatı'nın "terör tehdidinin ortadan kaldırılmasına, mültecilerin evlerine dönmelerine, insani sorunların çözümüne, barış ve istikrarın sağlanmasına" yardımcı olacağı belirtildi.

Katar: Barış Pınarı'na destek açıklaması

Katar Savunma Bakanlığı yayımladığı yazılı açıklamada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la telefonda görüşen Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed Al Attiyah'ın Barış Pınarı Harekâtı'na yönelik desteklerini belirttiği aktarıldı.