Barış Pınarı Harekâtı: Türkiye'den 'taciz/saldırı', Suriye Demokratik Güçleri'nden 'ateşkesi ihlal' suçlaması

Ras'ul Ayn'dan dumanlar yükseliyor Telif hakkı AFP
Image caption Ras'ul Ayn'dan dumanlar yükseliyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türkiye'nin ABD'yle vardığı Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölgenin tesisine yönelik mutabakata uyduğunu ancak son 36 saatte bölgeden saldırıların sürdürdüğünü duyurdu. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ise Türkiye'yi "ateşkesi ihlal etmekle" suçladı.

MSB'den yapılan açıklamada, "Buna rağmen son 36 saat içerisinde PKK/YPG'li teröristler tarafından 12'si Resulayn, bir adedi Tel-Abyad, bir adedi de Tel Tamir bölgesinde olmak üzere toplam 14 taciz/saldırı gerçekleştirilmiştir. Taciz ve saldırıların muhtelif hafif ve ağır silah (havan, roket, Doçka uçaksavar ve tanksavar silahı) ile yapıldığı tespit edilmiştir" denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"Varılan mutabakatın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi, meşru müdafaa hariç sükûnetin sürdürülebilmesi için ABD ile anlık koordine yapılmaktadır."

Milli Savunma Bakanlığı daha sonra da Ras'ul Ayn'da süren arama-tarama faaliyetleri sırasında "terör örgütü PKK/YPG'ye ait büyük miktarda silah ve mühimmatın bulunduğu cephaneliğin" ele geçirildiğini açıkladı ve Twitter hesabından bazı görüntüler paylaştı.

Erdoğan: Olmazsa 120 saatin bittiği dakikanın ardından tekrar teröristlerin başlarını ezeriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Kayseri'de toplu açılış töreninde yaptığı konumada ABD ile Perşembe günü varılan mutabakata değindi.

Telif hakkı DHA
Image caption Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan, "Biz ne söylediğimizi, ne istediğimizi hangi şartlar altında uygulayacağımızı iyi biliyoruz. Olursa olur, olmazsa 120 saatin bittiği dakika kaldığımız yerden devam eder, teröristlerin başını ezmeyi sürdürürüz. Sayın Trump ile dün yaptığım görüşmede bunları konuştum" dedi.

Soylu: 41 DEAŞ'lı daha teslim alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da YPG tarafından serbest bırakılan IŞİD'lilerden 41'inin daha yakalandığını açıkladı.

Telif hakkı DHA
Image caption İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Soylu, Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar güvenli bölge olarak nitelendirdiğimiz bölgelerde daha önce DEAŞ'ın (IŞİD), PYD'nin elinde olup, bizim terörden arındırdığımız ve bugün oradaki yerel meclislerin yönettiği Afrin, Cerablus, Azez, el Bab gibi buralardaki adli makamlara teslim edilecek. Adli makamlar gereğini oradaki cezaevlerinde yerine getireceklerdir. Dünkü rakam 195'ti, bu sabah itibarıyla 41 kişi daha teslim alındı" dedi.

SDG'den Türkiye'ye 'ateşkesi ihlal' suçlaması

Öte yandan, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Türkiye'yi "ateşkesi ihlal etme" suçlaması yöneltti.

SDG'den yapılan açıklamada, "Türkiye'nin, ateşkesin duyurulmasının üzerinden 30 saat geçmesine karşın, Ras'ul Ayn/Serekaniye kentinde mahsur kalmış yaralıların ve sivillerin taliyesi için güvenli koridor açılmasına izin vermediği" belirtildi.

Açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mr Mike Pompeo'nun, "Türkiye'nin ateşkesi uygulamasını sağlama" sorumluluğu olduğu vurgulandı.

Telif hakkı AFP
Image caption SDG yetkililerinden Redur Halil

Türkiye, varılan mutabakat için "ateşkes" ifadesinin kullanılmasını kabul etmiyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes ancak iki meşru taraf arasında yapılır. Biz sadece operasyonun hedefi olan teröristlerin güvenli bölgeden çıkması için harekâta ara veriyoruz" demişti.

SDG'nin ana gövdesini Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) oluşturuyor.

Türkiye YPG'yi, PKK'nın Suriye'deki uzantısı olduğu gerekçesiyle "terör örgütü" olarak görüyor.

Telif hakkı Reuters
Image caption Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence

Barış Pınarı Harekâtı'nın 8. gününde Ankara'da görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti ile ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in başkanlığındaki ABD heyeti, anlaşmaya varmıştı.

Anlaşmaya göre, Türkiye 120 saatlik bir süre için operasyona ara verecek ve bu zaman diliminde YPG yaklaşık 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak olan güvenli bölgenin gerisine çekilecek.

Çekilme tamamlandıktan sonra da Türkiye tamamen operasyonu durduracak, ABD de Başkan Donald Trump'ın imzasıyla yürürlüğe giren yaptırımları geri çekecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölgenin denetimi için 12 gözlem noktası kurmayı planladığını açıklamıştı.

Telif hakkı DHA
Image caption Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gazetecilere gösterdiği "güvenli bölge" haritası

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de Amerikan askerlerinin güvenli bölgede görev yapmayacaklarını söylemişti.