Trump'ın Erdoğan'a mektubu: Hillary Clinton, alay etmek için hazırlanan Kennedy'nin hayali mektubunu Tweet'ledi

Trump, Erdogan and Trump's letter Telif hakkı Getty Images

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği ve "Aptalık etme" dediği mektupla alay edilen, "hayali John F. Kennedy mektubunu" Tweet'ledi.

Komedyen Jimmy Kimmel geçen hafta ABC Televizyonu'ndaki programında, Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektupla alay etmek için, Küba kriziyle alakalı olarak eski ABD Başkanı Kennedy'nin imzasıyla gayriresmi bir dille yazılmış sahte bir mektup yayınlamıştı.

Clinton da bu mektubu "Arşivde buldum" notuyla Twitter hesabından paylaşarak Trump'ın mektubuyla alay edenler arasına katıldı.

'Sovyet Bunyonu'

16 Ekim 1962 tarihli mektupta, Eski ABD Başkanı Kennedy, dönemin Sovyet lideri Nikita Kruşçev'e "Sevgili Başbakan Kruşçev, ..k kafalı olma. Füzelerini Küba'dan çek. O zaman herkes 'Çok yaşa Kruşçev. En büyük sensin' diyecek. Ama çekmezsen herkes sana g…, b..tan ülkene de Sovyet Bunyonu (ayak başparmağı çıkıntısı) diyecek. Kafamı bozma. Seni ararım. Kucaklıyorum." diyor.

Trump 9 Ekim'de Barış Pınarı Harekâtı'yla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektupta "Eğer bu işi doğru ve insani bir şekilde yaparsanız tarih de sizi iyi yazar. Eğer iyi şeyler olmazsa, sizi sonsuza dek hep bir şeytan olarak görürler. Sert adamı oynama. Aptallık etme! Seni sonra arayacağım" demişti.

Mektuba Ankara'nın yanıtıyla ilgili bir hükümet yetkilisi, "Diplomatik nezaketten yoksun mektup Erdoğan tarafından reddedilerek çöpe atıldı" diye konuşmuştu.