Alberto Fernandez: Ekonomik krizle boğuşan Arjantin'de seçimi kazanan Peronist aday

Alberto Fernández'in destekçileri, seçim sonuçlarını sokaklarda kutladı.

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Alberto Fernández'in destekçileri, seçim sonuçlarını sokaklarda kutladı.

Arjantin'de devlet başkanlığı seçimini Peronist aday Alberto Fernandez kazandı. Fernandez, geçiş sürecinin pürüzsüz geçilmesi için seçimi kaybeden Devlet Başkanı Mauricio Macri ile yakın işbirliği içinde çalışacağını söyledi.

Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 48'ini alan Fernandez, ikinci tura gerek kalmadan seçimi kazanmış oldu.

İktidardaki merkez sağ aday Mauricio Macri'nin oy oranı ise yüzde 40,7'de kaldı. Macri, seçim zaferi dolayısıyla rakibi Fernandez'i tebrik etti.

Arjantin'de seçim sistemine göre yüzde 45'in üzerinde oy alan bir aday seçimi ilk turda kazanabiliyor.

Devlet Başkanlığı koltuğuna oturacak olan Fernandez ise resmi olmayan sonuçların ardından yaptığı ilk açıklamasında, geçiş dönemi süresince Macri ile her alanda işbirliğine açık olduğunu söyledi.

Fernandez'in Buenos Aires'teki seçim merkezinde toplanan destekçileri seçim sonuçlarını kutladı.

Reuters haber ajansına konuşan Fernandez'in destekçilerinden 35 yaşındaki Paola Fiore, "Yeniden halkı düşünen bir iktidarımız var" dedi.

Ana gündem ekonomi

Seçim kampanyası boyunca hem adayların hem de Arjantin seçmeninin ana gündem maddesi ülkenin ekonomik krizden nasıl çıkacağı sorusuydu.

Arjantin'de her üç kişiden birisi yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Mauricio Macri iktidara "sıfır yoksulluk" vaadiyle gelirken, iktidarı döneminde ülkede yoksulluk sınırı altındakilerin sayısı arttı.

Macri'nin destekçileri ise merkez sağı temsil eden Macri'nin iktidara geldiğinde büyük bir enkaz devraldığını, politikaların sonuç vermeye başlaması için zamana ihtiyaç olacağını savunuyordu.

Ülkenin yeni Devlet Başkanı Fernandez ise mali konularda temkinli bir yol izleyeceğini belirtiyordu.

Ancak Cristina Fernandez de Kirchner'in Alberto Fernandez'in başkan yardımcısı adayı olması, özellikle serbest piyasa ekonomisinin önemini vurgulayan kesimlerde tedirginlik yaratıyor.

Cristina Fernandez de Kirchner, ülkenin en yoksul kesimlerine refah devleti desteğini ulaştıran politikaları hayata geçirmiş olsa da, yolsuzluk ve savurgan mali politikalar nedeniyle de sıkça eleştiriliyordu.

Alberto Fernández participates in a presidential debate

Kaynak, EPA

Alberto Fernandez kimdir?

Uzun yıllardır Arjantin siyaset sahnesinde bulunan Alberto Fernandez, yaklaşık 6 ay önce devlet başkanlığına aday olduğunu duyurmuş ve bu duyuru ülke genelinde büyük ses getirmişti.

Peronist hareketin adayının Cristina Fernandez de Kirchner olması beklerken, Alberto Fernandez bir anda ön plana çıkmıştı.

Mayıs ayında seçim kampanyasını başlatan Fernandez, Ağustos ayında düzenlenen ön seçimlerde Devlet Başkanı Mauricio Macri'yi 15 puan geride bırakmayı başarmıştı.

Fernandez, Ağustos ayındaki ön seçimlerden bu yana genel seçimlerin favorisi olarak görülüyordu.

Arjantin'de 1946-1955 ve 1973-1974'te devlet başkanlığı görevinde bulunan Juan Peron'un popülist ve milliyetçi politikalarına Peronizm, bu politikaları savunanlara da Peronist deniyor.

Ülkede 1989'da da Peronistlerin adayı Carlos Menem Devlet Başkanı seçilmişti.

2003-2007 yılları arasında görev yapan Nestor Kirchner ve 2007-2015 yılları arasında görev yapan Cristina Fernandez de Kirchner de Arjantin'in diğer Peronist liderleriydi.