Irak'ta protestolar: Başkent Bağdat'ta gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Irak'ta protestolar

Kaynak, Getty Images

Irak'ta hükümet karşıtı protesto gösterilerinin sürmesi üzerine başkent Bağdat'ta 00:00-06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bağdat'ta bugün 5 göstericinin daha öldüğü bildiriliyor. Gösterilere son olarak öğrenciler de katıldı. Şii lider Mukteda es-Sadr, Haşdi Şabi milislerine, protestocularla çatışmaya girmemeleri çağrısı yaptı.

Sokağa çıkma yasağının yeni bir emre kadar süreceği açıklandı.

Irak'ta 1 Ekim'de başlayan protestolarda göstericiler işsizlik, yolsuzluk ve yetersiz kamu hizmetlerinden dolayı hükümetin istifasını istiyor.

Protestolara güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu bugüne dek 200'den fazla kişi öldü, yaklaşık 8 bin kişi de yaralandı.

Bağdat'ta Tahrir Meydanı'nın yanı sıra diğer bölgelerde de güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için biber gazı kullandı.

Öğrenciler de katıldı

Bağdat'ın güneyindeki Divaniye kentinde üniversiteler ve liseler birliği, bugünden başlamak üzere "rejim düşene kadar" 10 günlük boykot ilan etti.

Fransız AFP ajansı, "Rejim çökene kadar okul yok!" sloganının atıldığı gösterilere binlerce üniformalı öğrencinin yanı sıra öğretmenler ve profesörlerin de katıldığını duyurdu.

Irak Eğitim Bakanı Kusay el Suhail, Bağdat'ta 10'u aşkın okul ve üniversitenin dün gösterilere katılması nedeniyle, akademinin protestolardan "uzak durması" uyarısında bulunmuştu.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Bağdat'taki protesto gösterileri bugün de devam etti.

Genç işsizlik oranı yüzde 25

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi'nin sözcülerinden biri de, "Okullarda eğitimin kesintiye uğraması sert cezalara tabi olacak" dedi.

Buna rağmen öğrenciler Bağdat'ta üniversite kampüslerinde ve Tahrir Meydanı'nda toplanırken, güneydeki Basra, Nasiriye ve El Hille kentlerinde de sokağa çıktı.

Irak'ın 40 milyon olan nüfusunun yüzde 60'ı 25 yaş altı gençlerden oluşuyor. Genç işsizlik oranı yüzde 25'lerde seyrediyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) içinde petrol zenginliği bakımından ikinci sırada yer alan Irak'ta nüfusun beşte biri yoksulluk sınırı altında yaşıyor.

Başbakandan reform vaadi

Irak Başbakanı Abdülmehdi, protestoların ardından bir dizi reform vaadinde bulunarak yolsuzlukla mücadele edileceğini, emeklilik maaşlarının artırılacağını yeni istihdam olanakları yaratılacağını söylemişti.

Kaynak, AFP

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ise seçim reformları yapılması ve 2005 Anayasası'nda bazı değişikliklere gidilmesi konusunda Birleşmiş Milletler yetkilileri ile görüştü.

Irak Meclisi'nin de protestoları ele almak üzere toplanma kararı aldığı ancak henüz toplanamadığı bildiriliyor.

Göstericilerle dayanışmak amacıyla 4 milletvekili Pazar günü istifa etmişti.

329 üyeli Irak Meclisi'nde 54 sandalye ile en geniş bloku oluşturan ve Şii din adamı Mukteda es-Sadr'ın lideri olduğu blok, Abdülmehdi'den desteğini çektiğini açıklayarak Cumartesi gecesinden bu yana oturma eylemi yapıyor.

Sadr, çoğunluğu Şiilerden oluşan Halk Seferberlik Güçleri (Haşdi Şabi) milislerine, protestocularla çatışmaya girmemeleri yönünde çağrıda bulundu.