Brexit: İngiltere'de İşçi Partisi Aralık ayında erken seçim yapılmasını destekleyeceğini açıkladı

Boris Johnson

Kaynak, EPA

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn, Aralık ayında erken seçim yapılmasına destek vereceklerini açıkladı.

Jeremy Corbyn daha önce erken seçime, İngiltere'nin anlaşma olmadan Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması ihtimalinin tamamen ortadan kalması halinde destek vereceklerini söylemişti.

Corbyn bugün yaptığı açıklamada bu şartın gerçekleştiğini söyledi.

İşçi Partisi lideri, "değişim için ülkenin tarihinde gördüğü en hırslı ve radikal kampanyayı yürüteceklerini" vurguladı.

Ana muhalefet partisi seçimin hangi tarihte yapılmasını istediğini ise açıklamadı.

İşçi Partisi erken seçimde 16 ve 17 yaşındakiler ile AB vatandaşlarının da oy kullanabilmeleri için teklif verecek.

Reuters ajansına konuşan Başbakan Boris Johnson'ın sözcüsü, bu yöndeki bir önergenin Parlamento tarafından kabul edilmesi halinde erken seçim istemeyeceklerini zira söz konusu değişikliklerin 6 aylık bir gecikme anlamına geldiğini söyledi.

BBC'ye konuşan Başbakanlık kaynakları ise tüm muhalefet partilerinin desteğini almak için 11 Aralık'ta seçim yapılmasını kabul edeceklerini belirtti.

AB, İngiltere'nin birlikten ayrılmasını 3 ay (31 Ekim'den 31 Ocak'a) ertelemişti.

Parlamento reddetmişti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 12 Aralık'ta erken genel seçime gidilmesini istemiş, lideri olduğu Muhazafakar Parti'nin bu yönde Pazartesi günü verdiği önerge Parlamento tarafından reddedilmişti.

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

İngiltere Başbakanı Boris Johnson

İngiltere'de erken seçime gidilebilmesi için milletvekillerinin üçte ikisinin (434) desteği gerekiyor.

Parlamento'da bu sayıya, İşçi Partisi destek vermeden ulaşılamıyor.

Diğer muhalefet partilerinden İskoçya Ulusal Partisi (SNP) ve Liberal Demokrat Parti ise erken seçimin 9 Aralık'ta yapılmasını talep etmişlerdi.