Hong Kong'da canlı yayında gösterici vuruldu
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Hong Kong'da canlı yayında gösterici vuruldu

Hong Kong'ta, protestocular ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalarla geçen günün ardından, iki kişinin ağır yaralandığı billidirildi.

Ağır yaralı eylemcilerden biri, bir polis memuru tarafından vuruldu ve olay anı canlı yayın yapan kameralar tarafından kaydedildii.

Eylemci, 24 haftadır süren eylemlerde polis tarafından vurulan üçüncü kişi oldu.

Daha sonraysa, Pekin yanlısı bir kişi, daha çok demokrasi ve polisin hesap vermesini talep eden eylemciler tarafından yanıcı bir sıvı dökülüp, yakıldı.

Çin'e bağlı özerk bölgenin yönetcisi Carrie Lam, ptrotestoculara taleplerini elde etmekte başarılı olamayacakları uyarısında bulundu.

Lam "Hong Kong'taki şiddet olaylarını mümkün olduğunca çabuk sona erdirmek için yollar ve araçlar bulma çalımalarımızda elimizden geleni yapacağız" dedi.

Bugünkü gösteriler, geçen Cuma günü ölen 22 yaşındaki bir eylemci için düzenlenen anma törenlerinin ardından başladı. Alex Chow adlı eylemci, bir hafta önce bir katlı otoparkın kenarından düşüp, hayatını kaybetmişti.

Eylemler aylar önce başladı

Çin egemenliğinde bulunan ve özerk bir yönetime sahip Hong Kong'da gösteriler Haziran ayında, suç işlediklerinden şüphelenilenlerin Çin'e iadesine imkan veren tartışmalı yasa tasarısı nedeniyle başladı.

Hong Konglular bu yasanın Çin'deki Komünist Parti iktidarına muhalif olanlara da uygulanarak, muhaliflerin Çin'e gönderileceğine dair endişelerini dile getiriyordu.

Bugünkü eylemlerde polis, bir kavşağı trafiğe tıkamaya çalışan eylemcilere müdahale etti. Polis, bir memurun silahını ateşlediğini doğruladı. Eylemcinin ameliyat edildiği ve durumunun ağır olduğu bildirildi.