Gazze Sağlık Bakanlığı: İsrail'in saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı 22'ye yükseldi

Gazze'deki El Şifa Hastanesi dışında yas tutan kadınlar Telif hakkı AFP
Image caption Gazze'deki El Şifa Hastanesi dışında yas tutan kadınlar

İsrail'in İslami Cihat örgütünün üst düzey liderlerini hedef aldığı saldırılar sonrası bölgede gerginlik arttı. Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in hava saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 22'ye çıktığını açıkladı.

Filistin'de örgütün liderlerinden Baha Ebu el-Ata'yı ve eşini öldüren saldırı sonrası 200'e yakın roketin İsrail'e fırlatıldığı belirtiliyor.

Çarşamba günü sabah saatlerinde de İsrail tarafında roket saldırılarına karşı alarmların duyulduğu bildiriliyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İslami Cihat örgütünün Gazze'deki en üst komutanının öldürülmesi sonrası "gerilimin artmasını istemiyoruz ama kendimizi korumak için gerekli her şeyi yaparız" dedi.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı
İsrail'de iki araç, Salı günü atılan roketlerin hedefi olmaktan saniyelerle kurtuldu

İsrail, Suriye'nin başkenti Şam ve Filistin'in Gazze Şeridi bölgelerinde yaptığı hava saldırılarıyla örgütün üst düzey yöneticilerini hedef aldı.

İslami Cihat örgütü, Filistin'deki saldırıda liderlerinden Baha Ebu el-Ata ve eşinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Filistinli sağlık yetkilileri çiftin dört çocuğu ve bir komşularının da yaralandığını açıkladı.

Şam'daki bir diğer saldırıda ise örgütün lideri Ekrem el Ajuri zarar görmezken oğlu yaşamını yitirdi.

Telif hakkı AFP
Image caption İslami Cihat, Baha Abu al-Ata'nın ölümünün intikamını alacaklarını açıkladı

İslami Cihat örgütünü hedef alan saldırılar sonrası İsrail'i hedef alan roket saldırılarda ise 46 kişinin hafif yaralandığı kaydedildi.

İran'ın desteklediği ve Gazze'deki en güçlü ikinci silahlı örgüt olan İslami Cihat, İsrail'e roketli saldırılar düzenliyor.

Telif hakkı AFP

BBC Arapça'nın edindiği bilgilere göre Şam'daki hava saldırısı, üst düzey Suriyeli yetkililerin yaşadığı bir mahallede gerçekleşti.

Şam'ın Mezzah adlı bölgesinde gerçekleşen saldırıda yabancı ülkelerin elçilikleri de bulunuyor.

Analiz: Tom Bateman, BBC Orta Doğu Muhabiri

Baha Ebu el-Ata bu yıl Gazze'de öne çıkan bir isim oldu. İslami Cihat'ın silahlı Kudüs Tugayı kanadının yöneticisi olan el-Ata, Gazze'deki baskın örgüt olan Hamas'ın kontrolünün dışında hareket ediyordu.

Kasım başında İsrailli askerlerin Filistinli protestoculara ateş açmasının ve onlarca kişiyi yaralamasının ardından Hamas'ın onayını almadan roket saldırıları yaptırmıştı.

Hatta Filistinli bir TV sunucusu, el-Ata'nın eylemleri nedeniyle İsrail'in kendisini öldürmeye çalışabileceği uyarısında bulunmuştu.

İsrail'in geniş çaplı hedef gözeterek öldürme politikası izlemeyeceği yönünde Hamas'a mesaj verme çabalarına rağmen bugünden itibaren bölgenin daha da gerilmesi olası.