Türkiye ekonomisi üç çeyrek daraldıktan sonra yüzde 0,9 büyüdü

Türkiye ekonomisi Telif hakkı Getty Images

2018'in son çeyreğinden bu yana daralma sürecinde olan Türkiye ekonomisi, 2019'un üçüncü çeyreğinde yıllık bazda beklentiler dahilinde yüzde 0,9 büyüdü.

Reuters haber ajansının piyasa anketinde büyümenin yüzde 1 seviyesinde olacağı tahmin edilmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ekonomide bir önceki çeyreğe göre de yüzde 0,4'lük büyüme kaydedildi.

Türkiye ekonomisi büyümeye geri döndü

Kaynak: TÜİK

Harcamalar yöntemiyle bakıldığında büyümeye en büyük katkı, kamu harcamaları tarafından geldi. Kamu harcamaları üçüncü çeyrekte yıllık bazda yüzde 7 büyürken, iç talep de üç çeyreklik daralmanın ardından yüzde 1,5 büyümeyi başardı.

Ancak yatırımlarda daralma trendi üçüncü çeyrekte de devam etti ve yatırım tarafında yüzde 12,6'lık küçülme kaydedildi. Böylece yatırım tarafında gözlenen daralma trendi beşinci çeyreğine girmiş oldu.

İç talep ve kamu harcamaları büyümeyi destekledi

Kaynak: TÜİK

Sektörel bazda bakıldığında ise en hızlı büyüme yüzde 3,8 ile tarım sektöründe gerçekleşti.

En sert daralan sektör ise bir kez daha inşaat oldu. İnşaat sektörü yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7,8 küçüldü ve aralıksız daralma trendini beşinci çeyreğine taşıdı.

İnşaat sektöründe daralma devam ediyor

Kaynak: TÜİK

Hükümet ekonominin bu yıl yüzde 0,5, gelecek yıl ise yüzde 5 büyümesini öngörüyor.

IMF'nin Türkiye için 2019 büyüme tahmini ise yüzde 0,2 seviyesinde.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, özellikle sanayi sektörünün büyümeye dikkat çekti ve "Dengelenme dönemi başarısı ile maliyetlerde sağlanan düşüş, artan güven endeksleri ve değişim sürecinin etkileri ile sanayide gelen yıllık bazda büyümeyi önemli görüyoruz" dedi.

Albayrak, Twitter'dan paylaştığı mesajlarda, 2020'deki yüzde 5'lik büyüme hedefinin yakalanması için üretim ve istihdam odaklı sektörleri güçlendirmeye odaklanacaklarını ifade etti.