Binyamin Netanyahu - İsrail Başbakanı yeniden Likud Partisi'nin lideri seçildi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

Kaynak, AFP

İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu yeniden Likud Partisi'nin lideri seçildi. Netanyahu rakibi Gideon Saar karşısında oyların yüzde 70'inden fazlasını aldı.

Netanyahu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Sizin ve Tanrı'nın yardımıyla, önümüzdeki genel seçimlerde Likud'a liderlik ederek büyük bir zafer elde edeceğiz ve İsrail Devleti'ni görülmemiş başarılara taşıyacağız" dedi.

Gideon Saar liderlik yarışını kaybettikten sonra seçimde Netanyahu'yu destekleyeceğini söyledi.

53 yaşındaki Saar, Likud lideri seçilmesi halinde partisini yeni bir yola sokacağını söylemişti.

Kaynak, AFP/EPA

Fotoğraf altı yazısı,

Netanyahu'nun liderlik yarışındaki rakibi 53 yaşındaki Gideon Saar'dı (sağda)

İsrail'de Mart ayında son bir yılda üçüncü kez genel seçim yapılacak.

Son seçimde sırayla hükümeti kurma görevi verilen Netanyahu ve seçimin galibi Mavi ve Beyaz İttifakı'nın lideri eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz uzlaşamayınca yeni hükümet kurulamamış; parlamentodan yeniden genel seçime gitme kararı çıkmıştı.

Hakkında dava açılmıştı

Ülkenin en uzun süre görevde kalan lideri olan 70 yaşındaki Netanyahu hakkında geçen ay rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlarından dava açılmıştı.

Benny Gantz, Netanyahu'nun zaferini Mart'taki seçimlere gönderme yaparak değerlendirdi ve "Likud üyeleri, hukukun üstünlüğünü çökertmeye çalışan, kişisel dokunulmazlığını garanti altına almaya çalışan ve üç farklı soruşturmayla karşı karşıya olan bir lideri seçti" dedi:

"Bu seçimler, Netanyahu'nun partisinin önüne bir ayna koymamızı ve tercihimizi birlik, itibar ve iç uzlaşıdan yana yapmamızı gerektiriyor. Likud, rüşvet, sahtekârlık ve güveni zedelenmiş bir davalı tarafından yönetilmeye devam ettikçe, biz birliği, devletçiliği ve uzlaşıyı seçeceğiz ve İsrail'I yeni bir yola götüreceğiz."

Netanyahu ise hakkındaki iddiaları reddediyor ve yapılanın "cadı avı" olduğunu savunuyor.

BBC muhabiri Barbara Plett Usher, Netanyahu'nun seçim öncesi kamuoayu araştırmalarında önde görünmesine karşın, parti içindeki gücünü göstermek için yoğun bir kampanya yürüttüğünü söylüyor.