Somali'nin başkenti Mogadişu'da bomba yüklü araçla saldırı: Ölen 76 kişi arasında 2 Türk vatandaşı da var

Somali

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Saldırı fotoğrafta görülen bomba yüklü araçla gerçekleşti

Somali'nin başkenti Mogadişu'daki işlek bir kavşak üzerindeki bir kontrol noktasında Cumartesi sabahı bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda en az 76 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Hayatını kaybedenler arasında 2 Türk vatandaşı da var.

Yetkililer 50'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladılar.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ölenler arasında 2 Türk vatandaşının da olduğunu teyit etti.

Anadolu Ajansı (AA), saldırıda hayatını kaybeden 2 Türk vatandaşının ülkede faaliyet gösteren bir Türk şirketinde çalıştığının bildirildiğini yazdı.

TİKA Mogadişu Koordinatörü Galip Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bombalı saldırıda hayatını kaybeden Türk vatandaşları, Türk bir inşaat şirketinde çalışıyordu. Firma, patlamanın olduğu bölgede, Katar'ın finanse ettiği Mogadişu-Afgoye asfalt yol yapım projesini üstlenmişti" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 20 sağlık personelinin Mogadişu'ya gönderileceğini açıkladı:

Milli Savunma Bakanlığı da Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait uçakla bölgeye sağlık personeli ve sağlık malzemesi gönderildiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Antalya'da yaptığı konuşmada personel ve uçak gönderileceğini doğruladı, "Orada 2 hastanemiz var. Önce orada tedavi olacaklar. İhtiyaç olanları Türkiye'ye getireceğiz" dedi.

'Ölenlerin çoğu üniversite öğrencisi'

Yetkililer, hayatını kaybedenler arasında çok sayıda üniversite öğrencisi olduğunu da açıkladı.

Mogadişu Valisi Ömer Muhammed Muhammed düzenlediği basın toplantısında, "Hayatını kaybedenlerin tam sayısını daha sonra teyit edeceğiz ancak, rakam küçük olmayacak. Ölenlerin çoğu masum üniversite öğrencileri ve diğer sivillerdi" dedi.

Görgü tanığı Muhibo Ahmed de, "Bu kahredici bir olay, çünkü patlama meydana geldiğinde yoldan otobüsle geçmekte olan öğrenciler dahil bölgede pek çok insan vardı" dedi.

Patlama anında olay yerinde olan Sakariye Abdukadir de "Görebildiğim tek şey ortaya saçılmış cesetlerdi. Bazıları tanınmayacak kadar yanmış haldeydi" ifadelerini kullandı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, bir vergi dairesinin hedef alındığı tahmin ediliyor.

Saldırının Mogadişu'nun yakın tarihindeki en kanlı saldırılardan biri olduğu kaydediliyor.

El Kaide bağlantılı radikal İslamcı Eş Şebab örgütü, Somali'nin uluslararası toplumca desteklenen hükümetini devirmeye çalışıyor ve bunun için ülkede sık sık saldırılar düzenliyor.