Londra'nın kuzeyinde dükkanların camlarına ve sokaklara Yahudi düşmanı graffitiler çizildi

Hampstead Telif hakkı James Sorene

İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeyinde, Yahudi bayramı Hanuka kutlamaları sürerken bazı dükkanların camlarına ve sinanoga Yahudi düşmanı semboller çizildi.

Londra'nın kuzeyinde Yahudilerin yoğun yaşadığı mahalleler Hamstead ve Belsize Park'ta Cumartesi günü camlarda ve sinagoga spreyle, Yahudi kimliğinin sembolü Davud'un Yıldızı çizildiği ve altına '9 11' yazıldığı görüldü.

Polis olayı ırkçı suçlar kapsamında soruşturuyor.

Çizilen grafitiler, 11 Eylül (9/11) saldırılarından Yahudileri sorumlu tutan komplo teorilerine atıf yapıyor.

Yahudi bayramı Hanuka kutlamaları altı gün önce başlamıştı.

Polis olayla ilgili henüz kimseyi gözaltına almadı.

Telif hakkı PA Media

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan Twitter hesabından graffitilerin 'Yahudi düşmanı' olduğunu belirtip "Bu midemi bulandırıyor" dedi.

Khan ayrıca bölgede daha fazla polis devriye kuvvetleri bulundurulacağını belirtti.

Hamstead'den parlamentoya seçilen İşçi Partili milletvekili Tulip Siddiq Twitter hesabından "İnanılmaz, anlamsız ve iğrenç Yahudi düşmanı, toplumumuzun tam kalbinde" dedi.

Hamstead belediyesi meclisinin Muhafazakar Partili üyesi Oliver Cooper da Pazar günü mahalleyi dolaşıp "İlk tepkim şok ve korku oldu" diye konuştu.

Cooper, Hamstead'de daha önce de Yahudi düşmanı grafitiler çizildiğini; aralarından birinin yasa dışı neo-Nazi bir gruba ait olduğunu ve emniyet yetkililerine bildirdiğini söyledi.

İlgili Konular