Kasım Süleymani suikastı - Trump: İran asla nükleer silaha sahip olamayacak

ABD Başkanı Trump, Irak'taki ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesi istenirse Bağdat'a yönelik benzeri görülmemiş yaptırımları devreye sokacağını söyledi. Telif hakkı Getty Images
Image caption ABD Başkanı Trump, Irak'taki ABD askerlerinin ülkeyi terk etmesi istenirse Bağdat'a yönelik benzeri görülmemiş yaptırımları devreye sokacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın nükleer silahı olamayacağını söyledi.

Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İran asla nükleer silaha sahip olamayacak" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, İran'ın gerilimi artıracak adımlardan kaçınması gerektiğini söyledi.

"İttifak olarak İran'ın asla nükleer silaha sahip olmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardık" diyen Stoltenberg, NATO'nun Irak'taki eğitim görevlerini askıya aldığını da açıkladı.

Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Cuma günü Irak'ta ABD tarafından öldürülmesinin ardından İran yönetimi, ülkenin artık nükleer anlaşma kapsamında belirlenen sınırlamalara uymayacağını açıklamıştı.

ABD, 2015'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ve Avrupa Birliği ile İran arasında imzalanan anlaşmadan 2018'de çekilmiş ve taraflar arasındaki uzlaşının geleceği de tehlikeye girmişti.

Trump'tan Irak'a 'ağır yaptırım' uyarısı

Öte yandan Donald Trump Irak'ın Amerikan askerlerinin ülkeyi terk etmesini istemesi durumunda bu ülkeye yönelik ağır yaptırımların devreye gireceğini söyledi.

Başkanlık uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, "[Irak'ta] inanılmaz derecede pahalı bir hava üssümüz var. İnşa etmesi milyarlarca dolara mal oldu. Parasını ödemedikleri sürece bu üssü terk etmeyiz" dedi.

Irak Parlamentosu dün tüm yabancı askerlerin ülke topraklarını terk etmesi çağrısı yapmıştı.

Irak'ta 5 binin üzerinde ABD askeri görev yapıyor. Gazetecilerin bu askerlerin durumunu sorması üzerine Trump, "Eğer hasmane biçimde ülkeyi terk etmemiz istenirse, daha önce hiç görmedikleri boyutlarda yaptırımları devreye sokarız. İran yaptırımları, uygulayacağımız yaptırımların yanında hafif kalır" dedi.

Ne olmuştu?

ABD, Cuma günü Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda insansız hava aracıyla bir düzenlediği hava operasyonu düzenlemiş, saldırıda İran Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşd-i Şabi komutanı Ebu Mehdi el Mühendis öldürülmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump, Süleymani'nin çok sayıda ABD vatandaşının ölümünden sorumlu olduğunu ifade etse de, operasyon sonrası açıklamalarında "ABD bu operasyonu bir savaş başlatmak için değil, bir savaşı önlemek için düzenledi" demişti.

İran'dan gelen tüm açıklamalarda ise "Süleymani'nin intikamının alınacağı" vurgusu yapıldı.

Telif hakkı AFP
Image caption İran Parlamentosu'nda milletvekilleri 'ABD'ye ölüm' sloganları attı.

Süleymani'nin ölümünün ardından Kudüs Gücü'nün başına getirilen General İsmail Gani, "Süleymani'nin açtığı yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Bizim için tek bir şey teselli olabilir. O da ABD'nin bölgeden tamamen çıkarılması" demişti.

Trump ise İran'ın herhangi bir askeri misillemesi durumunda sert bir yanıt verileceğini ifade etti ve İran'ın kültürel mirası dahil belirlenen hedeflerin vurulacağı tehdidini dile getirdi.

Trump Cumartesi günü paylaştığı Twitter mesajlarında "Bu size bir UYARI olsun. Eğer İran Amerikalılara ya da Amerikan varlıklarına saldırırsa, 52 İran hedefi belirledik (Yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 ABD vatandaşını temsilen). Bu hedeflerin bazıları İran kültürü için çok önemli. Bu hedefler ve İran'ın kendisi ÇOK HIZLI VE ÇOK GÜÇLÜ bir şekilde vurulur. ABD daha fazla tehdit istemiyor" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise Trump'ın külürel mirası hedef alma tehdidine yanıt olarak IŞİD'in Suriye ve Irak'ta yok ettiği tarihi eserleri örnek gösterdi ve

IŞİD'in kültür mirasını yok ederek işlediği savaş suçlarını yineleme halüsinasyonları görenlere bir hatırlatma: Bin yıllar boyunca barbarlar gelip şehirlerimizi talan etti, anıtlarımızı yıktı ve kütüphanelerimizi yaktı. Peki şimdi neredeler? Biz hâlâ buradayız ve dik duruyoruz" yanıtını verdi.

Kasım Süleymani'nin yarınki cenaze töreni öncesi İran'ın başkanti Tahran'da ve birçok kentte düzenlenen anma törenlerine yüz binlerce kişi katılıyor.