İran, Irak'taki ABD hedeflerini balistik füzelerle vurdu

İran Telif hakkı Fars Haber Ajansı

İran, ABD'nin Irak'ta Anbar eyaletindeki Ayn el Esad hava üssüne ve Erbil'de Amerikan askerlerinin bulunduğu noktalara en az 22 füze attı.

Saldırılar gece yarısı saatlerinde başladı. İran Devrim Muhafızları saldırıların ABD'nin ölüdrdüğü Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin intikamını almak üzere yapıldığını açıkladı.

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, İran'ın Irak'taki Amerikan üslerini füzeyle vurmasını "yüzlerine tokadı indirdik" şeklinde nitelendirdi; Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin "direnişe yol açtığını" belirterek "Onun şehitliğinin yol açtıkları karşısında eğiliyorum" dedi.

Hamaney, "Dün akşam onların (ABD'nin) yüzüne tokadı indirdik. ABD'nin yozlaşmış rejiminin bölgedeki varlığı sona ermeli" diye konuştu. Dini lider şöyle devam etti:

"ABD, Irak'ı Suudi Arabistan rejimine dönüştürmeye çalışıyor, Irak'ı sağılacak ineğe çevirmeye çalışıyor. Irak'taki liderler buna direndi, Kasım Süleymani danışmanlık yaparak bu amaca hizmet etti. Hizbullah'tan kurtulmak istediler, ki o Lübnan'ın İsrail'den bağımsızlığı için en önemli hareket."

Son gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

Telif hakkı Getty Images
Image caption İran'ın dini lideri Ali Hamaney saldırı sonrasında konuşuyor

Hamaney'in konuşması sırasında "Amerika'ya ölüm" sloganları atıldı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de "İran, BM Anlaşması'nın 51. maddesine göre meşru müdafaa adına orantılı adımlarını atmış ve tamamlamıştır" açıklamasını yaptı.

Zarif, paylaştığı Twitter mesajında, "Gerilimi tırmandırmak ve savaş istemiyoruz, ancak kendimizi herhangi bir saldırıya karşı koruyacağız" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bugün bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Ancak Ruhani'nin tam olarak saat kaçta konuşacağı açıklanmış değil.

Trump: Her şey yolunda

ABD Başkanı Donald Trump ise ilk açıklamasını, saldırıların başlamasından yaklaşık 3 saat sonra Twitter üzerinden yaptı. Trump "Her şey yolunda! İran'dan Irak'taki iki üsse füze atıldı. Can kaybı ve zarar tespit çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar her şey iyi. Dünyanın, açık ara en güçlü ve en donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah açıklama yapacağım" yazdı.

Trump'ın da ABD saati ile sabah saatlerinde bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Irak: İran saldırıyla ilgili resmi yoldan Başbakan'ı bilgilendirdi

Irak Başbakanlık ofisi, İran'ın Irak'taki Amerikan üslerine düzenlediği saldırıyla ilgili, İranlı yetkililerin Kasım Süleymani suikastına verilecek karşılığın "an meselesi ya da gerçekleşmekte olduğu" bilgisini Bağdat'la paylaştıklarını açıkladı.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Adil Abdül Mehdi'nin geceyarısından hemen sonra İran'dan resmi, sesli bir mesaj aldığı kaydedildi.

Mesajda, Tahran'ın Adil Abdül Mehdi'ye sadece Amerikan askerlerinin bulunduğu hedeflerin vurulacağını bildirdiği, ancak belirlenen hedefleri açıklamadığı öğrenildi.

Irak'taki İran destekli Şii milis gücü El Hak'ın lideri Kais el-Kazali ise ABD'nin düzenlediği saldırıda Kasım Süleymani ile birlikte hayatını kaybeden Hizbullah Tugayları Komutanı ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis'in "intikamının vaktinin geldiğini" söyledi.

Twitter'da paylaştığı bir esajda Kazali, "Şehit komutan Süleymani suikastına İran ilk yanıtı verdi. Artık, şehit komutan Mühendis suikastına ilk karşılığın verilmesi vakti geldi." dedi.

İran hangi ABD üslerine füze saldırısı düzenledi?

Gece yarısından kısa bir süre sonra gelen ilk haberlerde başkent Bağdat'ın batısındaki Ayn el Esad üssüne İran'dan atılan en az 6 füzenin isabet ettiği belirtildi.

AFP'ye konuşan güvenlik kaynakları ise Ayn el Esad hava üssüne 9 füzenin isabet ettiğini, saldırının gece yarısından sonra 3 dalga halinde geldiğini açıkladı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Fars, "intikam başlıyor, ABD üssüne füze saldırısı" mesajıyla saldırıya ait olduğu belirtilen görüntüleri yayınladı.

Ardından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak'taki en az iki üsse İran tarafından 10'dan fazla füze atıldığını duyurdu.

Daha sonra Irak ordusundan yapılan açıklamada, Ayn el Esad hava üssü ile Erbil'de ABD askerlerinin bulunduğu beş noktaya toplam 22 füze atıldığını söyledi.

Irak ordusunun açıklamasında Ayn el Esad üssüne 17, Erbil'e ise 5 füze isabet ettiğini, saldırıda ölen ABD askeri olmadığını söyledi.

CNN televizyon kanalına konuşan bir ABD'li askeri yetkili ise ordunun saldırılardan önce uyarılmak için yeteri kadar vakti olduğunu, saldırı esnasında Ayn el Esad'da ABD'lilerin olmadığını aktardı.

Telif hakkı AFP

Washington Post gazetesi Savunma editörü yardımcısı Andrew DeGrandpre, ABD Savunma Bakanlığı sözcüsünün saldırılarla ilgili yaptığı açıklamayı Twitter'dan paylaştı.

Açıklamada hedef alınan üslerin Ayn el Esad ve Erbil'deki üsler olduğu, zarar tespit çalışmalarını sürdüğü ve verilecek cevaba dair görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Beyaz Saray'da üst düzey güvenlik zirvesi

Saldırıların başlamasının hemen ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Başkan Donald Trump'ın saldırılar hakkında bilgilendirildiği ve ulusal güvenlik ekibi ile durum değerlendirmesi yaptığı belirtildi. Saldırı haberleri sonrası ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Mark Esper Beyaz Saray'a gitti.

Yaklaşık 2 saat sonra Pompeo ve Esper'in Beyaz Saray'dan ayrıldığı ve Trump'ın bu gece kameralar karşısına çıkmayacağı açıklandı.

Irak Meclisi Pazartesi günü hükümetten ülkedeki tüm yabancı askerlerin sınır dışı edilmesini talep etmişti.

ABD Başkanı Trump Salı günü yaptığı açıklamada Amerikan askerlerinin Irak'tan ayrılmasının "Irak için en kötü şey" olacağını söylemişti.

ABD'nin Irak'ta yaklaşık 5 bin askeri bulunuyor.

İran Devrim Muhafızları: Süleymani'nin intikamı alındı

İran resmi haber ajansı IRNA, İran Devrim Muhafızları'nın saldırının Süleymani'nin intikamını almak için yapıldığını açıkladığını ve ABD'ye üslerini açan tüm ülkeleri uyardığını duyurdu.

Açıklamada "Üslerini ABD'nin terörist ordusuna açan tüm Amerikan müttefiklerini uyarıyoruz. İran'a karşı saldırıda bulunulan her yeri hedef alacağız" dendi.

İran, Devrim Mufahızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Cuma günü Bağdat'ta ABD hava saldırısıyla öldürülmesinin intikamının "doğru zamanda, doğru yerde" alınacağını açıklamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de ABD'nin Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi öldürmesinin savaş nedeni olduğunu söylemişti.