Libya krizi - Çavuşoğlu: Hafter tarafı ateşkes metnini imzalamak için yarın sabaha kadar süre istedi

Libya Başbakanı el-Sarraj (solda) Trablus'u Halife Hafter'ın (sağda)güçlerine karşı savunacağını açıkladı Telif hakkı AFP
Image caption Libya Başbakanı el Sarraj (solda) ve General Halife Hafter'in (sağda) biraraya geleceği öne sürüldü

Libya'da bir ateşkes anlaşması imzalanması için dün taraflar Rusya'nın başkenti Moskova'da bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el Sarraj'ın ateşkes anlaşmasına yönelik taslak metni imzaladığını açıkladı. Çavuşoğlu, "Hafter tarafı ise yarın sabaha kadar süre istedi" dedi.

Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, metnin Libya'da önkoşulsuz ve süresiz ateşkes öngördüğünü söyledi.

Çavuşoğlu, "Hafter tarafından gelen değişiklik önerileri de uzlaşı anlayışıyla dikkate alındı" dedi.

Lavrov ise "tarafların bir kısmının anlaşmayı imzaladığını" ancak General Halife Hafter'in süre istediğini söyledi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el Sarraj ve Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter'in orduları ateşkes çağrısına yanıt vermiş ve ateşkes dün ateşkes yürürlüğe girmişti.

Ancak iki taraf da birbirini ateşkesi ihlâl etmekle suçlamıştı.

Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'da sağlanan ateşkesi kalıcı hale getirmek için Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu başkanlığındaki heyetle görüşmüştü.

Telif hakkı Getty Images
Image caption Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan Moskova'da Rus heyetiyle biraraya geldi.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el Sarraj, ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından Pazar günü İstanbul'a gitmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmüştü.

Yaklaşık 2,5 saat süren görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen hafta taraflara ateşkes çağrısı yapması öncesi, Libya'da Hafter güçleri ülkenin önemli kentlerinden Sirte'yi ele geçirmiş ve başkent Trablus'a yönelik taarruzu şiddetlendirmişti.

Telif hakkı AFP

Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu Komutanı El Mebruk el Gazavi, Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı güçlerin "her türlü silahla saldırılarını" sürdürdüğünü iddia etmiş ve Türkiye yapımı bir insansız hava aracını düşürdüklerini öne sürmüştü.

Ulusal Mutabakat Hükümeti de Hafter güçlerini ateşkesi ihlal etmekle suçlarken yaptığı açıklamada, ateşkesin "saldırgan milisler" tarafından ihlal edildiği belirtmiş ve hükümetin "ateşkese yönelik taahhüdünün tam ve eksiksiz olduğunu" ifade etmişti.

Libya'da 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından uzlaşma ve istikrar sağlama çabaları sonuçsuz kalmıştı.

Ülke, batıda Trablus merkezli Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile doğuda Tobruk merkezli General Halife Hafter'e bağlı gruplar arasında iktidar çatışmalarına sahne oluyor. Libya'nın büyük oranda çöl olan güney kesimlerinin kontrolü ise yerel aşiretlerin elinde.

General Halife Hafter'e bağlı güçler Nisan ayından bu yana Trablus'a doğru ilerlemeye çalışıyor.

Hafter'e bağlı güçlerin Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan tarafından desteklendiği öne sürülüyor.


İlgili Konular