Libya krizi - Rusya: Hafter ateşkes anlaşmasına olumlu bakıyor, iki gün süre istedi

HAFTER LAVROV Telif hakkı Reuters
Image caption General Hafter (solda) dün Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü

Libya'nın doğusunu kontrol altında tutan General Halife Hafter, Rusya'da dün yapılan müzakereler sonucunda hazırlanan ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan ayrıldı. Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter'in iki gün süre istediğini açıkladı.

Rus Interfax ajansının haberine göre, Hafter ateşkes anlaşmasına olumlu baktığını söyledi.

Haberde, Rusya Savunma Bakanlığı'nın, Libya'da tüm tarafların ateşkesi desteklemesinin de "olumlu bir hava" yarattığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da resmi ziyaret için gittiği Sri Lanka'da yaptığı açıklamada, "Moskova'daki Libya görüşmelerinde kesin sonuca varılamadı ancak çabalar devam edecek" dedi.

Moskova'dan İstanbul'a giden Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez al Sarraj ise ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield ile görüştü.

Erdoğan: Gerekirse darbeci Hafter'e hak ettiği dersi vermekten geri durmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise AKP Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Libya'daki gelişmeleri dikkatle takip edeceklerini belirterek Hafter'e tepki gösterdi.

Erdoğan, "Ülkenin meşru yönetimine ve Libya'daki kardeşlerimize saldırılarını sürdürmesi halinde, darbeci Hafter'e hak ettiği dersi vermekten de asla geri durmayacağız" dedi.

"Libya'daki gelişmelere kayıtsız kalamayız. Darbeci Hafter'e tabi olmayan Arap kardeşlerimiz var. Hafter onları yok etmek istiyor" diye konuşan Erdoğan, Rusya'daki görüşmelerde Trablus hükümetinin son derece yapıcı bir tutum sergilediğini vurguladı ve ekledi:

"Darbeci Hafter ateşkesi imzalamaya yanaşmadı. Önce 'Evet' dedi, sonra Moskova'yı terk etti, Moskova'dan kaçtı."

Telif hakkı DHA
Image caption Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Heyetimiz oradaki dürüst duruşunu sergileyerek imzasını attı. Şu anda belge, evrak her şey bizim elimizde. Biz görevimizi yaptık. Hafter masada bir yalan darbesi yaparak Moskova'yı terk etti. Bundan sonrası Sayın Putin ve onun ekibine ait. Biz sonuna kadar sözümüzün arkasında durduk."

Libya'nın başkenti Trablus'u ele geçirmeye çalışan General Halife Hafter kimdir?

Telif hakkı Getty Images
Image caption Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya ile ilgili görüşmelerin sürdüğü Moskova'da toplantılara devam ediyor

Çavuşoğlu: Hafter böyle devam ederse Berlin'in bir anlamı yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Moskova'da yaptığı konuşmada Hafter'i eleştirde ve "Böyle devam ederse Berlin'in bir anlamı yok" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le Moskova'da görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de Libya için barış konferansı düzenleneceğini açıklamıştı.

Merkel bugün konferansın Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Konferansa Türkiye'nin yanı sıra ABD, Rusya, Fransa, Çin, BAE, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Afrika Birliği, Arap Birliği, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez al Sarraj ve General Halife Hafter davet edildi.

BM: Libya'da taraflar ateşkese bağlı kalsın

Suudi Arabistan'a ait Dubai merkezli Al Arabiya kanalı ve sahibi olduğu Al Hadas gazetesi ise internet sitesindeki haberde, Hafter'in ateşkes anlaşmasını, Türkiye'nin Libya'daki askerlerini geri çekmesine ve Türkiye ile Trablus'taki Ulusal Mutabakat Hükümeti arasındaki anlaşmaların geçersiz olduğuna dair maddeler içermemesi nedeniyle imzalamamaya karar verdiğini öne sürdü.

Birleşmiş Milletler Libya Misyonu ise ülkede tüm taraflara ateşkese bağlı kalmaları çağrısı yaptı.

Libya'da Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Başbakanı Fayez el Sarraj ile Hafter arasında ateşkesin koşullarıyla ilgili dün Moskova'da Türkiye ile Rusya arabuluculuğunda görüşmeler yapıldı.

RIA Novosti haber ajansı, Sarraj'ın da görüşmelerin ardından Moskova'dan ayrılarak İstanbul'a geçtiğini bildirdi.

Taraflar bir araya gelmeyi kabul etmezken, yürütülen müzakereler sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çağrısıyla yürürlüğe giren ateşkesi yazılı hale getiren bir anlaşma taslağı hazırlandı.

Telif hakkı AFP

Hafter güçleri: Zafere ulaşmaya hazır ve kararlıyız

Hafter'in Moskova'dan ayrıldığı yönündeki haberlerin çıktığı saatlerde kendisine bağlı Libya Ulusal Ordusu da internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı.

Libya Ulusal Ordusu, Trablus'a yönelik taarruzu sürdüreceklerini ve zafere ulaşmak için "hazır ve kararlı olduklarını" söyledi. Libya Ulusal Ordusu'nu destekleyen sosyal medya hesapları da bugün Bingazi'de Hafter'e destek eylemlerinin yapılması çağrısı yaptı.

Al Jazeera'nın Arapça kanalı da, Ulusal Mutabakat Hükümeti kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Hafter güçlerinin Trablus'un güneyine yönelik saldırılara başladığını ve ateşkesin bozulma riskinin bulunduğunu belirtti.

Libya'da 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından uzlaşma ve istikrar sağlama çabaları sonuçsuz kalmıştı.

Ülke, batıda Trablus merkezli Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile doğuda Tobruk merkezli General Halife Hafter'e bağlı gruplar arasında iktidar çatışmalarına sahne oluyor. Libya'nın büyük oranda çöl olan güney kesimlerinin kontrolü ise yerel aşiretlerin elinde.

Hafter'e bağlı güçler Nisan ayından bu yana Trablus'a doğru ilerlemeye çalışıyor.

Ulusal Mutabakat Hükümeti, geçtiğimiz haftalarda Türkiye'den asker desteği istedi. Türkiye de Libya'ya asker göndermeye başladı.

Hafter'e bağlı güçlerin Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan tarafından desteklendiği öne sürülüyor.


İlgili Konular