Ruhani: Ukrayna uçağının düşürülmesi konusunda ordu halkı dürüstçe bilgilendirmeli

Rescue teams inspect the wreckage of Ukrainian International Airlines flight PS752 Telif hakkı AFP

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçen hafta 'yanlışlıkla' füze ile düşürülen Ukrayna Havayolları'na ait yolcu uçağı konusunda ordunun daha ayrıntılı açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Ruhani orduya bu konudaki soruşturmayı "daha koordineli ve denetim altında yürütme" çağrısı yaptı.

Çarşamba günü televizyona konuşan Ruhani, "İlk iş, halkı dürüstçe bilgilendirmektir. Bizim kendimizi olanlardan sorumlu hissettiğimizi ve dürüst konuştuğumuzu bilmeleri, halkın üzüntüsünü hafifletecektir" dedi.

Ukrayna Hava Yolları'nın PS752 sefer sayılı Tahran-Kiev uçuşunu gerçekleştiren Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı 8 Ocak'ta kalkışın hemen ardından düşmüştü. Uçaktaki 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

İran, önce uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğünü açıkladı ancak üç gün sonra, uçağı füzeyle yanlışlıkla vurduğunu kabul etti.

Telif hakkı EPA
Image caption İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

'Ordu özür dilemeli'

Olayla ilgili açacakları soruşturmanın "özel bir mahkeme" tarafından yürütüleceğini belirten Ruhani, ordudan "olaydan bu yana hangi toplantıların yapıldığını halka açıklamasını" istedi.

Ruhani, İran Silahlı Kuvvetleri'ni Ukrayna uçağının "yanlışlıkla düşürülmesi" nedeniyle özür dilemeye çağırdı.

İran'da IRINN haber kanalından canlı yayınlanan açıklamada Ruhani "Gerek uçağın düşme nedeninin geç açıklanması gerek kullanılan kötü tavır olsun, özür dilenmeli" dedi.

'İran halkına günlerce yalan söylendi'

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise İran halkına, olaydan sonra günlerce "yalan söylendiğini" kabul etti.

Zarif, kendisine ve Ruhani'ye de bilgi verilmediğini ifade etti.

Hindistan'a ziyareti sırasında verdiği bir televizyon mülakatında konuşan Zarif, "Ben ve Cumhurbaşkanı (uçağı neyin düşürdüğünü) bilmiyorduk, öğrenir öğrenmez de bunu duyurduk" dedi.

Zarif ayrıca orduyu "sorumluluk alma cesaretini gösterdiği için" övdü.

Ancak birçok kesim, ordunun Batı'dan yapılan açıklamalar sonrasında sorumluluk aldığını ifade ediyor.

Telif hakkı Getty Images
Image caption İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif

Uçağın füze ile vurulma anı videosunu çeken kişi tutuklandı

İran, geçen hafta kalkışından kısa bir süre sonra Tahran'da düşen Ukrayna Hava Yolları'na ait yolcu uçağının füze ile vurulma anının görüntülerini çeken kişiyi tutukladığını açıkladı.

İran basınında yer alan haberlere göre, Devrim Muhafızları videoyu çekip sosyal medyaya yüklediği gerekçesiyle bir kişiyi tutukladı. Tutuklanan kişinin ulusal güvenliğe aykırı hareket etmek suçlamasıyla yargılanması bekleniyor.

Ancak Londra'da bulunan ve videoyu sosyal medyada ilk paylaşan kişi olan İranlı gazeteci Nariman Garib, kaynağının güvende olduğunu belirterek, Devrim Muhafızları'nın yanlış kişiyi tutukladıklarını söyledi.

Yeni video: Uçak iki füzeyle vuruluyor

Bugün New York Times gazetesinin web sitesinde, olayla ilgili yeni bir video daha yayınlandı. Olay anını gösteren güvenlik kamerası görüntüsünde, uçağın 20 saniye arayla fırlatılan iki füze tarafından vurulduğu ve havada infilak edip, parçalara ayrıldığı görülüyor.

New York Times videonun doğruluğunun onaylandığını ve füzelerin uçağın yaklşaık 13 km mesafedeki askeri üsten atıldığını yazdı.

Görüntüler, uçağın uydu alıcısı/vericisinin ikinci füze tarafından vurulmadan önce devre dışı kalma sebebini de açıklıyor.