Koronavirüs: İtalya'da üç kişinin ölmesinin ardından 11 kasabaya giriş-çıkış yasağı getirildi, Venedik Festivali durduruldu

  • Övgü Pınar
  • Roma
Venedik Karnavalı

Kaynak, Reuters

Koronavirüs taşıyan üç kişinin hayatını kaybettiği ve 130'dan fazla kişide virüs tespit edilen İtalya'da olağanüstü önlemler alınıyor. Ülkenin kuzeyinde virüse rastlanan kasabalara giriş-çıkışlar yasaklandı, Venedik Karnavalı kutlamaları durduruldu, okullar tatil edildi, lig maçları ertelendi.

İtalya'nın kuzeyindeki Lombardia ve Veneto bölgelerinde koronavirüs taşıyan 78 ve 77 yaşlarında iki kişi hayatını kaybetti. Bugün öğle saatleri itibariyle ülkede çoğunluğu Lombardia ve Veneto bölgelerinde olmak üzere en az 130 koronavirüs vakası tespit edildi.

Lombardia ve Veneto'da toplamda yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı 11 kasabaya giriş-çıkış yasağı getirildi. Bu yerleşim yerlerinde yaşayanlardan evlerinden çıkmamaları da istendi.

Bakanlar Kurulu'nun dün gece aldığı kararla, giriş-çıkış yasağının uygulanması için polis güçleri yeterli olmazsa ordudan da destek istenecek.

Kaynak, EPA

Maçlar ertelendi, okullar tatil edildi

Virüsün görüldüğü bölgelerde bu hafta sonu yapılması planlanan 4 Serie A maçı da dahil olmak üzere spor müsabakaları ertelendi, kamuya açık iş yerleri kapatıldı.

Lombardia, Veneto ve Piemonte bögelerinde okullar bir hafta tatil edildi.

Veneto bölgesinde yer alan Venedik kentinin ünlü karnaval kutlamaları, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere iptal edildi. Dünyanın her yerinden turist çeken karnavalın gelecek Salı günü büyük kutlamalarla sona ermesi planlanıyordu.

İtalya İslami Cemaatler Birliği de, virüs tedbirleri alınan bölgelerdeki cemaatlere namazlar da dahil olmak üzere toplu aktiviteleri askıya alma çağrısı yaptı.

Kaynak, Reuters

Virüsün yayılmasını önleme amaçlı tedbirleri açıklayan Başbakan Giuseppe Conte, muhalefetteki Lig lideri Matteo Salvini'nin dile getirdiği Schengen'in askıya alınması talebini ise reddetti.

Avrupa'da şu ana kadar koronavirüsün en yaygın görüldüğü ülke haline gelen İtalya'da salgın korkusu ve alınan olağanüstü tedbirler bugünkü gazetelerin manşetlerinde yer aldı. La Repubblica gazetesi "Kuzeyde virüs felci", Corriere della Sera "Virüsü izole etmek için şerit", La Stampa "İtalya kilit altında", Il Fatto Quotidiano "Virüs: Kuzey İtalya kuşatma altında", Il Giornale "Salgın yayılıyor. Kuzey kapandı" manşetleriyle çıktı.