Mülteci krizi: Yunanistan tatbikata başladı

  • Stelyo Berberakis
  • Atina
Kastanyas Sınır Kapısı

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Kastanyas Sınır Kapısı

Yunanistan, kara ve deniz sınırlarından gelen mülteci akını sonrası kara, hava ve deniz kuvvetlerinin yer aldığı kapsamlı bir tatbikata başladı. Meriç sınır bölgesinden Ege'nin en uç bölgesine kadar uzanacak tatbikatın amacının, Yunanistan'ın sınırlarına akın edecek mültecileri caydırmak olduğu belirtiliyor.

Bu amaçla başkent Atina ve Selanik'ten Meriç sınırına askeri konvoylar gönderildiği ve Ege Denizi'ndeki Yunan adaları çevresinde hava destekli savaş gemilerinin manevralar yapacağı açıklandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, son 24 saat içinde Meriç kara sınırını geçmeye çalışan 10 bine yakın mülteci "püskürtüldü".

ve son 48 saat içinde sınırı geçmeyi başaran ve gözaltına alınanların sayısı 98'e çıktı.

Son üç gün içinde sınırı geçmeyi deneyenlerin sayısı toplam 24 bini geçti. Sınırı geçmeyi başarıp da yakalananların sayısı ise 183'e ulaştı. Bunlardan 42'si bugün yakalandı.

Suçüstü mahkemeleri, yakalanan mültecilere 4 yıla kadar hapis ve 10'ar bin euro para cezası verdi.

Yunan sınırını yasa dışı yollardan geçtikleri gerekçesiyle yargılananlara en az 3,5 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

Türkiye medyasında İpsala bölgesinden Yunanistan'a geçmek isteyen Ahmet Ebu Emed isimli bir mültecinin Yunanistan askerleri tarafından sırtından vurularak öldürüldüğü, arkadaşları tarafından Türk sınırına getirilmeye çalışılan Emed'in yolda hayatını kaybettiği, mültecinin Enez'deki hastanenin morguna kaldırıldığı yönünde haberler yayımlanmıştı.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyo Patsas ve Yunanistan Savunma Bakanlığı ise Yunan askerlerinin sınırda bir mülteciyi öldürdüğü yönündeki haberleri yalanladı.

Kaynak, Getty

Fotoğraf altı yazısı,

Midilli açıklarındaki bir göçmen botu

Ege'de bir çocuk boğularak can verdi

Aynı anda Midilli adasına ulaşmaya çalışan ve içinde 48 mültecinin bulunduğu bir lastik botun, Yunan kara sularına girdiği anda batması sonucunda bir erkek çocuğun boğularak can verdiği açıklandı.

Son 24 saat içinde ise 500 mültecinin Midilli adasına geçmeyi başardığı belirtiliyor.

Midilli'de büyük bir gerginlik gözleniyor.

Ada sakinleri, daha fazla mülteci kabul edilmemesi için protesto gösterileri düzenleyerek Yunan hükümetine ve yerel yönetime baskı yaparken; adaya gelen bir gurup mültecinin karaya çıkmasını önlemeye çalıştı.

88 bin nüfuslu Midilli'de halen 26 binden fazla mülteci var.

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Midilli

Başbakan Mitsotakis AB yetkilileri ile sınır gidecek

Türkiye'nin sınırları açma kararından sonra mültecilerin Yunanistan'ın sınırlarına yığılması karşısında Yunanistan Avrupa Birliği'nin yardımını istiyor.

Başbakan Kiryakos Mitsotakis Salı günü AB Komisyon Başkanı Ursula Vonder Leyen, AB'den diğer yetkililer ve Hırvatistan Başbakanı ve İçişleri Bakanı ile birlikte Meriç'teki Türk-Yunan sınırını ziyaret edecek.

Yunanistan, Türkiye'den gelen binlerce mültecinin zorladığı kara ve deniz sınırlarının yalnız Yunanistan'ın değil, AB'nin de sınırlarını oluşturduğunu anımsatmayı amaçlıyor.

Yunanistan Savunma ve Dış İlişkiler Konseyi (KYSEA), mülteci akınının önlenmesi amacıyla sınır muhafızlarının artırılmasına, iltica başvurularının 1 ay askıya alınmasına, AB'nin dayanışma ilkelerini öngören maddelerinin yürürlüğe girmesine ve AB'ne bağlı FRONTEX sınır muhafızlarının takviyesine karar vermişti.