Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç tutuklandı, İçişleri Bakanı Soylu 'Devlet sırrı denilen bir şey vardır' dedi

Barış Terkoğlu

Kaynak, Twitter

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince dün sabah erken saatlerde gözaltına alınan Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve Odatv muhabiri Hülya Kılınç tutuklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN Türk'te canlı yayımlanan "Tarafsız Bölge" tutuklamalarla ilgili olarak, "Devlet sırrı denilen bir şey vardır, bir milli güvenlik sırrı denilen bir anlayış vardır. Bu Almanya'da da böyle. Hadi yapsınlar böyle bir haberi Almanya'da" dedi.

Savcılık, "Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" başlıklı haberde imzası bulunan muhabir Hülya Kılınç için de tutuklama istedi.

Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. Maddesi kapsamında tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği de ifadesini aldığı Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç'ın tutuklanmasına karar verdi.

Barış Terkoğlu, dün sabah erken saatlerde gözaltına alınarak Vatan Caddesi'ndeki Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Odatv: FETÖ'nün hedefindeki Terkoğlu derhal serbest bırakılmalı

Odatv, Terkoğlu'nun Gülen Yapılanması'nın hedefinde olduğunu belirttiği, "Bu haber kaç yerde çıktı niye hedef Odatv?" başlıklı bir metin yayımladı.

Söz konusu metinde, "FETÖ tehlikesini isim isim deşifre eden, devlette kripto FETÖ'cülerin nasıl yerleştirildiğini devlet raporlarını esas alarak kamuoyuna ilk duyuran gazetecilerdendir" denilen Terkoğlu'nun serbest bırakılması istendi.

Barış Pehlivan: 'Deşifre' suçlaması tamamen haksız ve gerçeğe aykırı

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, internet sitesinin Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç'ın tutuklanması hakkında "MİT mensubunun ve ailesinin kimliklerini deşifre ettiğimiz iddiasıyla suçlandık. Bu suçlama; tamamen haksız ve gerçeğe aykırı" dedi.

"Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" başlıklı haberde imzası bulunan muhabir Hülya Kılınç ve Sorumlu Haber Müdürü sıfatıyla Barış Terkoğlu önceki gün gözaltına alındıktan sonra dün gece geç saatlerde MİT Kanunu'nun 27. maddesinin 3. fıkrası gerekçe gösterilerek tutuklanmışlardı.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan BBC Türkçe'ye "MİT mensubunun ismini ve ailesinin ismini biz deşifre etmedik. Bizden bir hafta önce, Meclis'te ve birçok yayın organında ismi ile soyadı açıkça yazıldı. Biz buna rağmen, şehidimizin soyadını yayınlamadık. Suçlamanın tam aksine, deşifre edenlere rağmen, MİT mensubunun ve ailesinin hukukunu düşünerek, bu bilgileri sakladık. Yaşadığı köyü, evinin fotoğraflarını paylaşmadık. Şehidimizin kendi fotoğrafı da yine Odatv'den günler günler önce sosyal medyada ve Ekşi Sözlük gibi büyük sitelerde açıkça yayımlanmıştı" diye konuştu.

Kaynak, TWITTER

Fotoğraf altı yazısı,

Barış Pehlivan

Pehlivan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu tutuklama operasyonu FETÖ döneminin ruhunu yansıtmaktadır. 15 Temmuz sonrası yargı içinde örgütlenen yeni klikler, gazetecileri özgürlüğünden etti."

Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan, Özel Yetkili Mahkemeler sürecinde açılan Odatv davası kapsamında Ahmet Şık, Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Nedim Şener'in de dahil olduğu bir grup diğer gazeteci ile birlikte 2011 yılında tutuklanmış ve 19 ay tutuklu olarak Silivri cezaevinde yatmışlardı.

O dönem açılan Odatv davası, 2017 yılında sanıkların tümünün beraatiyle sonuçlanmış, haklarında Gülen Yapılanması bağlantılı yakalama kararı çıkarılan Odatv davası savcıları Zekeriya Öz ve Cihan Kansız yurt dışına kaçmıştı.

Basın Konseyi: Gözaltı kabul edilemez

Basın Konseyi de Barış Terkoğlu'nun gözaltına alınmasını kınadı.

Konsey, Terkoğlu'nun serbest bırakılmasını istedi.

Barış Terkoğlu'nun gözaltına alınmasının, özgür yayın yapan medyaya gözdağı vermeye yönelik olduğu belirtilen açıklamada, "Sabaha karşı evinden derdest edilip gözaltına alınan Barış Terkoğlu için, yazılı bir başsavcılık talimatının da bu süreçte olmaması, alelacele verilen bir şifahi talimatla bu işlemin başlatılması da ayrı bir hukuk garabetidir. Gözaltı kararının neden, nasıl, kim tarafından verildiğinin de açıklanmasını bekliyoruz" denildi.

Barış Terkoğlu, 2011 yılında Gazeteci Barış Pehlivan ile birlikte Odatv davası kapsamında 19 ay tutuklu kalmıştı.