Yunanistan'dan Soylu'ya yanıt: Sınırlar ne pahasına olursa olsun korunacak

  • Stelyo Berberakis
  • Atina
Yunan sınır muhafızları

Kaynak, AFP

Fotoğraf altı yazısı,

Yunan sınır muhafızları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Meriç sınırına 1000 özel harekat polisi gönderildiğini açıklaması, Yunanistan'da "sınır bölgesinin sıcak gelişmelere gebe olduğu" şeklinde algınlandı.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyo Petsas, "Sınırların ne pahasına olursa olsun korunacağını" söyledi.

Petsas, "Türkiye'nin mültecileri sınırı geçmeye resmen teşvik ettiği her gün daha fazla anlaşılıyor" dedi.

Buna rağmen mültecilerin toplu halde sınırı geçme teşebbüslerinin Yunan muhafız güçleri tarafından önlendiğini de belirten Petsas, Yunan polisi ve sınıra yığılan askerlerin "son bir hafta içinde 35 bin mültecinin Yunan sınırını geçmesini önlediğini ve bu süre içinde sınırı aşmayı başaran, çoğu Afgan ve Pakistan kökenli 244 mültecinin gözaltına alındığını" açıkladı.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü Başkanı Francesco Rocca da, Türkiye-Yunanistan sınırında mültecilere yapılan muameleyi kınadı.

Kızılhaç Başkanı Francesco Rocca, mültecilerin siyasi bir silah olarak kullanıldığını söyledi.

Türkiye'ye bu insanlara karşı daha önce uyguladığı politikalara dönme çağrısı yapan Rocca, Avrupa Birliği'nin de Yunanistan'ı bu sorunla tek başına uğraşmaya terk edemeyeceğini söyledi.

Kaynak, DHA

Fotoğraf altı yazısı,

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Soylu ne demişti?

Türkiye-Yunanistan sınırında incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgeye 1000 özel harekat polisi sevk edildiğini açıklamıştı.

Süleyman Soylu, tam donanımlı özel harekat polislerinin "geri itmeleri engellemek için" bölgede görev yapacaklarını söylemişti.

Kaynak, Chris McGrath

Fotoğraf altı yazısı,

Sığınmacılar Avrupa'ya geçebilmek için bekleme halinde

Soylu, "Havadan bütün sınırı kontrol ederek helikopterle geldik. 4-5 bin kişilik bir grubun sınırda beklediğini gördük. Biz artık buradan Yunanistan ve Avrupa'ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme koymuyoruz" demişti.

Şu ana kadar 139 bin 70 göçmenin Yunanistan'a geçiş yaptığını söyleyen Soylu, Atina'yı da "Yunan tarafı yalan üzerine yalan söylüyor. Geçen yıl 7 bin 300 FETÖ'cüyü seve seve aldı Yunanistan. Yunanistan bu süreçte sınıfta kalmıştır" diyerek eleştirmişti.

Suriye'nin İdlib eyaletinde 27 Şubat'ta düzenlenen ve 34 Türk askerinin hayatını kaybettiği hava saldırısının ardından Türkiye, AB'ye kara yoluyla geçmek isteyen mültecilere engel olmayacağını açıklamıştı.

Bu açıklamadan sonrası Yunanistan sınırına akan mülteci ve göçmenler ile Yunan sınır muhafızları arasında yer yer şiddet içeren arbedeler yaşanmıştı.