Koronavirüs dosyası

Manşet haber

 • Türkiye haritası

  BBC Türkçe'nin koronavirüs araştırması: 11 ilde 8 ayda yaklaşık 11 bin ek ölüm var, artış beklenenin üzerinde

  BBC Türkçe, Türkiye'de 2020'nin ilk 8 ayında geçen yıllara kıyasla daha fazla ölüm meydana gelip gelmediğini inceledi. Türkiye'nin 11 ilinde 2020'de, son 5 yılın ortalamasına göre 11 bine yakın ek ölüm gerçekleşti. Yıllık ölüm artış oranı da yüzde 8,4 ile Türkiye beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

 • Koronavirüs: Türkiye'de normalleşme adımlarının ardından pandemi nasıl bir seyir izledi?

  Türkiye'de normalleşme süreci Haziran ayında başlatıldı. Yaz aylarında düğün gibi etkinliklerin yeniden başlaması, seyahatlerin artması ve Kurban Bayramı gibi etkenlerle vaka sayısının yeniden yükselişe geçtiği görülüyor. Türkiye'de normalleşme sonrası salgın nasıl bir seyir izledi?

 • Türk Tabipleri Birliği, Türkiye'de pandeminin 6. ayında hangi tespit ve önerilerde bulunuyor?

  Türk Tabipleri Birliği (TTB), "COVID-19 salgınında 6. Ay Değerlendirme Raporu"nda 95 sağlık çalışanın hayatını kaybettiğini açıkladı. 812 sayfalık raporda COVID-19 pandemisi sürecinde kamu hastanelerinin durumundan sağlık çalışanlarının beden ve ruh sağlığına, salgındaki sınıfsal eşitsizlikten COVID-19 hastalarının tedavisini gerçekleştiren hekimlerin tecrübelerine kadar birçok başlığa yer veriliyor.

 • Cerrahpaşa'da bir gün: Koronavirüsle savaşın ön cephesinde neler yaşanıyor?

  BBC Türkçe ekibi, İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde bir gün geçirdi ve yoğun bakım dahil ilgili servislerde Covid-19'a karşı verilen mücadeleyi gözlemledi.

 • Koronavirüs antikor testi: Cerrahpaşa Covid-19 laboratuvarında bir gün

  Bu günlerde birçok kişiCOVID-19 geçirip geçirmediğini sorguluyor. Hastalığı geçirip geçirmediğimizi anlamanın en geçerli yolu antikor testi olmak. BBC Türkçe ekibi, Cerrahpaşa Hastanesi Covid-19 laboratuvarında bir gün geçirdi, antikor testi yaptırıp bu testlerle ilgili merak edilenleri araştırdı.

 • Zonguldak: Koronavirüs döneminin '+1' kenti

  Koronavirüs döneminde sokağa çıkma yasakları, haftalar boyunca 30 büyükşehir dışında Zonguldak'ta da hayata geçirildi. Bu hafızalara "30+1" kavramıyla kazındı. Peki bu kavramın arkasında ne yatıyor? BBC Türkçe, Zonguldak'ta araştırdı.

 • Koronavirüs: İstanbul'da 'normalleşme' ve endişe

  Türkiye'de 1 Haziran'dan beri koronavirüs tedbirlerinin önemli bölümü kaldırıldı ve "normalleşme" sürecinde yeni bir aşamaya geçildi. İstanbul sakinleri ile alınan tedbirleri, endişelerini ve önümüzdeki süreçten beklentilerini konuştuk.

 • Normalleşmenin ilk haftasında İstanbul

  Koronavirüsle mücadele kapsamında hayata geçirilen kısıtlamalar, 1 Haziran itibariyle kalkmaya başladı. BBC Türkçe ekibi koronavirüsün en fazla etkilediği kent olan İstanbul sokaklarında bu değişimi görüntüledi.

 • Video, BBC Vuhan'da: Karantina sonrası hayat, Duration 3,14

  Yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde hayat normale dönmeye başladı. Ancak kentteki işletme sahipleri bu yılın zor geçeceğini söylüyor. BBC, Vuhan'da yaşayanlarla konuştu.

 • Pandemiyle birlikte zor günler yaşayan özel tiyatrolar ne istiyor?

  Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını özel tiyatrolarda büyük hasarlar bıraktı. Salonlarını kapatmak dahi pek çok zorlukla karşı karşıya kalan özel tiyatroların beklentileri neler? Kültür ve Turizm Bakanlığı taleplere nasıl karşılık veriyor?

 • Ev dışında her yerde maske takmak zorunlu hale geldi

  Türkiye genelinde koronavirüs vaka sayılarının artmasının ardından İçişleri Bakanlığı'nın bugün yayımladığı yeni genelge ile 81 ildeki bütün alanlarda maske takmak zorunlu hale geldi. Karar, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyesi üzerine alındı.

 • Rusya'daki aşıdan ilk rapor: Bağışıklık oluşturuyor, ciddi yan etkisi yok

  Covid-19 aşısının küçük ölçekli ve sınırlı süreli de olsa ikinci aşama denemelerini tamamlayan Rus uzmanların ulaştığı sonuçlar Lancet dergisinde yayınlandı. Ancak uzmanlar aşının genel kullanıma girebilmesi için çok daha kapsamlı denemelerden geçmesi gerektiğini söylüyor.

 • 'Çocuklarda karın ağrısı, ishal ve kusma koronavirüs belirtisi olabilir'

  Kuzey İrlanda'daki bir üniversitede araştırmacılar, çocuklarda karın ağrısı, ishal, kusma gibi şikayetlerin koronavirüs belirtisi olabileceğini söylüyor.

 • Koronavirüs vücudu nasıl etkiliyor?

  Aralık’ta Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, tüm dünyada hızla yayılıyor. Hastalıkların çoğu hafif şiddette seyrediyor. Ancak dünya genelinde 6.500’e yakın insan yaşamını yitirdi. Peki, virüs vücuda nasıl saldırıyor? Neden bazı insanlar ölürken, bazıları iyileşiyor.

 • Koronavirüsten nasıl korunursunuz?

  Sağlık yetkilileri, virüsten kendimizi nasıl koruyabileceğimize dair adım adım yönerge ve tavsiyelerde bulunuyor. Adım adım virüsten nasıl korunabileceğinizi derledik.

 • WHO'nun Covid-19'u 'pandemi' ilan etmesinin birinci yılı: Ülkelerde son durum ne?

  BBC Türkçe'nin düzenli olarak güncellenen haritasında dünya genelindeki son durumu, virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığına yakalanan ve hayatını kaybedenlerin sayısını görebilirsiniz.

 • Türkiye'de 52 bin 676 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 248 kişi daha hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 52 bin 676 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu 248 kişi daha hayatını kaybetti.

 • Covid hastalığını atlatanlar ne kadar sürede iyileşiyor?

  Koronavirüse yakalanıp atlatanların eski sağlıklarına kavuşma süresi hastadan hastaya büyük değişiklik gösterebiliyor. Yoğun bakıma yatırılan Covid-19 hastalarının eski güçlerini geri kazanmalarının bir yıl geçebileceği ifade ediliyor.

 • Koronavirüs tedavisi: En başarılı ilaçlar ve yöntemler hangileri?

  Koronavirüse karşı aşı çalışmaları devam ederken bir yandan da Covid-19 hastalığına yakalanan kişileri iyileştiren tedavi yöntemleri için araştırmalar sürüyor. Bugüne kadar denenen ilaçlar arasında umut verenler hangileri?

 • Koronavirüsün hava yoluyla bulaştığına dair bulgular ne anlama geliyor?

  Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) koronavirüsün havada asılı kalan damlacıklar yoluyla yayılma ihtimalini saf dışı bırakamayacağı yönündeki açıklaması önemli bir tavır değişikliği olarak gösteriliyor. Hava yoluyla bulaşma nedir ve teyit edilmesi halinde koronavirüsle mücadele stratejilerini nasıl değiştirir?

 • Koronavirüs aşısı çalışmaları hangi aşamada?

  Covid-19 salgınına karşı aşı üretme yarışı tüm dünyada sürüyor. Hemen her gün farklı kaynaklardan aşının sonbahar aylarında hazır olacağına dair haberler yayımlanıyor. Peki bu beklentiler ne kadar gerçekçi? Aşı geliştirme süreçleri ve potansiyel aşı adayları ne durumda?

 • Kapalı ortamda virüs kapmamak için ne yapmak gerekir?

  Sonbaharın yaklaşmasıyla insanlar kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirmeye başladı. Peki kapalı alanda soluduğumuz havayı iyileştirmek mümkün mü? Uzmanlar bunun için 5 öneride bulunuyor.

 • Araştırma: Artık daha bulaşıcı ama daha ölümcül değil

  ABD'de yapılan bir araştırma mutasyon geçiren koronavirüsün mesafe önlemleri karşısında değişerek muhtemelen daha bulaşıcı hale geldiğine ancak öldürücülüğünün artmadığına işaret ediyor.

 • Araştırma: Koronavirüs testleri hatalı pozitif sonuçlar verebilir

  Yapılan bir araştırma, koronavirüs teşhisinde kullanılan PCR testlerinin çok hassas olmasından dolayı eski enfeksiyonlardan kalan ölü virüsleri de tespit ederek, hatalı pozitif sonuçlar çıkarabildiğini öne sürdü.

 • Mart'tan bu yana karantinadaki Arjantin’de neler yaşanıyor?

  Güney Amerika ülkesi Arjantin, koronavirüs salgını nedeniyle dünyada en katı sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı ülkeler arasında yer alıyor. Alınan önlemler vaka sayısını ve can kaybı oranını kontrol altına almış gibi görünse de, bir dizi sosyal, ekonomik ve psikolojik sıkıntıyı da beraberinde getiriyor.

 • Koronavirüsle ortaya çıkan hareketsizlik ve kilo problemi tehlikeli boyutlarda mı?

  Uzmanlar pandemi sırasında spor yapılamamasına bağlı olarak ortaya çıkan hareket eksikliğiyle obezite ya da kalp sorunları gibi hastalıklarda artış yaşanmasından endişeleniyor.

 • Aşı nedir, tarih boyunca hangi gelişmeler yaşandı?

  İnsanlığın mücadele ettiği en ölümcül hastalıklardan biri olan çiçek, bulaştığı 10 kişiden 3'ünü öldürecek, kalan yedisini de ömrünün sonuna kadar "damgalayacak" güce sahipti. 1980'den bugüne 200 milyona yakın insan çiçek hastalığından ölmekten kurtuldu. Peki keşfi insanlık tarihinin dönüm noktalarından biri olacak kadar önemli olan aşı nedir?

 • Contagion: Koronavirüs salgınını tahmin edip etmediği tartışılan 2011 yapımı film

  Yakın zamanda Google'daki aranması hızla artan Contagion, internette en çok indirilen filmlerden biri haline geldi. Bu popülerliğin sebebi ise koronavirüs salgınıyla film arasındaki görülen benzerlikler.

 • Covid-19'un uğramadığı 10 ülke

  Dünyanın hemen bütün ülkelerine yayılan koronavirüs sadece 10 ülkeye girmedi. Ama bu, bu ülkelerin dünyayı saran krizden etkilenmedikleri anlamına gelmiyor.

 • ABD'liler neden 100 yıl önce de maske takmayı reddediyordu?

  1918'deki İspanyol gribi salgınında birçok Amerikalı hastalığın yayılmasını önlemek üzere tasarlanmış yüz maskelerini takmayı reddetti. Tarihçilere göre, bunun arkasında yatan nedenler neler?

 • Afrika'daki düşük ölüm oranları yoksullukla bağlantılı olabilir mi?

  Koronavirüs salgınında Afrika'da şaşırtıcı bir şekilde düşük düzeyde seyreden vaka ve ölüm sayıları ile yoksulluk ve kalabalık ortamlarda yaşama koşulları arasında bir bağlantı olabilir mi?

 • Aşı bulunursa dağıtımı için '8.000 jumbo jet gerekecek'

  Havayolu endüstrisi, koronavirüs aşısının bulunması durumunda dünya genelinde dağıtımının yapılması için 'şimdiye kadar görülen en geniş çaplı nakliye operasyonunun' yürütüleceğini söylüyor.

 • Koronavirüs: Ülkelerin okul stratejileri neler?

  Koronavirüs salgınının ikinci dalgası ülke ülke etkisini göstermeye başladı. Vaka sayılarındaki artışla beraber sonbahar döneminde okulların açılıp açılamayacağı da birçok ülkede tartışma konusu haline gelmiş durumda.