Dağlık Karabağ: Putin ve Macron'dan Ermenistan ve Azerbaycan'a ateşkes çağrısı

Putin ve Macron

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

ARŞİV: Putin ve Macron görüşmesi, 26 Haziran 2020

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, video konferans yöntemiyle yaptıkları görüşmede Dağlık Karabağ'da Ermenistan ile Azerbaycan arasında süren çatışmaları el aldı.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Macron'un talebi üzerine yapılan görüşmede iki liderin "savaşan taraflardan bir an önce ateşkes ilan etmelerini, gerginliği azaltmalarını ve azami itidal göstermelerini istediği" belirtildi.

Putin ve Macron, "Dağlık Karabağ krizinin siyasi ve diplomatik çözümü dışında bir alternatif olmadığında" görüş birliğine vardı.

İki lider, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) önderliğindeki Minsk Grubu da dahil olmak üzere işbirliğinin geliştirilmesi ve grubun başkanlığını yürüten Rusya, Fransa ve ABD'nin ortak bir açıklama ile taraflara, düşmanlıklara derhal son verilmesi ve barış görüşmelerinin başlatılması çağrısı yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Görüşmede ayrıca Belarus'taki durumun ele alındığı ve Putin'in "egemen bir devletin iç işlerine müdahale veya meşru yetkililere dış baskı uygulama girişimlerini kabul etmeyen ilkeli tutumu" bir kez daha dile getirdiği belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Çarşamba günü Moskova'nın, Ermenistan ile Azerbaycan dışişleri bakanları arasında görüşmelere evsahipliği yapabileceğini söyledimişti.

Ermenistan: Çatışmalar yoğunlaştı

27 Eylül'den bu yana Ermeni ve Azeri güçleri arasında Dağlık Karabağ'da yaşanan şiddetli çatışmalarda, aralarında sivillerin de bulunduğu onlarca kişi öldü.

Ermenistan, Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile çatışmaların yeni bir yoğunluk kazandığını belirtti.

Azerbaycan'ın çoğunlukla top atışında bulunduğu, Çarşamba akşamından bu yana 400'e yakın Azeri askerin öldürüldüğü ve üç helikopterin düşürüldüğü iddia edildi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan, Bakü'nün Erivan'dan tek taraflı tavizler koparmaya çalıştığını ama bunda başarılı olamayacağını söyledi.

Mnatsakanyan, soruna barışçıl bir çözüm dışında bir alternatif olmadığını savundu.

Azerbaycan ise Dağlık Karabağ'ın kontrolünü ele geçirinceye dek savaşmaya devam edeceğini açıkladı.

Azerbaycan iddiaları yalanladı

Öte yandan Azerbaycan'ın ABD Büyükelçisi Elin Süleymanov, Ermenistan ile çatışmalara Türk askerleri ve Suriye'den gönüllülerin katıldığına dair iddiaları yalanladı.

BBC'ye konuşan Süleymanov, Ermenistan'a ait bir savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürüldüğü iddiasını da reddetti.

Süleymanov tüm bu iddiaları "rencide edici" olarak nitelendirdi.

Rusya ve Fransa daha önce, "Türkiye'nin Suriyeli militanları Azerbaycan'a gönderdiği" yolundaki haberlerden kaygı duyduklarını açıklamıştı.

BBC Türkçe'ye konuşan üst düzey bir Türk güvenlik yetkilisi, Suriyeli savaşçılarla ilgili iddiaların "Ermenistan'ın propagandası olduğunu" söylemişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da, iddialar için "Asılsız ithamlar" demişti.

Dağlık Karabağ, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Azerbaycan'ın topraklarının yaklaşık yüzde 20'sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki bazı bölgeler, 1990'ların başından bu yana Ermenistan işgali altında bulunuyor.

Çatışmaları ele almak üzere olağanüstü toplanan BM Güvenlik Konseyi, çatışmaların bir an önce sona erdirilmesi çağrısı yaptı.