ABD başkanlık seçimleri: Trump, Biden ile sanal tartışmaya katılmayı 'vakit kaybı' diyerek reddetti

Trump Biden tartışması

Kaynak, Getty Images

ABD Başkanlık Tartışmaları Komisyonu'nun, Başkan Donald Trump ile Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden arasındaki ikinci tartışmanın sanal ortamda yapılacağını açıklaması üzerine Trump, sanal tartışmaya katılmayı reddetti.

Trump'ın Beyaz Saray'da koronavirüs tedavisine devam etmesinin sanal formata geçme kararında etkili olduğu belirtiliyor.

Doktoru, Trump'ın son 24 saattir herhangi bir Covid-19 belirtisi göstermediğini söylemişti. Ancak Beyaz Saray'da koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı artıyor.

Trump, rakibini "korumak" üzere alınan sanal tartışmada vaktini boşa harcamayacağını söyledi.

Biden ise Trump'ın "her saniye fikir değiştirdiğini" belirtti.

Kampanya ekipleri tartışmanın 22 Ekim'e ertelenmesinde anlaştı

Trump'ın kampanyasını yürüten ekip, tartışmanın bir hafta ileri tarihe atılması yönünde Biden'ın ekibinden gelen teklife açık olduğunu duyurdu.

Joe Biden'ın kampanya ekibi, Başkan'ın "Covid ve ekonomideki başarısızlıkları" konusunda sorumluluktan kaçmaya çalıştığını belirterek tartışmanın bir hafta sonraya ertelenmesi çağrısında bulunmuştu.

İki ekip 22 Ekim tarihinde anlaşmış görünüyor, ancak tartışmanın formatı henüz netlik kazanmış değil.

Trump'ın kampanya ekibi menajeri Bill Stepien, "Bu tartışmanın 22 Ekim'de olması konusunda hemfikiriz, buna uygun olarak üçüncü tartışma da 29 Ekim'e alınmalı" dedi.

New York Times gazetesi, kampanya ekiplerinin, bu tartışmanın, ilk planlandığı haliyle üç tartışmanın ikincisi mi yoksa sonuncu tartışma mı olacağı konusunda anlaşamadığını yazdı.

Kaynak, Getty Images

Sanal tartışma kararı

90 dakika sürecek ikinci tartışmanın Miami'deki Adrienne Arsht Gösteri Sanatları Merkezi'nde yapılması planlanıyordu. Adayların farklı yerlerden video konferans bağlantısıyla tartışmaya katılacağı bir format oluşturulduğu belirtilmişti.

Eğer tartışma bu formatta yapılırsa, bölge halkı dinleyici olarak katılabilecek ve adaylara soru soracak, moderatör de Miami'de olacaktı.

Komisyon, "tüm katılımcıların sağlık ve güvenliğini korumak için" bu kararın alındığını açıkladı.

Trump, Covid-19 tedavisi gördüğü hastaneden taburcu olduktan sonra, Biden ile Miami'de sahnede tartışmayı dört gözle beklediğini belirterek "çok iyi olacak" demişti.

Biden da Pazartesi günkü konuşmasında, doktorların onay vermesi halinde Trump ile sahneyi paylaşabileceğini ifade etmişti.

Trump ne dedi?

Trump, ikinci tartışma ile ilgili yorumunu, Fox Business Channel'a telefon bağlantısı ile verdiği mülakat sırasında yaptı.

Trump, "Kişisel bir tartışmada vakit harcamayacağım. Bilgisayar önüne oturmak, çok saçma. Bağlantınızı koparıyorlar... Sanal tartışma yapmayacağım" dedi.

Trump kampanyasının menajeri Bill Stepien ise komisyon kararını "Joe Biden'ın savunmasına koşma" olarak değerlendirdi ve "acınası" nitelemesini kullandı. Kendi Covid testi de daha önce pozitif çıkmış olan Stepien, Trump'ın tartışmadan önce "çok sayıda negatif test" sonucu açıklayacağını ifade etti.

Stepien, Trump'ın tartışma yerine miting düzenleyeceğini söyledi.

Trump ise sağlığı konusunda, "Geri döndüm çünkü ben mükemmel bir fiziksel örneğim" ifadesini kullandı.

Trump-Biden tartışmasının ilkinde taraflar birbirine hakaret etmiş, sık sık karşılıklı sözlerini kesmişti. ABD medyası tartışma için "kaos" ve "çirkin" ifadelerini kullanmıştı.

Çarşamba akşamı Mike Pence ve Kamala Harris arasında yapılan başkan yardımcıları tartışması çok daha ölçülü olmuştu.