Fransa AB liderlerine "Türkiye'ye karşı harekete geçme" çağrısı yaptı

Fransa Ticaret Bakanı Franck Riester
Fotoğraf altı yazısı,

Fransa Ticaret Bakanı Franck Riester

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in Türkiye'nin Fransa'nın içişlerine karışmaması gerektiğini söylemesinin ardından Fransa Ticaret Bakanı da, Avrupa Birliği'nin (AB) bir sonraki zirvesinde Türkiye'ye karşı adım atmak zorunda olduğunu söyledi.

Bakan Franck Riester milletvekillerine yaptığı konuşmada, "Bir sonraki Avrupa Konseyi toplantısında, kendi çıkarlarını ve Avrupa değerlerini daha iyi korumak için Avrupa, Türkiye ile güç dengesini güçlendirmesini sağlayacak kararlar almak zorunda kalacak" dedi, ancak detay vermedi.

Avrupa Konseyi bir sonraki toplantısını 10-11 Aralık'ta Brüksel'de gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransız mallarının boykot edilmesi çağrısının ardından, İçişleri Bakanı Darmanin de, France Inter Radyosu'na yaptığı açıklamada Türkiye ve Pakistan'ı kast ettiğini söyleyerek, "Fransa'da olanlara dış güçlerin karışması, her birimizi şoke etmeli" dedi.

Fransız bakan "Türkiye Fransa'nın içişlerine karışmamalı" diye de ekledi.

Fotoğraf altı yazısı,

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin

Avrupa Komisyonu'ndan bir sözcü ise yaptığı açıklamada Türkiye'nin AB'ye aday ülkeler arasında olduğunu hatırlatarak, "Herhangi bir üye ülkenin ürünlerinin boykot edilmesi çağrıları bu yükümlülüklere aykırı ve Türkiye'yi Avrupa Birliği'nden daha da uzaklaştırıyor" dedi.

Fransa'da 16 Ekim'de Samuel Paty adlı bir öğretmenin, Muhammed Peygamber'in tartışmalı karikatürlerini öğrencilerine göstermesinin ardından başı kesilerek öldürülmesi sonrası Montpellier ve Toulouse kentlerindeki belediye binalarına, Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan karikatürler yansıtılmıştı.

Erdoğan'ın boykot çağrısı

Erdoğan bu olayı "Güya laikliğin kalesi Fransa'da Peygamber Efendimiz ile ilgili karikatürün bina duvarına yansıtılması en basit tabirle bayağılıktır. İslam düşmanlığının Türk düşmanlığı olduğunu da akıllarımızdan çıkarmamalıyız" sözleriyle eleştirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'yla son aylarda Doğu Akdeniz ve Libya'da yaşanan gerilime değinerek "Nasıl Fransa'da Türk markalı mal satın almayın deniyorsa ben de şimdi milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın" demişti.