Yunanistan Parlamentosu, Fransa'dan 18 Rafale savaş uçağı satın alınmasını onayladı

  • Stelyo Berberakis
  • Atina
Rafale savaş uçağı

Kaynak, PA Media

Yunanistan Parlamentosu, Yunan Hava Kuvvetleri'ni güçlendirmek amacıyla Fransız yapımı 6'sı yeni 12'si kullanılmış 18 Rafale tipi savaş uçağının satın alınmasını öngören anlaşmayı onayladı.

Üç gün süren parlamento oturumundan sonra yapılan elektronik oylamada sadece Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ile eski Ekonomi Bakanı Yanis Varoufakis'in Mera25 partisi ret oy kullandı.

İktidardaki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP), ana muhalefet sol SYRİZA partisi ve sosyalist KIN.AL partisi ve milliyetçi EL.SYN anlaşmayı büyük çoğunlukla kabul etti.

Kullanılmış Rafale uçaklarından ilk altısının Temmuz'da Atina'ya teslim edileceği açıklandı.

Anlaşmaya göre 6 yeni Rafale uçağı 2022'de, kalan 6 adet kullanılmış Rafale ise 2023'te teslim edilecek.

"Aynı anda 40 hedefi püskürtebilecek kapasiteye sahip olduğu" belirtilen ve üzerlerinde "Exocet, Scalp, Mica ve Meteor füzeleri" taşıması öngörülen 18 adet Rafale jetleri için Yunanistan Savunma Bakanlığı bütçesinden 2 milyar 490 euro ayrıldığı açıklandı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopoulos, Fransa'dan 18 adet Rafale savaş uçağının acilen alınmasına gerekçe olarak, geçtiğimiz yıl Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerginliği gösterdi.

Panayotopoulos, "çok yönlü tehdit ve provokatif eylemleri püskürtme yetenekleri olan Rafale uçaklarının Yunan Hava Kuvvetleri'nin caydırıcı gücünü artıracağını" söyledi.

4 yeni savaş gemisi

Yunanistan'ın bu amaçla 4 adet yeni fırkateyn de satın alacağını belirten Panayotopoulos, Fransız yapımı Belharra tipi gemiler için de Fransa'dan gelen önerilerin incelendiğini söyledi.

Rafale uçaklarının satın alınması Yunanistan Parlamentosunda onaylanmasıyla, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly'nin önümüzdeki günlerde Atina'ya geleceği ve iki ülke arasındaki anlaşmanın imzalanacağı açıklandı.

Yunanistan kara sularını 12 mile çıkaran tasarı

Yunanistan Parlamentosu'nda başlatılan diğer bir oturum da Yunanistan'ın kara sularını 6 milden 12 mile çıkaran yasa tasarısı ile ilgili.

Yunanistan'ın batısındaki İyonya Denizi'ndeki kara sularını 12 mile çıkaran tasarı, 19 Ocak Salı günü oylamaya sunulacak.

Yasa tasarısında, Ege ve Akdeniz'deki kara sularının muaf tutulmasına rağmen, tasaranın 2. maddesinde "Yunanistan'ın geri kalan kara sularını da 12 mile kadar uzatma hakkını saklı tuttuğu" belirtiliyor.

Yunan hüklümeti, İyonya Denizi'nden sonra sırada Girit adasının güneyindeki kara sularını da 12 mile kadar uzatılmasının incelendiğini açıklıyor.