Joe Biden ilk hangi icraatları hayata geçirmeyi planlıyor?

Joe Biden

Kaynak, Getty Images

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'daki ilk gününde 17 başkanlık kararnamesi yayınlayarak selefi Donald Trump dönemindeki bazı politikaları geçersiz kıldı.

Biden'ın icraat listesinin ilk sırasında yer alan Covid-19 önlemleri kapsamında yayımladığı başkanlık kararnamesiyle federal binalarda ve bazı toplu taşıma araçlarında maske takılmasını 100 gün boyunca zorunlu hale getirdi.

Ayrıca ilk gün yayımladığı başka kararnamelerle kararnameyle yeni Başkan, ABD'nin yeniden Paris İklim Sözleşmesi'ne taraf olmasını sağladı ve Trump yönetiminin Dünya Sağlık Örgütü'nden çekilme kararını iptal etti. YineTrump'ın bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklayan kararını da iptal eden bir başkanlık kararnamesi yayımlandı.

Biden'ın gündeminde olduğu bilinen başlıklar şunlar:

Koronavirüs önlemleri

Koronavirüs salgını, ABD'de 400 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı. Yeni yönetimin en büyük önceliği de salgın için harekete geçmek olacak.

Biden, Covid-19 ile mücadeleyi "yönetimimizin karşılaşacağı en önemli savaşlardan biri" olarak nitelendirdi ve stratejisini hemen uygulama sözü verdi.

Bu yönde attığı ilk adımlardan biri de, ülke çapında ve eyaletler arası seyahatlerde maske takma zorunluluğu getirmek oldu.

Kaynak, Los Angeles Times via Getty Images

Ancak bugüne kadar maske zorunluluğuna karşı çıkan eyalet valileri yine direnebilirler. Çünkü ABD başkanının ülke çapında bir maske kuralı getirme yetkisi yok.

Biden bu durumu kabullenmiş olsa da, kişisel olarak valilerle görüşüp ikna etmeye çalışacağını söylüyor.

Valilerin bu zorunluluğu kabul etmemeleri durumunda belediye başkanlarını bu mücadeleye çağıracağı konusunda da söz verdi. Ancak kuralın nasıl uygulanacağı da hala net değil.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

15 Ocak 2021'de Massachusetts'teki Gillette Stadyumu'nda aşılanmış kişilere verilen rozetler.

100 günde 100 milyon doz aşı

Biden, görevdeki ilk 100 gününde 100 milyon insana, koronavirüs aşısının ilk dozunun yapılmasını istiyor.

Yeni yönetim bu uygulama için ikinci doz için elde tutulan aşılar dahil mümkün olan tüm aşıları kullanmak istiyor.

Ayrıca Biden, hızlı test kitleri ve ilaçları da kapsayacak şekilde kişisel koruyucu ekipman zincirinin genişletilmesi için çalışacak.

WHO'ya yeniden katılma

Donald Trump, Covid-19 salgınında Dünya Sağlık Örgütü'nü (WHO) sert bir dille eleştirmiş ve ülkesini örgütten çekmeye yönelik planlarını açıklamıştı.

Trump, WHO'nun ihtiyaç duyulan reformları gerçekleştiremediğini söylemişti.

Biden ise Trump'ın kararını geri alma sözü vermişti.

Başkanlık kararnameleri

Biden, Beyaz Saray'daki mesaisine başlar başlamaz bazı başkanlık kararnamelerine imza attı. Bu kararnameler şunlar:

  • ABD'nin Paris İklim Anlaşması'na geri dönülmesi
  • Çoğunluğu Müslüman olan ülkelerdeki tartışmalı seyahat yasağının kaldırılması
  • Eyaletler arası seyahatlerde maske takılmasının zorunlu kılınması
  • Pandemi nedeniyle ev tahliyeleri ve hacizlere ilişkin ülke çapında kısıtlamaların genişletilmesi
  • Öğrenci kredisi ödemelerinin ertelenmesine devam edilmesi

Kiracılar ve ev sahipleri için yardım

Joe Biden yönetimi, ev kredileri üzerinden gerçekleştirilen ev tahliyelerini yeniden durdurmak, öğrenci kredilerinin ödemelerine ara vermeye devam etmek gibi ekonomik önlem paketlerini de hayata geçireceğini söyledi.

Biden'ın ekibi, bu haftanın başında başkanın çalışan ailelere yönelik ekonomik yardım paketini hayata geçirmeyi planladığını söylese de daha fazla detay vermedi.

Kaynak, The Boston Globe via Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Boston'da yapılan bir eylemde ev tahliyeleri protesto edildi.

1,9 trilyon dolarlık koronavirüs paketi

Biden, geçen hafta 1,9 trilyon dolarlık bir koronavirüs teşvik paketini "Büyük bir insani kriz yaşanıyor ve kaybedecek vaktimiz yok" sözleriyle duyurdu.

Kongre'nin paketi onaylaması halinde bütün Amerikalılara 1400 dolar bir ödeme yapılacak. Biden pakete, okulların yeniden güvenle açılmasına yardımcı olacak finansmanı da dahil etti. Okulların açılması da Biden'ın ilk 100 günlük planı içerisinde yer alıyor.

Bu finansal paket Biden'ın Aralık ayında kongreden geçen ve yeterli bulmadığı 900 milyar dolarlık pakete ek olacak.

Cumhuriyetçilerin ABD ekonomisinin borç yükümü artıracak bu pakete itiraz etmesi bekleniyor. Ancak Demokratlar artık az farkla da olsa Kongre'nin iki kanadını da kontrol ediyor.

Trump'ın vergi indirimlerine son vermek

Yeni başkanın ekonomik gündeminde sadece Covid yok. Biden, koltuğuna oturur oturmaz Trump'ın getirdiği vergi indirimlerinden kurtulmayı planlıyor.

Trump, başkanlık görevinin başlarında 2017'de vergi indirimlerini getirmişti. Biden tarafı ise bu indirimlerin en zengin Amerikalıları haksız yere ödüllendirdiğini ve küçük işletmeler yerine büyük şirketlere avantaj sağladığı görüşünde.

Biden, kurumlar vergilerindeki yapılacak artışa ek olarak ABD firmalarının yabancı ülkelerde elde ettiği karlar için ödediği vergileri de hızlı bir biçimde iki katına çıkaracağını duyurdu.

Biden'ın vergi politikalarını oluşturan yeni yasaların Kongre'den geçmesi gerekiyor.

Paris İklim Anlaşması'na geri dönüş

ABD'nin 46'ncı Başkanı'nın söz verdiği bir başka adım da, başkanlığının ilk gününde Paris İklim Anlaşması'na yeniden katılmaktı. Biden Beyaz Saray'daki ilk gününde bu sözünü tuttu.

Anlaşmanın asli ve uzun dönemli hedefi, endüstriyelleşme öncesi döneme kıyasla küresel sıcaklık artışının 2°C'nin olabildiğince altında tutulması.

ABD, Trump'ın aldığı kararla anlaşmadan çıkan ilk ülke olmuştu.

Biden ayrıca, iklim krizini azaltma önlemleri konusunda daha yüksek standartları hedeflemeyi ve görevdeki ilk 100 gün içinde bir Dünya İklim Zirvesi düzenlemeyi taahhüt etti.

Yeni başkan ayrıca ABD'nin 2050 yılına kadar ABD'nin sıfır emisyon hedefine ulaşacağı yasayı çıkarmak için Kongre ile birlikte çalışmak istediğini belirtti.

Keystone XL boru hattının iptali

Biden'ın Trump tarafından imzalanan ve ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki petrol tesislerine Kanada'dan petrol taşımasını hedefleyen Keystone XL boru hattını da iptal edeceği söyleniyor.

Kaynak, AFP via Getty Images

Joe Biden'ın gündeminde Trump'ın aldığı araç emisyon hedeflerinin hafifletilmesi gibi bazı kararları geri almak da var.

Otomobiller ve ağır iş taşıtları için "sert" yeni emisyon limitleri üzerine çalışmak, 2030 yılına kadar ABD topraklarının ve sularının yüzde 30'unu korumak, kamu arazilerinde yeni sondajı yasaklamak, Kuzey Kutup Bölgesi Ulusal Yaban Hayatı Koruma Alanı'nı sondaja kapatmak, Biden'ın vaatleri arasında.

Kaynak, AFP via Getty Images

Seyahat yasağının kaldırılması

Trump'ın Ocak 2017'de göreve geldikten sadece yedi gün sonra imzaladığı seyahat yasağını kaldırmak, atılacak ilk adımlar arasında olacak.

Trump'ın aldığı seyahat yasağı kararı İran, Libya, Somali, Suriye, Yemen, Venezuela ve Kuzey Kore vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklıyor.

Kaynak, AFP

Vatandaşlık uygulamaları

Biden'ın bir diğer büyük göçmenlik taahhüdü ise belgesiz 11 milyondan fazla göçmene vatandaşlık verecek yasa tasarısını Kongre'ye sunmak.

Ekim ayında yaptığı bir konuşmada Biden, Daca programı (Deferred Action for Childhood Arrivals [Çocuk Göçmenlere İstisnai Muamele] olarak bilinen ve 16 yaşından önce ABD'ye yasa dışı getirilen göçmen çocukların bu ülkede yasal olarak yaşamasına imkan veren program) kapsamındaki çocuklara vatandaşlık verileceğini duyurmuştu.

Biden'ın görevdeki ilk gün yapacağı işler arasında gösterilen taahüddün hayata geçmesinin en az altı ay sürebileceği söyleniyor.

Kaynak, AFP via Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Meksika sınır duvarının dolaşmış ve duvara bir imza atmıştı.

Meksika sınırındaki duvarın yapımına son vermek

Biden, Trump'ın Meksika sınırına inşa ettirdiği duvarın yapımına son vereceğini duyurdu. Duvarın ABD için para kaybı olduğunu savunan Biden yönetimi, bunun yerine yeni sınır tarama önlemleri alacağını açıkladı.

Adalet sisteminde reformlar

Irkçılık; Covid-19 salgını, ekonomi ve iklim ile birlikte Biden'ın mücadele etmesi gereken dört büyük konudan biri.

Biden, görevdeki ilk 100 gününde polis teşkilatlarında reform yapılmasına yardımcı olacak bir ulusal polis gözetim organı kurma sözü verdi. Ancak bu plana dair çok az şey biliniyor.

LGBTİ politikaları

Joe Biden, translara yönelik şiddeti engellemek için kaynak ayırmak, ordudaki trans yasağını kaldırmak, okullarda trans öğrencilere verilen rehberliği yeniden sağlamak gibi taahhütlerde de bulundu.

Biden'ın bir diğer önceliği de mevcut federal medeni kanunlarına cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ekleyecek Eşitlik Yasası'nı geçirmek. Ancak Biden'ın bu yasayı ne kadar hızlı geçirebileceği belirsizliğini koruyor.

Kaynak, Getty Images

Müttefiklerle iyi ilişkiler kurulması

Trump zaman zaman ABD'yi, Biden'ın "liberal demokratik ideallerin koruyucusu" olarak adlandırdığı NATO'dan çekme tehdidinde bulunmuştu.

Biden'ın ise ABD'nin müttefikleriyle yeni dönemde daha iyi ilişkiler kurmak istediği de biliniyor.

Yeni başkanın Oval Ofis'teki ilk mesai gününde NATO üyelerine göndereceği mesajda, "Geri döndük. Bize eskisi gibi yeniden güvenebilirsiniz" demesi bekleniyor.