Boğaziçi Üniversitesi protestoları: Kadıköy'de öğrencilere destek için toplanan gruba polis müdahale etti, gözaltılar var

Kadıköy

Kaynak, EPA

İstanbul Kadıköy'de polis, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek olmak ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu'yu protesto etmek isteyen gruba biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Bariyerlerle de kapatılan meydana sokulmayan göstericilerden bazıları, polise taş ve şişelerle karşılık verdi.

18.00'de yapılacağı duyurulan protestolar öncesi Kadıköy Kaymakamlığı, ilçede 7 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünü toplum sağlığı gerekçesiyle yasaklamıştı.

BBC Türkçe'den Mahmut Hamsici, polisin Kadıköy'de farklı noktalarda gösterici gruplarını dağıtmaya çalıştığını, yer yer göstericileri gözaltına aldığını aktardı. Polisin dağıttığı gösterici grupları Kadıköy'ün arka sokaklarında bir araya gelmeye çalışıyor. Bazı Kadıköy sakinleri evlerinde tencere, tavalara vurarak eyleme destek veriyor.

Avukat Hazal Halat'ın aktardığına göre Kadıköy'de toplamda 77 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar Bayrampaşa ve Haseki hastanelerinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Emniyeti'ne götürülecek.

BBC Türkçe'den Neyran Elden de Kadıköy'de sokaklara dağılan eylemcilerin "Asla aşağı bakmayacağız" ve "Direne direne kazanacağız" şeklinde sloganlar attığını bildirdi.

Beşiktaş'taki Kadıköy motor ve vapur iskelelerinin önünde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Motor iskelesinin önünde polis otobüsleri de bekliyor. Kadıköy'e geçmek isteyen gençlerden bazılarına, kimliklerini isteyerek Genel Bilgi Toplama (GBT) sistemi sorgusu yapıyor.

Boğaziçi Dayanışması, Boğaziçi Üniversitesi'nin bulunduğu Hisarüstü mahallesinde de otobüs duraklarında bazı öğrencilerin gözaltına alındığını bildirdi.

Kaynak, FUNDANUR OZTURK

Ankara'da da çok sayıda kişi gözaltına alındı

Öte yandan, Pazartesi günü gözaltına alınan üniversite öğrencilerine destek için Ankara'da Kızılay Meydanı'nda toplanan kalabalığa da polis müdahale etti. Müdahale sonrası 69 kişi gözaltına alındı.

BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk, müdahale sırasında öğrencilerin bir kısmının yerde sürüklendiğini, Kızılay Meydanı'ndan geçen araçların uzun süre korna çaldığını aktardı.

'Kayyum rektör atadınız' demek faşist bir yaklaşım

Bu arada İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Haber Global kanalında Candaş Tolga Işık'ın sunduğu TV programına katıldı.Işık'ın Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektörlük eylemlerinde keskin nişancı polislerin yer aldığını hatırlatarak sorduğu, "Üniversitede bunları gerektirecek neler oldu?" sorusuna Soylu, "Bahsettiğin gibi değil. Polisin silahı bu. Burası bir üniversite" yanıtını verdi. Rektör seçimlerinin YÖK'e devredildiğini hatırlatan Soylu, "Seçim olduğu zamanlarda herkes kendi hocalarını belirliyordu. Akademi ve bilimsel çalışmalar askıda kalıyordu. Üniversitede her 4-5 senede 1-1,5 yıllık kaybedilen bir zaman dilimi. Bu değişti. YÖK'ün CB'ye sunduğu aday seçiliyor. Dün öğretim üyeleri söz sahibiydi. Akademiyi nereye getirdiği apaçık ortada." diye konuştu.Öğretim üyelerinin rektör atamasını protesto etmesine yönelik konuşan Soylu, "Siz kayyum rektör atadınız diyorlar. Bu faşist bir yaklaşım. Siz kendi rektörünüzle alakalı böyle bir tablo ortaya koymanız doğru değil. Bu siyasal bir yaklaşım" dedi.