Myanmar'da darbe: Askeri yönetim göstericileri, 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekleri yolunda uyardı

Armoured vehicles have appeared on the streets of Myanmar's main city Yangon for the first time since the coup

Kaynak, Reuters

Myanmar'da 1 Şubat'ta darbe ile yönetime el koyan ordu devam eden protesto gösterilerine katılanlara hitaben bir açıklama yaparak, 20 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecekleri uyarısında bulundu. Ordu tarafından, ceza yasalarındaki son değişikliklerin bildirildiği açıklamada, darbenin başını çeken komutanlara yönelik "nefret veya itaatsizlik" kışkırtmanın da yine ağır hapis ile cezalandırılacağı kaydedildi.

Darbeyle görevden alınan ülkenin fiili lideri Aung San Suu Kyi'nin gözaltı süresi de iki gün uzatıldı.

Aung San Suu Kyi, Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yargıç karşısına çıkacak.Darbeden bu yana gösterilerin bir türlü yatışmaması üzerine ordu, daha sert müdahaleler yapılabileceğinin de işaretlerini veriyor. Ülkenin en büyük kentlerinden Yangon'da, darbe gününden bu yana ilk kez zırhlı araçlar sokağa çıktı.

Myanmar'da internet, Pazartesi gününün ilk saatinde neredeyse tamamen kesildi.

Kaynak, Getty Images

Fotoğraf altı yazısı,

Ülkede birkaç farklı şehirde zırhlı araçlar, merkez bölgelerde konuşlandı

Zırhlı birlikler yeniden sokağa çıktı, protestolar devam ediyor

Yangon'da Pazar günü, Budist rahipler ve mühendisler sokakta eylem yapmışlardı. Başkent Nay Pyi Taw'da ise motorsikletli bir grup kent sokaklarında protesto sürüşü yaptı.

Myanmar'a hizmet veren sağlayıcılar, yerel saatle rom 01:00 ve 09:00 arasında internetin kesilmesi talimatı aldıklarını duyurdu.

BBC'ye konuşan Nay Pyi Taw'da görevli bir doktor, ordunun evlere gece baskınları yaptığını söyledi.

Güvenlik nedeniyle ismi gizli tutulan bu kişi, "Halen endişeliyim çünkü 20:00-04:00 arası sokağa çıkma yasağı ile edildi. Bu süre içinde polis ve askerler bizim gibileri tutuklayabilir" dedi.

ABD büyükelçiliğinde görevli bir kişi de Yangon'daki Amerikan vatandaşlarını evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Myanmar ordusu, Cumartesi günü yapılan açıklamayla, önde gelen sekiz muhalif isim hakkında gözaltı kararı verildiğini, bu kişilerin halk tarafından saklanmaması gerektiğini duyurdu.

Video altyazısı,

Myanmar polisi protestoculara karşı tazyikli su kullandı

BM yetkilisi: Myanmar ordusu halkına savaş açtı

Myanmar'ın kuzeyindeki Kachin kentinde, protestolara müdahale eden askerler silah kullandı.

Myitkyina kentindeki gösteri sırasında da silah sesi duyuldu. Askerin gerçek mi yoksa plastik mermi mi kullandığı bilinmiyor. 5 gazetecinin bu kentte gözaltına alındığı bildiriyor.

Birleşmiş Milletler yetkilisi Tom Andrews, orduyu "halkına savaş açmakla" suçladı. Özel raportör Andrews, generallerin "umutsuzluk işaretleri" gösterdiğini ve yaşananlardan sorumlu tutulabileceklerini kaydetti.

Batılı ülkelerin büyükelçiliklerinden orduya, şiddete başvurmama çağrısı yapılıyor.

Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD'nin ortak açıklamasında, "Meşru hükümetlerinin devrilmesine karşı protesto eden göstericilere karşı, güvenlik güçlerine şiddete başvurmama çağrısı yapıyor" denildi.

Myanmar'da askeri yönetimin lideri Min Aung Hlaing, Kasım 2020'deki seçimlerin yasaya uygun bir şekilde yapılmadığını öne sürüyor.

Seçimleri gözaltındaki Aung San Suu Kyi'nin partisi açık farkla kazanmmış, askerlerin desteklediği muhalefet partisi ise yenilmişti.