Covid aşısı: Almanya’da Oxford-AstraZeneca aşısı 60 yaş altı için kısıtlandı

AstraZeneca aşısı

Kaynak, Reuters

Almanya, Oxford-AstraZeneca aşısının kanda pıhtılaşmaya yol açtığına yönelik bazı bulgular üzerine, aşının pıhtılaşmanın görüldüğü 60 yaş altı kişilere uygulanmasında kısıtlamaya gitme kararı aldı. Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca şirketi ise aşının faydalarının zararlarından çok daha fazla olduğunu savunuyor.

Almanya'da Oxford-AstraZeneca aşısı yapılan yaklaşık 2,7 milyon kişinin 31'inde kan pıhtılaşması görüldü ve 9 kişi hayatını kaybetti.

SITKO adlı Alman aşı komisyonunun tavsiyesine göre 60 yaşın altındakiler, yüksek riskli hastalıkları olanlar ve sağlık çalışanları gibi yüksek risk grubundalar ise doktorlarının tavsiyesini alarak AstaZeneca aşısını olabilecekler.

İlk dozu olan 60 yaşın altındakilerse, öncelik grubundalarsa ikinci dozu planlandığı tarihte olacaklar ya da SITKO'nun Nisan ayı sonunda açıklaması öngörülen tavsiyesini bekleyecekler.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Oxford-AstraZeneca aşısına getirilen kısıtlamaya karşın, tüm yetişkinleri yaz sonuna kadar aşılama hedeflerini tutturmayı amaçladıklarını söyledi.

Kısıtlamaların bir sorun oluşturduğunu kabul eden Spahn, böylece 60 yaş üzerindekilerin daha çabuk aşılanabileceğini vurguladı.

Daha önce Kanada da aşının 55 yaş altına yapılmasını durdurmuştu.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Ajansı aşının toplum için faydalarının zararlarından çok daha fazla olduğuna vurgu yapıyor. Aşının üreticileri de bu açıklamaları hatırlatıyor.

Mart ayının başında birçok Avrupa ülkesinde uygulanması durdurulan AstraZeneca aşısı, kan pıhtılaşması vakalarının sayısının çok az olması ve tedavisinin mümkün olduğunun ortaya çıkması üzerine aşılamayı yeniden başlatmıştı.

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca'nın ürettiği aşı için İngiliz hükümetinden bir sözcü, aşının güvenilir ve etkili olduğunu, "bugüne kadar binlerce hayat kurtardığını" söyledi:

"Ülkede şimdiye kadar 30 milyon kişi bu aşının ilk dozunu vuruldu. 15 Nisan'a kadar tüm 50 yaş üzerini ve Temmuz sonuna kadar tüm yetişkinleri aşılama hedefimiz devam ediyor."

AstraZeneca bugüne kadar Batı'da en fazla kullanılan aşı oldu. Aşının gelişmekte olan birçok ülkeye de kâr amacı gütmeden ulaştırılması planlanıyor.

Salı günü 73 yaşındaki İtalya Başbakanı Mario Draghi ve aynı yaştaki eşi, aşıya güvendiklerini kamuoyuna göstermek için AstraZeneca'nın ilk dozunu vuruldu.

Almanya'nın yeni aşı politikası

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, ülkesinde kullanılan ilaç ve aşılarla ilgili herhangi bir soru işareti olmaması gerektiğini, bu sebeple bu kararı aldıklarını açıkladı:

"Tüm aşılara güvenmek zorundayız. Etkinlikleri ve güvenilirlikleri konusunda testlerimizi yapmaya devam edeceğiz ve riskleri ve yararlarını değerlendireceğiz. Her bir vakada ortaya çıkan her bir şüpheyle ilgili elde ettiğimiz bilgiler ışığında bu güven oluşuyor."

Kaynak, EPA

66 yaşındaki Merkel, sırası geldiğinde Oxford-AstraZeneca aşısı olacağını da söyledi.

Almanya, Mart ayı başında aşının uygulanmasını durduran Avrupa ülkelerinden biriydi. EMA açıklamasının ardından aşılama yeniden başlamıştı.

Ancak sonrasında yapılan araştırmalarda ülkede 31 kişinin pıhtı atmasından etkilendiğini görüldü. Vakalar büyük oranda 55 yaş altı kadınlarda meydana geldi.

Kanada'da hiçbir vakaya rastlanmazken İngiltere'de aşıyı vurulan 11 milyon kişiden beşinde pıhtılaşma görüldü, biri hayatını kaybetti.